Filip Bares

Sportowy24

Aktualizacja:

Sportowy24

Nic nie przynosi kibicom większych emocji niż odwrócenie losów meczu przez przegrywającą drużynę. Ta dziesiątka zrobiła to w historyczny sposób.

Determinacja i wola walki dała The Citizens pierwsze mistrzostwo Anglii od ponad 40 lat ©Simon Stacpoole / Offside/EAST NEWS

1. New England Patriots - Atlanta Falcons 34:28, Super Bowl 51.

W historii Super Bowl żadna drużyna nie odrobiła większej straty niż 10 punktów. W niedzielę New England Patriots, prowadzeni przez legendarnego rozgrywającego Toma Brady’ego, odrobili 25-punktową stratę i doprowadzili do pierwszej dogrywki w historii Super Bowl, w której pokonali Atlantę Falcons. W trzeciej kwarcie, przegrywając 3:28, Pats mieli zaledwie 0,2 procenta szansy na wygranie meczu.

2. Liverpool - AC Milan 3:3 (3:2 w karnych), finał Ligi Mistrzów 2005 r.

Włosi wypunktowali podopiecznych Rafy Beniteza w pierwszej połowie spotkania, obejmując prowadzenie 3:0.
    Liverpool miał przed sobą najlepszą drużynę w Europie z trzybramkową stratą i gdyby nie ich kapitan Steven Gerrard pewnie by przegrali. Dogrywka i rzuty karne należały do polskiego bramkarza Jerzego Dudka, który zaliczył nieprawdopodobną paradę po dobitce Andrija Szewczenki w 117. minucie i obronił dwa karne.

3. Boston Red Sox - New York Yankees 4:3, półfinał ligi baseballa 2004 r.

Największa rywalizacja w historii baseballa była jednostronna przez 86 lat. Red Sox nie byli stanie wygrać choćby jednego tytułu mistrzowskiego, gdy Yan-kees zdobyli w tym okresie aż 26. W półfinale ligi w 2004 roku przegrywali 0:3 w serii do czterech zwycięstw z odwiecznym rywalem. Następne cztery dni odmieniły wszystko w historii klubu i mieszkańców Bostonu. Red Sox wygrali mecze 4 i 5 po dogrywce na własnym stadionie, a następnie wygrali dwa kolejne w Nowym Jorku i stali się pierwszą drużyną w historii baseballa, która odrobiła taką stratę.

4. Drużyna Oracle USA - Drużyna Emirates Nowej Zelandii 9:8, Puchar Ameryki 2013 r.

W wyścigu żeglarskim do 9. zwycięstw zespół Emirates Nowej Zelandii objął prowadznie 8:1 w finale najbardziej prestiżowych zawodów, Pucharu Ameryki. W 10. starciu zespół Nowej Zelandii zdecydowanie prowadził, ale błąd tuż przed metą, kiedy to prawie wyrócili łódkę, kosztował ich zwycięstwo. Przy stanie 2:8 Amerykanie zmienili swoją taktykę płynięcia i łącznie wygrali osiem wyścigów z rzędu, zwyciężając ostatecznie 9:8.

5. Philadelphia Flyers - Boston Bruins 4:3, ćwierćfinał NHL 2010

Hokeiści Flyers przegrywali 0:3 w serii do czterech zwycięstw z Bruins. Philadelphia odrobiła straty, a w decydującym meczu znów sprawiła swoim kibicom horror. Flyers przegrywali 0:3 i też odrobili tą stratę, by awansować do kolejnej rundy.

6. Cleveland Cavaliers - Golden State Warriors 4:3, finały NBA 2016 r.

Najlepsza w historii drużyna sezonu regularnego Golden State Warriors zmierzała po drugi z rzędu tytuł NBA. Podopieczni Steve’a Kerra byli pewni swego, prowadząc 3:1 i mając potencjalnie piąty i siódmy mecz na własnym parkiecie. Żadna drużyna w historii finałów nie wygrała, przegrywając 1:3, ale zawsze musi być ten pierwszy raz. Zawieszenie Draymonda Greena na jeden mecz, urazy Andre Iguadoli i Andrew Boguta oraz fantastyczne występy LeBrona Jamesa i Kyriego Irvinga dały miastu Cleveland pierwszy mistrzowski tytuł w sporcie od 1962 r.

7. Manchester City - Queens Park 3:2, Premier League 2011 r.

Przed ostatnią kolejką Premier League The Citizens i Manchester United mieli tyle samo punktów w tabeli, ale podopieczni Roberto Manciniego mieli lepszy bilans bramek. Zwycięstwo z QPR wystarczyłoby do wygrania ligi. W 90 minucie wyglądało na to, że City straci wszystko, przegrywając 1:2, ale bramki Edina Dżeko i Sergio Aguero w doliczonym czasie gry dały The Citizens pierwszy tytuł od 1968 roku.

8. Szwecja - Finlandia 6:5, ćwierćfinał MŚ 2003 r.

Starcie dwóch odwiecznych hokejowych rywali nie mogło być bardziej emocjonujące. Podczas mistrzostw świata w 2003 roku Szwedzi przegrywali już 1:5 po pierwszej tercji z Finlandią. Na pięć minut przed końcem objęli jednak prowadznie i sensacyjnie pokonali rywali 6:5.

9. Widzew Łódź - Legia Warszawa 3:2, 1997 r.

Legioniści mieli mistrzowski tytuł w sezonie 1996/97 na wyciągnięcie ręki. Prowadzili w 88. minucie na własnym boisku 2:0 z Widzewem, który w przypadku porażki spadłby na drugie miejsce w tabeli. Łodzianie jednak zagrali najlepsze 5 minut w historii polskiej piłki, strzelając trzy bramki w końcówce i zapewniając sobie mistrzostwo kraju.

10. Manchester United - Bayern Monachium 2:1, finał Ligi Mistrzów 1999 r.

Jeszcze w 90. minucie spotkania monachijczycy prowadzili z Czerwonymi Diabłami. W doliczonym czasie gry dwa rzuty rożne przyniosły bramki Teddy’ego Sheringhama i Ole Gunnara Solskjaera i trofeum dla United.