Cracovia przegrała w sparingu z Szachtarem Donieck [WIDEO]

Grzegorz Sandomierski i Miroslav Covilo
Grzegorz Sandomierski i Miroslav Covilo Michal Gaciarz / Polska Press
W pierwszym meczu rozegranym na zgrupowaniu w Hiszpanii piłkarze Cracovii ulegli Szachtarowi Donieck 0:2 (filmowy skrót meczu poniżej).

W pierwszym meczu sparingowym podczas zimowego zgrupowania poza granicami kraju Cracovii przyszło grać z bardzo wymagającym przeciwnikiem. Był nim lider ukraińskiej ekstraklasy, zespół, który wygrał swoją grupę Ligi Europy. Ukraińcy są na zupełnie innym etapie przygotowań niż „Pasy”. A to dlatego, że wkrótce, 16 i 23 lutego, zmierzą się w dwumeczu 1/16 finału z Celtą Vigo. Krakowianie przyjechali do Hiszpanii w piątek i są na początku przygotowań do rundy wiosennej.

„Pasy” odważnie rozpoczęły ten mecz. Po rzucie rożnym piłka trafiła do Jakuba Wójcickiego, po uderzeniu którego piłka wpadła do siatki, ale sędzia odgwizdał faul. Piłkarze trenera Jacka Zielińskiego podeszli do rywala bez respektu. Szachtar odpowiedział sytuacją Marlosa, po której Grzegorz Sandomierski spisał się bez zarzutu. Z czasem uwidoczniła się przewaga Ukraińców, którzy zamknęli Cracovię na jej połowie, ale nie potrafili przełożyć dominacji na bramki.

Rywal „Pasów” nie mógł znaleźć sposobu na pokonanie Sandomierskiego, choć strzałem z dystansu próbował zaskoczyć go Facundo Ferreyra. Cracovia odpowiadała groźnie od czasu do czasu. W 35 min przed szansą stanął Krzysztof Piątek po podaniu Miroslava Covilo, ale strzelił wprost w ręce Antona Kanibołockiego. Po chwili Damian Dąbrowski uderzył z dystansu obok słupka. W tej połowie Cracovia grała jak równy z równym z utytułowanym przeciwnikiem.

Po przerwie trener Zieliński dokonał czterech zmian, zaś Szachtar wyszedł do gry całkiem nową jedenastką. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 54 min Ołeksandr Zubkow znalazł się w sytuacji sam na sam z Sandomierskim i pokonał go. Od tej pory rywale poczuli się pewni swego i ich akcje nabrały swobody. Znowu Zubkow był groźny, ale Sandomierski wyłuskał mu piłkę spod nóg. W „Pasach” doszło do kilku zmian, co nie wpłynęło dobrze na płynność gry. Cracovia dążyła jednak do wyrównania, m.in. Erik Jendrisek uderzył wysoko nad poprzeczką z 20 m. Szachtar nie pozostał dłużny, w 83 min Bernard sprawdził umiejętności golkipera „Pasów”. I przeciwnicy tuż przed końcem dopięli swego po główce Dentinho.

Szachtar Donieck – Cracovia 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Zubkow 54, 2:0 Dentinho 89.

Szachtar:Kanibołockyj – Srna, Kriwcow, Rakickyj, Azevedo – Marlos, Małyszew, Alan Patrick, Stepanienko, Taison – Ferreyra.
II połowa: Pjatow - Kobin, Kuczer, Ordeć, Ismaily - Tankowskyj, Fred, Zubkow (82 Boriaczuk), Dentinho, Bernard – Gustawo Blanco.

Cracovia: Sandomierski – Deleu (61 Ferraresso), Malarczyk (46 Polczak), Wołąkiewicz (83 Litauszki), Brzyski (61 Vestenicky) – Wójcicki (83 Steblecki), Covilo (46 Cetnarski), Budziński (67 Dimun), Dąbrowski (72 Adamczyk), Mihalik (46 Jendrisek) – Piątek (46 Szczepaniak).