Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smoczy owoc – cena, gdzie kupić, jak jeść? Smak smoczych owoców

js
commons.wikimedia.org
Smoczy owoc (pitaja) to owoc wielu gatunków kaktusa. Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Azji. Cena smoczego owocu nie jest bardzo wysoka, chociaż smakołyk nie należy do najtańszych. Warto jednak zainwestować parę złotych, by cieszyć się jego doskonałym smakiem. Poza tym smoczy owoc ma sporo właściwości odżywczych. Pitaja zawiera wiele witamin i minerałów. Jej regularne spożywanie zapobiega otyłości. Gdzie kupić smoczy owoc? Jak jeść pitaję?

Smoczy owoc – jak wygląda?

Smoczy owoc ma owalny kształt. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznej skórce - wygląda jak łuski smoka (ma amarantowy odcień i zakończone trójkątnie wypustki). Niekiedy na pitaję mówi się "truskawkowa gruszka" ze względu na nieco zbliżone do naszych rodzimych owoców gabaryty. Najpopularniejsza pitaja to ta z białym wnętrzem i dużą ilością małych, czarnych nasion.

Co ciekawe, pitaja zakwita tylko w nocy. Z tego powodu gatunki kaktusa wydające smoczy owoc są często określane mianem "królowych nocy" lub "księżycowych kwiatów".

Smoczy owoc – cena, gdzie kupić, jak jeść? Smak smoczych owoców
pixabay.com

Smoczy owoc – cena. Gdzie kupić pitaję?

Nie wiesz, gdzie kupić smoczy owoc? Wystarczy dobrze się rozejrzeć w znajomych dyskontach. Smoczy owoc można kupić m.in. w Biedronce. Z pewnością znajdziesz go też w Lidlu, Kauflandzie lub Tesco. Musisz jednak uważnie szukać pitai – zwykle nie są one dostarczane w hurtowych ilościach.

Cena smoczego owocu nie jest bardzo wysoka, chociaż pitaja nie należy do najtańszych smakołyków. Smoczy owoc kosztuje ok. 12 zł za kilogram. Przed zakupem sprawdź, czy smoczy owoc jest wystarczająco dojrzały. Gotowe do spożycia pitaje mają gładką skórkę. Lekko uginają się pod naciskiem. Niedojrzały smoczy owoc cechuje się twardą skórką.

W sklepach można też kupić pitaję w proszku. Cena takiego produktu waha się od 15 do ok. 35 zł za 100 g.

Smoczy owoc – smak. Jak jeść smoczy owoc?

Smak smoczego owocu bardzo często porównuje się do smaku kiwi. Niektóre gatunki przypominają też melona. Miąższ owocu jest miękki i soczysty. Często zaleca się, żeby przed spożyciem pitai schłodzić ją w lodówce. Zimno wzmacnia smak smoczego owocu.

Miąższ z pitai można z powodzeniem jeść na surowo. Niejadalna jest natomiast skórka. Wielu kucharzy dodaje także smoczy owoc do deserów. Miąższ smoczego owocu doskonale komponuje się m.in. z:

  • kremami,
  • tortami,
  • musami,
  • kremami
  • lodami.

Z pitai można produkować soki, wino lub przyrządzać napary.

Warto dodać, że smoczy owoc jest z powodzeniem wykorzystywany w kosmetyce. Okazuje się, że miąższ pitai doskonale sprawdza się jako naturalny peeling lub maseczka do twarzy.

Smoczy owoc – jak obrać pitaję?

Smoczy owoc należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Następnie pitaję trzeba przekroić na pół. Biały miąższ z czarnymi nasionkami wystarczy po prostu wybrać łyżeczką. Pitaję można też obrać jak jabłko i pokroić w plastry.

Smoczy owoc - właściwości

Smoczy owoc wyróżnia się wspaniałymi właściwościami odżywczymi. Pitaja zawiera m.in. sporo przeciwutleniaczy, dostarcza też dużej dawki witaminy C. Poza tym smoczy owoc jest bogaty w betalainy. Związki te nie występują powszechnie w produktach pochodzenia roślinnego (można je znaleźć jedynie w boćwinie, buraku ćwikłowym, amarantusie, opuncji, ulluko i pitai). Betalainy to silne przeciwutleniacze.

Smoczy owoc zawiera sporo witaminy A (karoten) oraz B. Ponadto w pitai znajduje się szereg minerałów:

  • fosfor (36,1 mg na 100 g smoczego owocu)
  • wapń (8,8 mg na 100 g smoczego owocu)
  • żelazo (0,65 mg na 100 g smoczego owocu)

Nasiona pitai zawierają wielonienasycone kwasy tłuszcowe (omega-3 i omega-6) - ich obecność sprawia, że regularne spożywanie pitai pomaga obniżyć poziom trójglicerydów we krwi.

Smoczy owoc – uprawa

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać pitaję w domu. Roślina zwykle nie jest zbyt wymagająca. Dobrze znosi polski klimat. Latem smoczy owoc można uprawiać w ogrodzie lub na balkonie. Zimą doniczka z pitają powinna stać w ogrzewanym pomieszczeniu. Pitai nie powinny przeszkadzać nawet bardzo wysokie temperatury i suche powietrze.

Smoczy owoc a insulinooporność

Smoczy owoc powinny jeść osoby zagrożone otyłością i chorobami z nią powiązanymi. Regularne spożywanie pitai może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów oraz zmniejszenia stłuszczenia wątroby.

Smoczy owoc zawiera sporo błonnika, który zmniejsza łaknienie i obniża poposiłkową glikemię. Warto pitaję traktować jako doskonały pomysł na przekąskę w ciągu dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska