Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowo na niedzielę: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

Józef Augustyn SJ
fot. archiwum
"Błogosławione, święte i niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy Maryi, Bożej Rodzicielki. Wszystkie narody niech uwielbiają, wszystkie ziemie niech wzywają i głoszą Niepokalane twe serce" (św. Jan Vianey).

8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawda ta jest dogmatem wiary, który został ogłoszony przez Piusa IX w 1854 roku. W bulli "Ineffabilis Deus" pisał: "Na chwałę Świętej i Niepodzielnej Trójcy, na cześć i uwielbienie Bożej Rodzicielki, powagą Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia (…) została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć".

Wiele wieków przed ogłoszeniem dogmatu prawda o Niepokalanym Poczęciu NMP była kontemplowana i głoszona przez uczonych teologów, świętych, mistyków oraz biskupów i papieży. Sykstus IV w 1476 roku napisał (choć nie nadał swoim słowom wartości dogmatu): "Uważamy za rzecz godną, (…) aby wszyscy wierni oddali chwałę i dzięki składali wszechmocnemu Bogu za cudowne poczęcie Niepokalanej Dziewicy. (…) Z niej wziął On (Chrystus) śmiertelne ciało dla odkupienia swego ludu, a ona pozostała niepokalaną Dziewicą po zrodzeniu Syna. Dlatego (zachęcamy wiernych), aby odprawiali Msze św. i inne nabożeństwa, ustanowione w tym celu w Kościele, by brali w nich udział… i aby przez zasługi i wstawiennictwo tejże Dziewicy uzyskiwali obfitszą łaskę Bożą".
A ponieważ wielu teologów negowało prawdę o Niepokalanym Poczęciu, Paweł IV w 1617 roku zakazał publicznego wygłaszania opinii sprzecznych z tą prawdą wiary. Pięć lat później papież Grzegorz XV rozszerzył ten zakaz na pisma o charakterze prywatnym. W 1661 roku Aleksander VII ogłosił bullę "Sollicitudo omnium ecclesiarum", w której streścił dzieje kultu Niepokalanego Poczęcia. Jej treść powtórzył później papież Pius IX w bulli "Ineffabilis Deus". Zaś w 1708 roku papież Klemens XI uczynił święto Niepokalanego Poczęcia NMP obowiązkowym w całym Kościele.

W przeciwieństwie do wielu innych zakonów, jezuici czcili prawdę o Niepokalanym Poczęciu od początku swego istnienia. Już w nowicjacie jezuiccy nowicjusze zobowiązywali się ślubem do szerzenia kultu Niepokalanego Poczęcia. W 1846 roku, na kilka lat przed ogłoszeniem dogmatu, Pius IX pochwalił zebranych w Baltimore amerykańskich biskupów za to, że ogłosili Maryję pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia patronką Stanów Zjednoczonych. Dziś Kościół modli się: "Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu".

***
Autor jest jezuitą, rekolekcjonistą, redaktorem naczelnym "Życia Duchowego", autorem książek o tematyce religijnej.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska