Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skromni laureaci nagrodzeni medalami za wielką dobroć

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Skromni laureaci nagrodzeni medalami za wielką dobroć
Skromni laureaci nagrodzeni medalami za wielką dobroć Anna Kaczmarz
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego wręczono medale św. Brata Alberta za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.

Wśród nagrodzonych przez Kapitułę Medalu św. Brata Alberta za 2016 rok znalazły się osoby znane z mediów, ale najbardziej intrygującą historię posiadają państwo Tomala.

To małżeństwo, które z powodu osobistej tragedii postanowiło przekazać piękną posiadłość w Nieszawie ( województwo kujawsko-pomorske) na potrzeby Fundacji im. Brata Alberta. Z potrzeby serca w placówce powstał Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi.

- Dom działa od października. W grudniu było uroczyste otwarcie z przecinaniem wstęgi. Jeszcze w tym roku będziemy święcić i nadawać mu imię „Szymonówka” - mówiła tuż po otrzymaniu medalu Jolanta Tomala.

Z tej placówki mogą korzystać przez osiem godzin dziennie okoliczni mieszkańcy. Przygotowano 30 miejsc dla osób po 18. roku życia dotkniętych przewlekle chorobami psychicznymi w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz upośledzonych umysłowo.

Skromni laureaci nie chcieli mówić wiele, dlaczego poświęcili się działalności charytatywnej.

- Bardzo się cieszymy, że ten dom żyje i, że ci ludzie, którzy tam żyją i są tacy wspaniali. Największe szczęście, jakie człowiek może przeżyć, to dać coś i widzieć, że jest przyjęte z wdzięcznością - podkreślała ze wzruszeniem Jolanta Tomala.

Oprócz małżeństwa, doceniono również koszykarza Marcina Gortata (nagrodę w jego imieniu odebrał brat Filip) za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz za zaangażowanie i pomoc podopiecznym Fundacji im. Brata Alberta; siostrę Małgorzatę Chmielewska - za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych i wieloletnią pomoc ludziom bezdomnym, chorym i samotnym; Marka Piekarczyka - za działalność artystyczną na rzecz chorych i niepełnosprawnych oraz Krzysztofa Orzechowskiego - za wieloletnią pomoc w organizacji Przeglądów Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Kiedy wszyscy laureaci podziękowali za nagrody, na scenę wjechał tort, a publiczność odśpiewała gromkie „Sto lat”. W ten sposób postanowiono uczcić 30. rocznicę powstania Fundacji św. Brata Alberta. Pierwszy kawałek ukroili razem jej twórca - ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski oraz Anna Dymna, prezes fundacji „Mimo wszystko”.

Wręczenia medali odbyło się podczas Finału Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” w Krakowie. Niepełnosprawni artyści z całej Polski długo wzruszali publiczność swoimi artystycznymi występami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska