MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skazany, bo nie chciał leczyć gruźlicy

A.Drożdżak, A. Górska
Piotr Krzyżanowski
Mieszkaniec Krakowa 46-letni Paweł G. usłyszał wyrok roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata za narażenie sąsiadów na niebezpieczeństwo zarażenia gruźlicą.

Mężczyzna na mocy wyroku krakowskiego sądu ma też przez okres dwóch lat co sześć miesięcy stawiać się do kontroli lekarskiej. W przypadku stwierdzenia nawrotu choroby będzie musiał podjąć przymusowe leczenie.

- To nie była typowa sprawa. Rzadko decydujemy się stawiać zarzuty i oskarżać osobę, która była nosicielem choroby zakaźnej - potwierdza Jacek Para, szef Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Podgórza. Zwłaszcza że Paweł. G. aż dwukrotnie przerywał leczenie i to w najgroźniejszym momencie, gdy mógł zarażać innych.

Po raz pierwszy pacjent z gruźlicą prątkującą uciekł w lipcu 2008 r. ze Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Na oddziale przebywał... jeden dzień.

W marcu 2010 r. u Pawła G. znowu wykryto gruźlicę. Tym razem został skierowany do Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu koło Olkusza. Tam wytrzymał do czerwca 2010 r. i ponownie przerwał kurację przeciwprątkową. - W takiej sytuacji zawiadamiamy o uciekających pacjentach sanepid oraz organy ścigania - nie kryje Krzysztof Grzesik, dyr. szpitala w Jaroszowcu.

Ostatecznie sprawa w listopadzie 2010 roku trafiła do podgórskiej prokuratury, pół roku później mężczyzna został oskarżony.

- Nie był specjalnie zainteresowany tym, by poddać się leczeniu. W końcu chodziło o jego stan zdrowia - dziwi się prokurator Para. Podkreśla, że jeszcze ważniejsze było to, by w miejscu swojego zamieszkania przy ul. Wolskiej nie zakażał innych ludzi. Tak się działo przez kilka miesięcy. Paweł G. nie chciał komentować sprawy w rozmowie z naszą dziennikarką. Statystycznie jeden chory, prątkujący i nieleczony, zakaża w ciągu roku od 10 do 15 ludzi. Wiele osób nie wie, że już są chore. Tymczasem liczba zachorowań na gruźlicę w Małopolsce rośnie. W I kwartale 2010 r. zanotowano 256 przypadków, w analogicznym okresie 2012 r. - 296.

- Tylko w naszym szpitalu wzrost liczby chorych na gruźlicę jest dwukrotny - zauważa Anna Prokop-Staszecka, szefowa Szpitala im. Jana Pawła II. Najgorsze statystyki są w powiatach: myślenickim, olkuskim i proszowickim. Tutaj na gruźlicę zapada 40 osób na 100 tys. mieszkańców.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska