Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawiński odchodzi. Kto nowym dyrektorem parku w Tatrach?

Łukasz Bobek
Następcą na fotelu szefa parku może zostać Szymon Ziobrowski
Następcą na fotelu szefa parku może zostać Szymon Ziobrowski Andrzej Wiśniewski
Szykuje się zmiana na stanowisku dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dotychczasowy, Paweł Skawiński, po 12 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ministerstwo Środowiska rozpisało już konkurs na jego następcę. Nieoficjalnie mówi się, że o dyrektorski fotel ubiega się co najmniej pięciu pracowników TPN. Na wybór czeka nie tylko 130 pracowników parku, ale również podhalańscy samorządowcy.

Dyrektor TPN: W Tatry wtargnęło chamstwo

Obsadzenie stanowiska szefa TPN to od kilku dni temat numer jeden wśród parkowców. Paweł Skawiński pozostanie dyrektorem do końca marca.

- Teraz na drugi plan zeszły inne sprawy, każdy się zastanawia, kto zostanie nowym szefem - przyznaje nieoficjalnie jeden z pracowników parku narodowego. - Dla wielu to życiowa sprawa. Jedni mogą stracić, inni zyskać.
W piątek ministerstwo zakończyło przyjmowanie podań od kandydatów. Teraz zostaną sprawdzeni pod kątem tego, czy spełniają wymogi formalne, a następnie będą musieli napisać test z wiedzy m.in. o przepisach dotyczących ochrony przyrody.
- Na razie nie możemy powiedzieć, ile mamy podań. Myślę, że informacja ta zostanie upubliczniona za kilka dni - usłyszeliśmy w Ministerstwie Środowiska.

Nazwisko nowego dyrektora TPN powinniśmy poznać w lutym. Z nieoficjalnych informacji wynika, że o stanowisko stara się Szymon Ziobrowski - kierownik działu udostępniania w TPN, Tomasz Zwijacz Kozica - tatrzański leśnik, Edward Wlazło - komendant straży parku, Marcin Guzik - kierownik działu edukacji TPN, a także Zbigniew Krzan, zastępca Skawińskiego.
- Nie dziwię się, że moje nazwisko się pojawiło. Od kilkunastu lat jestem zastępcą dyrektora, a w samym parku pracuję ponad 30 - przyznaje Zbigniew Krzan. Nie chce jednak potwierdzić, czy wysłał swoje zgłoszenie. - Dowiecie się o tym z ministerstwa - dodaje.

Zgłoszenie własnych kandydatur potwierdzają Tomasz Zwijacz Kozica, Edward Wlazło, Szymon Ziobrowski i Marcin Guzik. Wśród pracowników TPN mówi się, że największe szanse ma Ziobrowski, który jest od lat prawą ręką dyrektora Skawińskiego.

W ministerialnym konkursie mogą brać udział także osoby z zewnątrz. Resort środowiska nie chce ujawnić, czy ktoś spoza Podhala stara się o kierowanie TPN. W Zakopanem mówi się jednak o kandydatach z Lasów Państwowych.

Na nowego dyrektora czekają podhalańscy samorządowcy. - A dziwi się pan? Dyrektor TPN jest nawet ważniejszy niż burmistrz Zakopanego - zauważa gospodarz zakopiańskiego magistratu Janusz Majcher. - Z parkiem graniczy każda tatrzańska gmina. Musimy ściśle współpracować.

Według Majchra, następca powinien być podobny do odchodzącego dyrektora, który potrafił współpracować z samorządowcami i góralami.

***
- Minął czas konfliktów z dyrekcją parku. Przez ostatnie lata współpraca układała się bardzo dobrze - mówi Andrzej Gąsienica Makowski. Starosta tatrzański żałuje, że dyrektor Paweł Skawiński odchodzi na emeryturę. - Dobrze by było, aby nowy szef parku nie był wyobcowany, ale żył w społeczeństwie i był naszym partnerem - zaznacza Gąsienica Makowski. Nawiązał w ten sposób do konfliktów między TPN i starostwem, gdy parkiem rządził Wojciech Gąsienica Byrcyn. Do historii przeszedł m.in. spór o drogę do Morskiego Oka. Chodziło o odcinek od Łysej Polany aż do Włosienicy. Park twierdził, że to droga TPN, a starostwo, że samorządu powiatowego. Doszło do tego, że służby starosty nie wpuściły parkowców na drogę, bo nie mieli identyfikatorów wydanych przez urząd. W odpowiedzi leśnicy z parku postawili na drodze do Morskiego Oka rogatkę, którą pracownicy starostwa w obecności policjanta pocięli piłą motorową. Dyrektor Gąsienica Byrcyn natychmiast polecił postawić nową zaporę i zapowiadał, że za każdym razem, gdy zostanie zniszczona, ustawi kolejną. Konfliktem zajmował się nawet ówczesny minister środowiska.

Napisz do autora:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska