Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firm i prace badawcze? Nowych środków z Unii nie ma, ale można sięgnąć po inne. Radzi ekspert Łukasiewicza

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
- Sporo alternatywnych form wsparcia oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto również wziąć pod uwagę propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowane do wszystkich nastawionych na współpracę nauki z biznesem – radzi DANIEL SZYMONIK, ekspert ds. pozyskiwania finansowania projektów badawczo-rozwojowych, Pełnomocnik ds. Rozwoju i Kontroli Wewnętrznej w Łukasiewicz – Krakowskim Instytucie Technologicznym.

Mnóstwo ludzi czeka na pieniądze z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-27.
To prawda. Opóźnienie uruchomienia programów operacyjnych z nowej perspektywy rodzi zrozumiałe zniecierpliwienie.

U kogo?
Przede wszystkim u tysięcy przedsiębiorstw, ale też samorządowców oraz jednostek należących do sektora badań naukowych i prac rozwojowych, a więc uczelni, instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz instytutów Polskiej Akademii Nauk.

I przedsiębiorcy, i instytuty naukowe, finansują w ogromnym stopniu ze środków unijnych swe prace badawcze i rozwojowe.
Tak właśnie jest i dlatego wszyscy, którzy aktywnie korzystają z tego wsparcia, z niecierpliwością oczekują na uruchomienie nowych konkursów.

Kiedy możemy się tego spodziewać?
Według powszechnie dostępnych informacji, procedury konkursowe dotyczące finansowania projektów w ramach wymienionych programów ruszą dopiero w drugim kwartale 2022 roku.

Czyli do ich realizacji dojdzie…
…na początki 2023 roku. To jest realny termin, trzeba bowiem uwzględnić okres oceny wniosków oraz przygotowania i podpisania umów o dofinansowanie.

Ale nie oznacza to, że do tego czasu pozostaniemy całkiem bez wsparcia?
Nie. Wiedząc o tych opóźnieniach, warto zwrócić uwagę na alternatywne źródła finansowania dostępne z poziomu krajowego w końcówce 2021 roku.

Na przykład?
Sporo oferuje tutaj Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Np. w ramach Programu „Granty na Eurogranty” można uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem projektu do realizacji w ramach programu europejskiego. Nabory potrwają do 27 stycznia 2022 roku. Z kolei w Programie „Kompetencje dla sektorów - oferta dla przedsiębiorców” do 31 sierpnia 2023 roku podmioty sektora MŚP mogą składać wnioski o dofinansowanie szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych. Kadrę zarządzającą małych i średnich przedsiębiorstw może też zainteresować „Akademia Menadżera MŚP” otwierająca możliwość wsparcia mikro, małych i średnich firm w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zasobami ludzkimi dla kadry menedżerskiej. Ten nabór pozostaje otwarty do 31 maja 2022 roku.

Problemy z pozyskaniem środków na rozwój mają zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy. Czy dla nich też jest jakaś oferta?
Tak. Np. bardzo ciekawą propozycją dla startupów jest Platforma Startowa: Startup Heroes - program inkubacji złożony z dwóch usług - podstawowych i specjalistycznych. Te drugie są odpowiedzią na specyficzne potrzeby technologiczne i biznesowe potencjalnych beneficjentów i nie zostały ograniczone zamkniętym katalogiem kosztów kwalifikowanych. W wyniku tego procesu powstać powinien prototyp i model biznesowy przedsięwzięcia. Nabór potrwa tu do 31 października 2022 roku, zaś najbliższa runda zamknie się 31 stycznia 2022.

To wszystko?
Nie. Na stronie PARP (parp.gov.pl ) znajdziemy więcej propozycji dla różnych podmiotów, dlatego każdy szukający wsparcia winien tam wejść i sprawdzić, czy nie ma czegoś dla niego. Kolejne alternatywne możliwości dofinansowania stwarzają programy ustanowione przez Ministra Edukacji i Nauki. Np. w ramach corocznego przedsięwzięcia „Doktorat wdrożeniowy” finansowany jest rozwój współpracy szkolnictwa wyższego i nauki z przedsiębiorstwami. To alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – pragnąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.

Mówiąc najprościej: pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie, ewentualnie w jednostce badawczo-rozwojowej, np. którymś z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, robi doktorat, realizując cały czas ważne zadanie dla swojego pracodawcy.
Tak. Doktorant taki skoncentrowany jest na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego i pracuje w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i uczelni akademickiej lub instytucie prowadzącym szkołę doktorską i co miesiąc otrzymuje stypendium z MEiN. Ma dwóch opiekunów merytorycznych – jednego wskazanego przez pracodawcę, drugiego – pochodzącego ze szkoły doktorskiej. To szansa dla przedsiębiorców, by mieć zdolnego naukowca, rozwiązującego problem technologiczny, z którym zmaga się firma. Nabory wniosków w ramach tego programu trwają od 31 marca do 31 maja danego roku.

MEiN oferuje też program „Nauka dla Społeczeństwa”. O co w nim chodzi?
O wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu współpracę nauki z biznesem. Program zakłada finansowanie projektów w trzech obszarach: „Doskonałość naukowa”, „Nauka dla innowacyjności” oraz „Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska