Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja popularno-naukowa podsumowująca V Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju w Chorzowie, w Zespole Szkół Technicznych nr 2

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Instytut Pamięci Narodowej
W auli Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, 26 lutego o godzinie 12:00, miała miejsce sesja popularno-naukowa podsumowująca V Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. W programie zaplanowano spotkanie z byłym więźniem obozu w Auschwitz Zdzisławem Włodarczykiem, prelekcję Renaty Skoczek, pracownika Oddziału IPN w Katowicach, na temat przedwojennej społeczności żydowskiej w Chorzowie, oraz premierową projekcję filmu dokumentalnego z realizacji tegoż projektu.

V Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju odbył się 18 stycznia 2024 roku. Głównymi organizatorami wydarzenia byli Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W inauguracji tegorocznej edycji uczestniczyli dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, wiceprezydent Urzędu Miasta w Oświęcimiu Krzysztof Kania, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych nr 2 w Chorzowie Harald Kajzer oraz naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach Ryszard Mozgol.

– Spotkaliśmy się dziś, by oddać hołd, cześć i pamięć tym, którzy byli już o krok od oswobodzenia, którzy czekali na to, aby opuścić niemiecki obóz koncentracyjny, ale pazerni na przymusową pracę ludzkich rąk Niemcy postanowili ich pędzić przez dziesiątki kilometrów w zimie, w mrozie, mordując ich także na tej długiej trasie w marszu śmierci – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Dowodem na rosnącą popularyzację inicjatywy jest cyklicznie powiększająca się liczba uczestników biegu i wzrastająca dzięki temu świadomość oraz wiedza historyczna związana z akcją ewakuacyjną Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – Birkenau przeprowadzoną w styczniu 1945 r. W trakcie biegu połączono symbolicznym światłem miejsca pamięci związane z marszem śmierci. Bieg pamięci odbył się przy współudziale lokalnych władz i społeczności powiatu oświęcimskiego, bieruńsko – lędzińskiego, Bierunia, Tychów, Mikołowa, Borowej Wsi, Przyszowic oraz Gliwic.

Prezes IPN podziękował młodzieży biorącej udział w biegu za ich determinację w pielęgnowaniu pamięci narodowej: "Będziecie nieść Światło Wolności, Światło Pokoju, Światło Pamięci przez kolejne kilometry. To Światło nie może zgasnąć. Dzisiaj niesiecie je za sprawą swoich nóg – proszę, aby to Światło nie zgasło w waszych sercach i waszych umysłach."

Adam Lichota, koordynator wydarzenia i nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batki w Chorzowie, który stoi za organizacją biegu, określił go jako projekt edukacyjno-sportowy. "Naszym celem jest uczczenie pamięci marszu śmierci z stycznia 1945 roku, który prowadził z obozu oświęcimskiego do Gliwic. Był to jeden z elementów akcji ewakuacyjnej i likwidacyjnej obozu w końcowym okresie wojny. Niemieccy naziści próbowali zatuszować prawdę o istnieniu tego obozu. Naszym celem jest udowodnienie, że im się to nie udało" – wyjaśnił.

Konferencja popularno-naukowa

Dopełnieniem sztafetowego biegu młodzieży była konferencja popularno-naukowa, będąca jednocześnie podsumowaniem biegu. Odbyła się ona 26 lutego 2024 roku w auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Podczas konferencji młodzież miała okazję spotkać się z żywym świadkiem historii – byłym więźniem obozu oświęcimskiego.

Projektowi towarzyszył również wojewódzki konkurs literacko – plastyczno - fotograficzny przeznaczony dla młodzieży szkolnej - „Jeszcze jeden dzień, jeszcze jedna noc… aż zapłonie światło” – codzienność w obozie koncentracyjnym, zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera