Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo obok Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z imieniem wybitnego uczonego - profesora Tadeusza Tempki

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Rondo obok Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z imieniem wybitnego uczonego - profesora Tadeusza Tempki
Rondo obok Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z imieniem wybitnego uczonego - profesora Tadeusza Tempki Joanna Urbaniec
Rondo w pobliżu budynków Szpitala Uniwersyteckiego na zbiegu ulic Macieja Jakubowskiego oraz Marii Orwid otrzymało w czwartek, 14 marca, imię prof. Tadeusza Tempki - wybitnego lekarza, internisty, wszechstronnego uczonego, ale też dydaktyka i wychowawcy młodzieży akademickiej. Prof. Tempka jest twórcą polskiej szkoły hematologicznej, którego dziełem życiowym stało się stworzenie podwalin do intensywnego rozwoju hematologii, a w tym do lepszego poznania patogenezy wielu chorób krwi.

W uroczystości nadania imienia wzięli udział: Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dr Marcin Krzanowski, I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, Pełnomocnik Prorektora UJCM prof. Stanisław Kwiatkowski, prof. Artur Jurczyszyn, przewodniczący Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Kierownik Katedry Hematologii UJCM prof. Tomasz Sacha, a także rodzina prof. Tadeusza Tempki: Małgorzata Lubańska oraz Krzysztof Tempka.

- 14 marca 1974 roku prof. Tempka zmarł, dlatego wybraliśmy właśnie tę datę by upamiętnić jego wybitną postać. Prof. Tempka założył Polskie Towarzystwo Hematologiczne - którego jestem przewodniczącym w Oddziale krakowskim od 7 lat - i to było 75 lat temu i można powiedzieć, że wszystko zaczęło się w Krakowie - mówił prof. Artur Jurczyszyn, przewodniczący Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów i dodał: - Myślę, że prof. Tempka byłby dumny, że Oddział Hematologii, Poradnie Hematologiczne, właściwie całe możliwości rozwoju hematologii są w tym budynku Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Prof. Andrzej Kulig dodał: - Bardzo się cieszę nie tylko z tego tytułu, że rondo egzaminatora mojego ojca tutaj powstało, ale cieszę się przede wszystkim, że właśnie to kończy pewien układ komunikacyjny w tej części miasta - bardzo ważnej dla Szpitala Uniwersyteckiego, ale także Miejskiego Centrum Opieki - mówił.

- Uniwersytet jest dumny ze swoich wychowanków, jest ich wielu, ale prof. Tadeusz Tempka jest osobą szczególną. To jest niewątpliwy pionier hematologii, nauki która rozwinęła się niesamowicie i nauki, która w Krakowie się zaczęła i w Krakowie się daje rozwija. Możemy powiedzieć, że ten dynamiczny rozwój przeszczepu szpiku, wprowadzanie nowych leków to wszystko ma miejsce tu, gdzie profesor Tempka zaczynał - mówił prof. Stanisław Kwiatkowski, Pełnomocnik Prorektora UJCM.

- W imieniu Szpitala Uniwersyteckiego chciałbym pogratulować, ale zarazem podziękować za to rondo, za ten wspaniały węzeł komunikacyjny, który jak widzimy znajduje się przy największych szpitalach, jakimi są: Szpital Uniwersytecki oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Miejskie Centrum Opieki - i gdzie codziennie służy do dojazdu dla tysięcy pacjentów, ale i również personelu. Tym bardziej cieszy fakt, że od dnia dzisiejszego rondo jest nazwane imieniem prof. Tadeusza Tempki - dodał dr Marcin Krzanowski, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podczas uroczystości był również obecny wybitny krakowski hematolog, prof. Aleksander Skotnicki, który przez ponad 25 lat kierował Kliniką i Katedrą Hematologii UJ w Krakowie. Prof. Skotnicki podkreślał: - Cieszę się, że moi następcy pamiętają o naszych poprzednikach. To jest nasza wielkość pamiętać co komu się zawdzięcza! To jest bardzo ważne, żeby przynajmniej niektórzy z naszych uczniów i dzieci kontynuowali pamięć o naszych poprzednikach. To nas nie umniejsza! To stawia nas w szeregu osób przyzwoitych, cechujących się rzetelnością naukową i pamięcią o naszych poprzednikach, bez których nie bylibyśmy tutaj dzisiaj.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska