Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina Zamoyskich upamiętniona w najstarszej części "Księżówki" w Zakopanem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
W Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem upamiętniono rodzinę Zamoyskich. W najstarszej części budynku odsłonięto tablice poświęcone hrabiemu Władysławowi Zamoyskiemu, jego matce Jadwidze Zamoyskiej i siostrze Marii Zamoyskiej.

Tablica została ufundowana przez Fundację Zakłady Kórnickie w Kórniku w Wielkopolsce, którą w 1924 roku utworzył sam hrabia Zamoyski. Tablica została ufundowana w roku poświęconym Jadwidze Zamoyskiej.

Tablice zawisły przy wejściu do najstarszej części „Księżówki”, która pierwotnie nosiła nazwę „Adasiówka”. To właśnie tam mieszkał hrabia Zamoyski wraz z rodziną. Tam też pierwotnie znajdowała się siedziba Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą w 1882 roku założyła Jadwiga Zamoyska.

W trakcie tej samej uroczystości odsłonięto tablicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II – na pamiątkę jego pobytu w „Księżówce” w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

W uroczystości odsłonięcia tablic wzięli udział przedstawiciele Klubu im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem, przedstawiciele powiatu tatrzańskiego, miasta Zakopane, gminy Bukowina Tatrzańska, a także Fundacji Zakłady Kórnickie. W trakcie wydarzenia odbyła się promocja przewodnika "Szlak Zamoyskiego" autorstwa Zbigniewa Moździerza i Jerzego M. Roszkowskiego.

Władysław Zamoyski był jedną z najważniejszych postaci w historii Zakopanego. Był właściciele dóbr zakopiańskich, które nabył na licytacji 9 maja 1889 roku. Dzięki niemu Morskie Oko należy do Polski. W trakcie 35 lat zarządzania dobrami hrabia inwestował w Zakopane niemal wszystkie dochody, które czerpał z tego miejsca i majątku w Wielkopolsce. Zbudował m.in. drogi, w tym do Morskiego Oka, wodociągi, elektrownię, szkoły i linię kolejową do Chabówki. Zalesiał góry. Uruchomił produkcję kosmetyków, alkoholi i rzemiosła artystycznego.

16 lutego 1924 r. Władysław Zamoyski złożył na ręce prezydenta Stanisława Wojciechowskiego projekt ustawy o powołaniu fundacji, przez którą przekazywał cały majątek narodowi - w tym oczywiście Zakopane. W niespełna pół roku później hrabia Zamoyski zmarł.

Julina Kowalczyk został ponownie wybrany prezesem Związku Podhalan w Polsce

Wybory w Związku Podhalan. Górale wybrali zarząd, który będz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska