Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina i przyjaciele pożegnali Andrzeja Stawiarskiego. Znany krakowski fotograf i dziennikarz spoczął na białoprądnickim cmentarzu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Fotograf i dziennikarz spoczął na Cmentarzu Parafialnym na Białym Prądniku w Krakowie.
Fotograf i dziennikarz spoczął na Cmentarzu Parafialnym na Białym Prądniku w Krakowie. Andrzej Banaś
W czwartek 12 października, rodzina i przyjaciele pożegnali zmarłego przed kilkoma dniami Andrzeja Stawiarskiego. Fotograf i dziennikarz spoczął na Cmentarzu Parafialnym na Białym Prądniku w Krakowie.

Andrzej Stawiarski cieszył się powszechnym poważaniem i sympatią, o czym świadczą wspomnienia pośmiertne w mediach społecznościowych. "Był człowiekiem niezwykle lubianym i szanowanym. Imponował swoją mądrością i spokojem wewnętrznym" - wspomina J. Franczyk.

"Andrzej był człowiekiem niezwykłej dobroci, dziennikarzem starej daty, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Don Kichotem, walczącym przez ostatnie dwie dekady o ratowanie prestiżu tego zawodu. Znakomity fotoreporter, redaktor i ekspert ekonomiczny. Świetny kompan, odważny, gdy jeszcze nie było to modne. A przy tym obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. Bardzo, bardzo nam będzie Go brakować" - napisał Piotr Legutko, kierujący kanałem telewizyjnym TVP Historia, były szef "Gościa Krakowskiego".

"Dzięki niemu możemy po dziś dzień oglądać Kadrówkę z lat 80-tych i wydarzenia kluczowe dla najnowszych dziejów Polski. Utrwalał je na swych kliszach filmowych. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie" - napisał znający go dobrze min. Jan Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wieloletni komendant Kadrówki.

Andrzej Stawiarski (ur. 1956) – fotograf i dziennikarz, były wieloletni prezes Oddziału Krakowskiego SDP oraz członek Zarządu Głównego. Był pomysłodawcą Krakowskiej Witryny Fotograficznej – cyklu spotkań krakowskich fotografów prasowych. W ramach Stowarzyszenia Dziennikarzy był też w latach 2010-17 autorem badań, które doprowadziły do opublikowania raportów opisujących sytuację zawodową dziennikarzy w Polsce.

W stanie wojennym fotografował demonstracje w Nowej Hucie i w Krakowie. Pracował w „Czasie Solidarności” i „Gazecie Wyborczej”, był redaktorem naczelnym i wydawcą „Miesięcznika Kapitałowego” i „Naszego Rynku Kapitałowego”. Współtworzył duże wystawy fotograficzne, m. in. Papieski Kraków, „Kraków – portret miasta”.

Zmarły był odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2012 ), Krzyżem Wolności i Solidarności (2018) i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2023).

Paweł Szrot: agresja hybrydowa przeciwko Europie trwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska