Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Odnowiono zabytkowe rezydencje. Przeznaczono je na cele kulturalne. Zobacz, co się w nich teraz znajduje?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawna willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej w Łodzi kryje w środku efektowne, starannie odnowione dekoracje.
Dawna willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej w Łodzi kryje w środku efektowne, starannie odnowione dekoracje. Wiesław Pierzchała
Kultura w Łodzi w ostatnim okresie wzbogaciła się o pięć stylowych, zabytkowych, gruntownie odnowionych willi z końca XIX i początku XX wieku. Znalazły się w nich Mediateka, ośrodek kultury, ośrodek sztuki, biura magistratu oraz Miejska Strefa Kultury.

Dawna rezydencja fabrykanta Karola Plihala powstała w latach 30. XX stulecia przy obecnej ul. Krzemienieckiej 2a na Karolewie. Miłośnicy dawnej Łodzi zaznaczają, że to jeden z najciekawszych w mieście przykładów modernizmu. Dzisiaj znajduje się tam Poleski Ośrodek Sztuki.

Rewitalizacja Łodzi: biblioteka multimedialna

Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły remont od dachu po piwnice. To w nich działa najnowocześniejsza biblioteka w mieście, czyli Mediateka oraz Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Oba budynki zostały całkowicie wyremontowane i przebudowane. Elewacje zostały odnowione, a wnętrza przystosowane do pełnienia nowych funkcji. Przy ul. Moniuszki 5 powstała Mediateka. Jest ona pierwszą w Łodzi nowoczesną multimedialną biblioteką z licznymi zbiorami druków i nagrań. W przeszklonym dziedzińcu swoje miejsce znalazła recepcja, kawiarnia oraz dodatkowa sala wystawowa – informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: rezydencja fabrykanta i architekta

Kolejny odnowiony zabytek to dawna willa Ottona Haesslera przy ul. Siedleckiej 1, w której swoje lokum ma Ośrodek Kultury „Górna”. Historia tej placówki sięga 1896 roku, kiedy Teresa John zakupiła działkę, a dwa lata później jej część sprzedała niemieckiemu przedsiębiorcy Ottonowi Haesslerowi. To on wybudował tam fabrykę i willę, która została zaprojektowana w stylu szwajcarsko-alpejskim. Po II wojnie światowej została ona przeznaczona na cele społeczno – kulturalne.

I jeszcze jedna szczególna placówka. To dawny dom znakomitego architekta Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 postawiony w ulubionym przezeń stylu neorenesansu. Dzisiaj mieści się tam Miejska Strefa Kultury.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki