Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Kobiet przy prezydencie Krakowa? Tego chcą aktywistki miejskie

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Czy przy prezydencie Krakowa powstanie Rada Kobiet? Taki pomysł ma Nina Gabryś, kandydatka na radną miejską z ramienia Nowoczesnej. Wśród głównych kompetencji rady byłoby upowszechnianie wiedzy o prawach kobiet i zlecanie badań i monitoringu potrzeb mieszkanek.

Zgodnie z planem Rada Kobiet miałaby powstać już po wyborach samorządowych. - Zależy nam, aby podmiot, który powstanie, nie był z góry narzuconą, zamkniętą instytucją - przekonuje Nina Gabryś, kandydatka na radną miejską z ramienia Nowoczesnej. Dlatego chce, by do dyskusji na temat tego, jak taka rada miałaby wyglądać, włączyli się mieszkańcy Krakowa.

Wśród głównych kompetencji rady byłoby upowszechnianie wiedzy o prawach kobiet i zlecanie badań i monitoringu potrzeb mieszkanek. Ponadto członkowie rady opiniowaliby strategiczne dokumenty miasta, uchwały i akty prawa miejscowego pod kątem sytuacji kobiet w Krakowie. Zlecaliby też organizację szkoleń dla pracowników i pracownic gminy w zakresie równości płci.

Nina Gabryś przedstawiła również program "Kraków-miasto dla kobiet", dzięki któremu w Krakowie miałoby być m.in. bezpieczniej.

"Planując przestrzenie rekreacyjne, parki, musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu, zainstalowaniu monitoringu. Często proste rozwiązania sprawią, że miasto będzie dla kobiet bardziej przyjazne. Potrzebna jest implementacja rozwiązań, które znamy z innych krajów, jak uruchomienie linii nocnych autobusowych z możliwością zatrzymywania się "na żądanie", dzięki czemu kobiety będą mogły wysiadać bliżej swojego domu i unikną nieprzyjemnego doświadczenia jakim jest powrót do domu nocą" - czytamy wśród założeń programu.

Nina Gabryś, wspólnie z innymi aktywistkami, chcą, by w stolicy Małopolski prowadzony był też monitoring kobiecego udziału w zarządach spółek miejskich. - Dodatkowo należy stworzyć podręcznik dobrych praktyk dotyczącego ustalania wymogów sprzyjających równości płci w ramach zamówień publicznych i dotacji oraz systemu grantów miejskich na działalność organizacji pro kobiecych - przekonuje Maria Amin, aktywistka miejska.

Program zakłada też m.in. dofinansowanie HPV dla młodych dziewcząt, które ochroni je przed rakiem szyjki macicy oraz działania na rzecz wyeliminowania barier komunikacyjnych dla rodziców poruszających się po ulicach z wózkami dziecięcymi i osób z niepełnosprawnością.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska