Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pył saharyjski i burza piaskowa w Polsce – skąd się wziął pył saharyjski w Polsce? Jak go rozpoznać? Gdzie będą burze?

Marlena Hebda
Pył saharyjski i burza piaskowa w Polsce. Gdzie będą burze?
Pył saharyjski i burza piaskowa w Polsce. Gdzie będą burze? zdjęcia czytelników
Pył saharyjski w Polsce. We wtorek w południowej części Polski mogliśmy obserwować unoszący się nad ziemią pył. Pochodził on głównie z luźnej i wysuszonej warstwy gleby z przydrożnych pól, a w połączeniu z silnym wiatrem znad Białorusi i Niemiec wywoływał piaskowe wichury. W środę, 24 kwietnia w Małopolsce może pojawić się kolejna warstwa pyłu, tym razem pochodzącego z Sahary. Skąd się wziął i jak się przed nim uchronić?

Burza piaskowa i pył saharyjski - ostrzeżenie dla alergików

Pył saharyjski w Polsce. Jak rozpoznać pył saharyjski?

Żeby sprawdzić, czy pył znad Sahary jest już nad Polską, wystarczy spojrzeć na niebo ¬– staje się ono mętne i przybiera żółto-pomarańczową barwę. Pył najbardziej widoczny będzie o wschodzie o zachodzie słońca. Burzom piaskowym, czyli potężnym wichurom przenoszącym piasek, mogą towarzyszyć brudne deszcze – oprócz wody będą też spadać drobne ziarenka piasku powodujące błotne kałuże.

Pył saharyjski w Polsce. Gdzie będą burze?

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz piaskowych istnieje w górach i obszarach podgórskich, gdzie pył ma najbliżej do ziemi. Pomarańczowo-żółte niebo wyraźnie widoczne może być przede wszystkim w Tatrach i południowych, zachodnich oraz centralnych częściach Polski.

Pył saharyjski w Polsce. Czy burze piaskowe są szkodliwe?

Burza piaskowa przypomina zamieć śnieżną, więc podczas burzy widoczność może być zdecydowanie ograniczona, co jest największym zagrożeniem. Drobne cząstki pyłu mogą osiadać na domach, chodnikach i samochodach, jednak same w sobie nie wyrządzają krzywdy. Mogą być jedynie szkodliwe dla alergików.

Pył saharyjski w Polsce. Jak ochronić się przed burzą?

Z powodu porywistych wiatrów i chmar piasku, należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, gdyż widoczność może być ograniczona. Warto zaopatrzyć się w maskę lub szalik, aby niepożądane drobinki nie dostały się do dróg oddechowych. Ze względu na suche powietrze, podczas burz czeka nas gorąca i duszna pogoda, zatem dobrym pomysłem będzie ubranie się na cebulkę i trzymanie przy sobie kremu nawilżającego.

Skąd wziął się w Polsce pył saharyjski?

Zwykle na pustyniach panuje wysokie ciśnienie, suche powietrze, a także duże wahania temperatur. Zdarza się jednak, że docierają tam też niże atlantyckie czy śródziemnomorskie. Powoduje to gwałtowne zmiany ciśnienia, które sprawiają, że mogą powstawać potężne wichury unoszące piach i pył. Mogą one przenosić chmary piasku we wszystkich kierunkach. Z powodu zimnego niżu nad Półwyspem Iberyjskim i Morzem Śródziemnym, porywisty wiatr znad Sahary przywiał pył saharyjski aż do Polski.

WIDEO: Krótki wywiad: Dzieci mówią, dzięki czemu poszły do liceum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska