Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj dom i ogród na zimę. Zobacz, jakie prace trzeba wykonać. Dodatek specjalny

Redakcja
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Ale pracy w domu i ogrodzie w październiku nie brakuje. Trzeba przygotować wszystko na nadchodzącą zimę.
Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Ale pracy w domu i ogrodzie w październiku nie brakuje. Trzeba przygotować wszystko na nadchodzącą zimę. Fot. 123 RF
Początek jesieni oznacza dla ogrodników czas wytężonej pracy. Październik to najczęściej ostatni w miarę ciepły i pogodny miesiąc. To właśnie wtedy wypada „babie lato”, czyli polska złota jesień. Drzewa i krzewy przybierają piękne jesienne barwy, a w ciągu dnia można cieszyć się pogodnym niebem i przyjemnymi temperaturami.

Jesień to intensywny czas nie tylko dla ogrodników. Zobacz naszą specjalną publikację "Dom i ogród":

W numerze m.in. przeczytacie:

Październikowe porządki w ogrodzie

Październik to pracowity miesiąc dla ogrodników. Trzeba przygotować ogród do zimy, ale także pomyśleć o następnej wiośnie i posadzić niektóre rośliny. Jednak nie można zapominać o sezonie, który jeszcze trwa. Październik to czas zbiorów owoców i warzyw oraz robienia przetworów.

ABC sadzenia kwiatów cebulowych

Kwiaty cebulowe są piękne i łatwe w uprawie. Jednak trzeba posadzić je w odpowiednim terminie, miejscu. Sprawdź, kiedy i jak to robić oraz jak głęboko sadzić cebule. Radzimy, na co jeszcze zwrócić uwagę, sadząc kwiaty cebulowe.

Dynia. Królowa jesiennych ogrodów i stołów

Dynia to od wieków nieodłączny element jesiennego menu Europejczyków. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jej ojczyzną nie jest Stary Kontynent. Przywędrowała ona tu dopiero w XV wieku zza Oceanu, wraz ze statkami Kolumba powracającymi z podboju Ameryki Środkowej. Szybko jednak znalazła tu swoje miejsce, bo zaledwie 100 lat później na dobre gościła na talerzach większości europejskich krajów, w tym Polski.
U nas, znana z początku jako bania, szybko zadomowiła się w kuchniach wszystkich klas społecznych, jak również w medycynie. Już bowiem w XVI wieku zaczęto wydawać książki traktujące o fantastycznym wpływie tego warzywa na układ trawienny czy też na zbijanie gorączki.
Uchodziła też za bardzo dobry afrodyzjak dla mężczyzn, którzy w razie potrzeby jedli ją pod każdą postacią, szczególnie w noc poślubną.

Nie daj się zapuszkować zimą!

Zimą rzadziej otwieramy okna z obawy przed wychłodzeniem wnętrz i wzrostem rachunków za ogrzewanie. Jest to błędne myślenie, ponieważ wietrzenie zimą jest niezbędne do stworzenia zdrowego mikroklimatu.
Wpuszczenie świeżego powietrza do wnętrza jest dobre dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców, jak i stanu całego budynku. Właściwa cyrkulacja powietrza w okresie grzewczym pomoże w walce z bakteriami, wirusami i zaduchem, które powstają poprzez utrzymywanie zbyt szczelnego i ciepłego klimatu wewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska