Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez obiektyw aparatu podbija świat fotografii

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
archiwum prywatne
Tadeusz Koniarz na zdjęciach pokazuje życie, emocje i uczucia. Właśnie otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Fotoreporterów

Kiedy bierze do ręki aparat, jest w swoim żywiole. Fachowym okiem patrzy na rzeczywistość, a później w niebanalny sposób pokazuje ją w obiektywie. Jego fotografie zachwycają nie tylko tarnowian. Tadeusz Koniarz dał się poznać już niejeden raz gronu odbiorców w wielu miastach Polski. Na swoim koncie ma również kilkanaście prestiżowych nagród.

- Kiedy robię zdjęcia, oddaję się chwili, wykonuję je w pełnym skupieniu i z całkowitym oddaniem. Nie myślę o nagrodach, bo to zupełnie mi nie pomaga, powiedziałbym nawet, że przeszkadza - podkreśla.

Najświeższym osiągnięciem tarnowianina jest nagroda przyznana przez Stowarzyszenie Fotoreporterów, które wybierając najlepsze kadry 2016 roku, zdecydowało, że to właśnie do Tadeusza Koniarza należy najciekawsze zdjęcie wykonane w kategorii „fotoraport Polska”.

Autor pokazuje w nim codzienne życie i działalność artystów ludowych Barbary i Tadeusza Buczyńskich, którzy już od kilku lat mieszkają w przyczepie kempingowej. Para zajmuje się rzeźbą, w centrum ich uwagi od zawsze były czarownice i diabły. Pomysł na sfotografowanie ich codziennego życia narodziła się w głowie Koniarza przez przypadek.

- Poznałem ich w Pacanowie kiedy z tamtejszą młodzieżą prowadziłem warsztaty fotograficzne i robiliśmy zdjęcia na Rynku. Nagle pan Tadeusz podszedł do nas i zaproponował, że pokaże nam Pacanów z innej, ciekawszej strony - opowiada tarnowianin.

Wtedy też zaprowadził Tadeusza Koniarza pod przyczepę, w której mieszka razem panią Barbarą i opowiedział ich historię. - Ta historia bardzo mnie urzekła. Już wtedy wiedziałem, że ich życie to ciekawy temat na fotoreportaż interwencyjny. Wierzyłem w to, że uda mi się odmienić ich los - opowiada.

„Zaczarowana Galeria Państwa Buczyńskich” powstawała od września do grudnia w Pacanowie, Łańcucie i Miedzianej Górze. - Starałem się nie przeszkadzać im w normalnym życiu, dzięki temu oni zachowywali się naturalnie, a mnie udało się uchwycić ciekawe momenty - podkreśla.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 49 fotografów z całej Polski. Jury wybierało najbardziej wartościowe zdjęcia opowiadające o roku 2016.

Tadeusz Koniarz szerszej publiczności znany jest m.in. z wystaw „Bez Pardonu” czy „Paryż dla dwojga”. Tę ostatnią będzie można już dziś oglądać w MOK w Jarosławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska