Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace przy DK28 w Kasinie Wielkiej, gdzie uaktywniło się osuwisko możliwe wczesną wiosną. GDDKiA może ogłaszać przetarg

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Prace na odcinku DK28 w Kasinie Wielkiej zostały podzielone na trzy etapy. Najpierw będą stabilizować grunt, potem w ziemię zostanie wbite sto betonowych pali, aby powstała konstrukcja, na której ostatecznie powstanie jezdnia
Prace na odcinku DK28 w Kasinie Wielkiej zostały podzielone na trzy etapy. Najpierw będą stabilizować grunt, potem w ziemię zostanie wbite sto betonowych pali, aby powstała konstrukcja, na której ostatecznie powstanie jezdnia Maciej Kwaśniewski archiwum PPG
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o nakazie naprawy odcinka drogi krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej, gdzie w maju uaktywniło się osuwisko. Oznacza to, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może ogłaszać przetarg na wykonie prac. Te mogą potrwać kilka miesięcy.

Ważny krok w kierunku stabilizacji osuwisko na DK28

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po weryfikacji otrzymanej ekspertyzy, która wskazuje w jakim stanie jest osuwisko na odcinku DK28 w Kasinie Wielkiej i jakie prace należy na nim wykonać, przekazała ją do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który prowadzi postępowanie w sprawie osuwiska. Jest już decyzja inspektoratu, to głównie od niej zależało, kiedy ogłoszony zostanie przetarg na odbudowę uszkodzonej jezdni.

- Prace budowlane będą mogły rozpocząć się po otrzymaniu potwierdzenia dostępności środków finansowych. Chcielibyśmy aby roboty rozpoczęły się wczesną wiosną, tak, aby zakończyć je przed następną zimą - przekazała "Gazecie Krakowskiej" Monika Skrzydlewska w GDDKiA w Krakowie.

Poważne utrudnienia i objazdy na drodze krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej, gdzie w maju 2023 roku uaktywniło się osuwisko mogą potrwa jeszcze nawet rok. Stabilizacja terenu i prace z nią związane są skomplikowane, na czym będą polegać?

- Płaszczyzna poślizgu osuwiska jest na głębokości ok. 12 m, biegnie wzdłuż drogi na długości ok. 90 m. Żeby naprawić drogę musimy najpierw wzmocnić ten teren poprzez tzw. gwoździowanie. Dopiero wtedy będzie mógł tam wjechać ciężki sprzęt i zacząć właściwy remont - wyjaśnia rzecznik GDDKiA w Krakowie.

Zasadnicza część prac będzie polegała na wbiciu w teren drogi trzech rzędów pali. Łącznie będzie ich ok. 100, będą miały 15 m długości i 80 cm średnicy.

[cyt]- To na tych palach zbudujemy żelbetową konstrukcję, która będzie podstawą przyszłej drogi. Prace chcemy zacząć wiosną i zakończyć przed kolejną zimą - dodaje rzecznik.

Uciążliwe objazdy

Mimo że zarządca DK 28, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wyznaczył odjazd wspomnianego odcinka drogami wojewódzkimi na trasie Limanowa- Bochnia- Myślenice- Wadowice i odwrotnie, to kierowcy korzystali i wciąż korzystają z nieoficjalnych objazdów drogami powiatowymi a nawet gminnymi. Szczególnie uciążliwe i niebezpieczne są samochody ciężarowe.

Dlatego też na drogach powiatowych nr 1616K relacji Mszana Górna – Podłopień (na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 968 w miejscowości Mszana Górna poprzez Łostówkę, Wilczyce, Jurków i Dobrą do skrzyżowania z drogą krajową 28) oraz 1615K Mszana Górna – Wilczyce i odwrotnie wprowadzono zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 15 ton.

Zakaz nie dotyczy właścicieli posesji zlokalizowanych przy drogach oraz firm zlokalizowanych na obszarze terenu powiatu limanowskiego posiadających własny transport. Pojazdy firmowe muszą jednak posiadać stosowne zezwolenie od Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej.

„Zielone światło” dla rozbudowy drogi krajowej numer 94 w Olkuszu

od 16 lat

Co dalej ze stadionem Sandecji? Radny nie ma wątpliwości

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska