18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Najważniejsze: systematyczny pomiar ciśnienia

Dr Krzysztof Czarnobilski
Dr Krzysztof Czarnobilski
Dr Krzysztof Czarnobilski Anna Kaczmarz
Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii szpitala MSW w Krakowie.

Nadciśnienie tętnicze występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale najczęściej występuje wśród osób w wieku podeszłym.
Badania epidemiologiczne wykazują że powyżej 65.roku życia nadciśnienie występuje u ponad 70 proc populacji.

Przyczyny podwyższonego ciśnienia lub nadciśnienia są podobne w każdej grupie wiekowej: są one najczęściej nieznane.
W poszczególnych przypadkach ciśnienie rośnie przez zmiany w tętnicach nerkowych o charakterze miażdżycowym, niewydolność nerek oraz schorzenia endokrynologiczne, takie jak niedoczynność i nadczynność tarczycy. Pamiętajmy że z wiekiem nasze naczynia tracą elastyczność, to też powoduje nieprawidłowe ciśnienie. Objawy nadciśnienia: pacjent w ogóle może nie odczuwać żadnych, dlatego tak ważny jest systematyczny pomiar ciśnienia: dwa razy w ciągu dnia, rano i wieczorem. Niektórzy seniorzy
przy nadciśnieniu odczuwają ból głowy. Polecam zakupić ciśnieniomierz, by można było mierzyć ciśnienie samodzielnie w domu.

Pierwszym krokiem do obniżenia ciśnienia jest zachęcenie chorego do zmiany trybu życia. Ważne, aby ograniczył on spożywanie soli kuchennej, unikał niesteroidowych leków przeciwzapalnych i alkoholu. Senior powinien też zadbać o codzienną aktywność fizyczną np. spacer, ważna jest codzienna gimnastyka.

Najważniejsze: nie wolno samemu decydować o przyjmowaniu leków. Należy wykonywać zalecenia lekarza. O zmniejszeniu lub powiększeniu dawki decyduje tylko specjalista, podobnie jak i o przerwaniu leczenia. U chorych w podeszłym wieku powinniśmy dążyć do ciśnienia nie większego niż 150/90. Nie ma co się spodziewać, że ciśnienie normalizuje się w ciągu miesiąca, może być to rozciągnięte w czasie. Nie bójmy się wizyt u lekarzy. U chorego wówczas pojawia się syndrom białego fartucha. Aktywność ta wzmaga się w sytuacjach stresowych. Możliwe jest, że wizyta u lekarza i lęk przed nieprawidłowym wynikiem pomiaru ciśnienia jest tak duży, iż powoduje pobudzenie układu współczulnego, obkurczenie się naczyń tętniczych pod wpływem adrenaliny, wzrost częstości serca i wzrost ciśnienia tętniczego.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska