Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry: choroby nowotworowe u seniorów

Dr Krzysztof Czarnobilski
Anna Kaczmarz
Mówi dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, szpital MSW w Krakowie.

Nowotwory złośliwe to choroba przede wszystkim ludzi w podeszłym wieku. Częstość ich występowania narasta po 65. roku życia, a po 70.-75. roku życia wykrywanie nowotworów jest 100 razy częstsze niż u dwudziestolatków. Najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie jest rak płuc. Palenie papierosów (również bierne) odpowiada za 90 proc. przypadków tego raka. W starszym wieku częściej diagnozuje się nowotwory trzustki, żołądka i przełyku, uaktywniają się także nowotwory skóry. Na nowotwór jelita grubego zapadają osoby powyżej 40 roku życia, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem i jest najwyższe w wieku 80 lat.

Bardzo poważnym problemem osób starszych są nowotwory krwi i chłoniaki. Często początkowe objawy choroby nowotworowej układu krwiotwórczego, takie jak osłabienie organizmu, bóle głowy, gorączka, mylone są z innymi objawami chorób podeszłego wieku. U starszych mężczyzn szczególnie niebezpieczny jest rak prostaty i rak jądra, u kobiet - sromu, szyjki macicy, pochwy oraz rak endometrium. Zachorowalność na raka sutka wzrasta po 50. roku życia, ale jest już niemal czterokrotnie zwiększona w grupie kobiet, które ukończyły 65 lat. Kolejnym nowotworem starszych pań jest rak jajnika. Zazwyczaj w chwili wykrycia ten rak bywa zaawansowany i terapia nie daje rezultatów. Nie ma też skutecznych metod wczesnej diagnostyki. Wiadomo za to, że ryzyko zachorowania zwiększa bezdzietność, endometrioza, otyłość oraz palenie papierosów.

Nowotwory u seniorów rozwijają się wolniej niż u młodszych, stąd w obliczu współistnienia wielu innych chorób równocześnie, należy skrupulatnie rozważyć możliwości terapeutyczne, czemu może służyć całościowa ocena geriatryczna. Niemal wszystkie wykorzystywane metody lecznicze niosą za sobą ryzyko występowania potencjalnie śmiertelnych działań niepożądanych, wzrastające wraz z wiekiem chorego. Chemioterapia może być wręcz zabójcza, zwłaszcza przy stosowanej polipragmazji, lub jej efekt może być osłabiony. Tak dzieje się np. w przypadku przyjmowania witaminy C, która zawarta jest standardowo we wszelkich szeroko dostępnych suplementach diety.

Planując leczenie przeciwnowotworowe chorych w starszym wieku, należy dokładnie przeanalizować stosowane leki i ograniczyć je do minimum. Ważne są badania profilaktyczne - wczesne wykrycie raka może oznaczać całkowite wyleczenie. Cytologię, badanie piersi i mammografię - panie od 50 roku życia powinny wykonywać raz do roku. Kolonoskopia - po 50. roku życia badanie wskazane jest co 6-10 lat, a gdy w rodzinie występują nowotwory jelita grubego to częściej. Oczywiście należy pamiętać o corocznym badaniu rtg klatki piersiowej.Czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka - oczywiście że tak. Co najmniej półgodzinne codzienne spacery, w tempie dostosowanym do wieku, kondycji i zdrowia; zbilansowana stosownie do wieku dieta - powinna być lekkostrawna i zawierać dużo warzyw; po menopauzie warto dbać o stosowną wagę ciała. Komórki tkanki tłuszczowej wytwarzają estrogeny, które pobudzają komórki nowotworowe do rozmnażania się; rzucenie palenia - na to nigdy nie jest za późno, a przynosi ogromną korzyść.

***************
Masz pytania, które chciałbyś zadać dr Krzysztofowi Czarnobilskiemu? Skontaktuj się z nami: [email protected]

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska