Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Alergia w podeszłym wieku

Dr Krzysztof Czarnobilski
fot. Anna Kaczmarz
Dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator oddziału chorób wewnętrznych i geriatrii, szpital MSW w Krakowie

W ostatnich latach liczba pacjentów zmagających się z alergiami znacznie wzrosła. Obecnie problem ten dotyczy niemal co trzeciego mieszkańca globu. Może ujawniać się w młodości i mieć wieloletni przebieg. Może także ujawniać się dopiero w podeszłym wieku. W niektórych przypadkach objawy chorób alergicznych, które rozpoczęły się w dzieciństwie, mogą mieć później lżejszy przebieg i ponownie nasilić się dopiero w okresie starości. I tak np. astma oskrzelowa występująca w dzieciństwie często łagodnieje w wieku podeszłym.

Z drugiej strony jeżeli rozpoczyna się w okresie starości, to przebieg jest zazwyczaj bardzo ciężki i dodatkowo nakłada się na inne choroby płuc. Objawy tzw. alergii sezonowej związanej z pojawianiem się pyłków roślin - kichanie, katar, swędzenie oczu - powinny zwrócić uwagę seniorów i ich opiekunów.Należy powiedzieć o tym swojemu lekarzowi, bo zdiagnozowanie alergii w podeszłym wieku jest niezmiernie trudne, m.in. ze względu na współistnienie wielu chorób leczonych równocześnie. Objawy alergii niezdiagnozowane mają ogromny, negatywny wpływ na jakość życia seniora i tak np. zatkany nos, podrażnienie gardła mogą być niebezpieczne, zwłaszcza gdy występują problemy ze strony serca i naczyń krwionośnych. Dlatego powinny być leczone jak najszybciej.Z drugiej strony stosowanie dodatkowych leków doustnych przeciwalergicznych, m.in. leków przeciwhistaminowych, przy istniejącej już polipragmazji, może być bardzo niebezpieczne. Według statystyk, senior w Polsce przyjmuje średnio 6 leków równocześnie, co oznacza, że większość z nich wchodzi ze sobą w interakcje. Stąd możliwe pojawienie się zmian nastroju lub zachowania, zatrzymanie moczu, suchość w ustach i spojówkach, zawroty głowy. Dobrym wyborem są leki działające miejscowo na skórę, śluzówki oraz wziewnie.

Objawy takie jak suchość skóry i świąd u osób w podeszłym wieku są często związane z samym procesem starzenia się skóry. Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniu, ma skłonność do wyprysku, a uszkodzenia powstające przez drapanie mogą doprowadzić do infekcji bakteryjnej, grzybiczej czy wirusowej, ale też powodują przenikanie alergenów do tkanki podskórnej prowadząc do reakcji alergicznych. Najczęściej dochodzi do wyprysku alergicznego, z podrażnienia, pieniążkowatego oraz nadwrażliwości na światło.

Aby zdiagnozować alergię, wykonuje się testy skórne punktowe , a w alergii kontaktowej - testy skórne płatkowe. Niestety u osób starszych często są przeciwwskazania do ich wykonania, gdy są leczone z powodu chorób serca np. betablokerami, których nie można zażywać w dniu testowania. Warto pamiętać, że odczynowość alergiczna skóry u osób w podeszłym wieku maleje - dodatnie testy skórne z alergenami mają wyniki o 50 proc. mniejsze niż u osób młodszych, pomimo uczulenia i wtedy należy oznaczyć we krwi stężenie specyficznych IgE dla alergenów. Dodatkowo interpretacja tych badań może być utrudniona ze względu na zmiany związane ze starzeniem się skóry. U seniorów także częściej obserwuje się reakcje alergiczne na różne leki. 80 proc. wszystkich polekowych odczynów alergicznych to zmiany skórne, np. osutki, pokrzywka i plamica. Ludzie starsi często wymagają leczenia środkiem, na który są uczuleni. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania innej terapii, należy przeprowadzić odczulanie.

Co wiesz o Wielkich Derbach Krakowa? [POZIOM PODSTAWOWY]? WEŹ UDZIAŁ W TEŚCIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska