Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poniedziałek Wielkanocny to ostatni dzień jarmarku na Rynku Głównym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym
Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym Andrzej Banaś
Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym w Krakowie cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. To jeden z największych wiosennych kiermaszy. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych (1 kwietnia) jest ostatnia okazja by skorzystać z oferty wielu straganów i towarzyszących wydarzeniu atrakcji.

Krakowski Jarmark Wielkanocny przyciąga turystów i wystawców nie tylko z całej Polski

Na jarmarku na Rynku Głównym zostały ustawione 84 kioski handlowe oferujące towar z naszego regionu, jak również z innych miast Polski.

W tegorocznej edycji jarmarku prezentują się ponadto wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z ekologicznego drewna, wałki oraz pamiątki. Można będzie znaleźć takie produkty jak churros – hiszpańskie pączki, naleśniki, biżuterię z bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane oraz rękodzieło z Nepalu.

Dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających jarmark przygotowano stoiska z winem grzanym, ponczem, piwem lanym i butelkowanymi piwami regionalnymi oraz punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami według staropolskich receptur. Jest też stoisko serwujące zupy m.in.: żurek, kwaśnicę, pomidorową, czosnkową, dyniową, barszcz ukraiński, grochówkę oraz grzybową.

Można skosztować cieszącą się od wielu lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Są też zapiekanki, szaszłyki, burgery, sery holenderskie, przyprawy i kiełbasy węgierskie, sery góralskie, węgierskie kurtoszo-kołacze, langosze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody i wyroby pszczelarskie, herbaty z różnych regionów świata, lizaki, orzechy prażone, migdały, słonecznik, bakalie, owoce w czekoladzie, ciasta domowe, tradycyjne słodycze tureckie, chleby oraz tradycyjne pierniki, krówki rzemieślnicze.

Organizatorzy starają się, aby punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze Świętami Wielkanocnymi. Jak co roku można też odwiedzić kuźnię, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

W ramach jarmarku w poniedziałek, 1 kwietnia, o godz. 14 na Rynku zaplanowano pojawienie się „Siudej Baby”, która będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń.

Wielkanocny poniedziałek, tradycja mokrego dyngusa! Pamiętajmy o zdrowym rozsądku, bo brak umiaru może słono kosztować

Wiadra, woda i osiedlowe bitwy. Tak kiedyś wyglądał śmigus-d...

Siuda Baba odwiedzi Jarmark Wielkanocny w Krakowie

Siuda Baba to dawny, polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny, który współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien, by wysmarować je sadzą.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska