Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 6 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie cmentarza dla zwierząt w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Briefing prasowy zorganizowany 6 lipca br. w sprawie petycji dot. utworzenia cmentarza dla zwierząt w Krakowie
Briefing prasowy zorganizowany 6 lipca br. w sprawie petycji dot. utworzenia cmentarza dla zwierząt w Krakowie Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców
Ponad 6 tysięcy podpisów pod petycją do Jacka Majchrowskiego w sprawie utworzenia w Krakowie cmentarza dla zwierząt domowych złożyli dzisiaj radni miejscy Małgorzata Jantos i Łukasz Gibała. – Liczymy, że ten mocny głos mieszkańców przekona wreszcie prezydenta, jak bardzo jest potrzebne w naszym mieście miejsce, gdzie można w godny i legalny sposób pożegnać swojego zwierzęcego przyjaciela – mówił Łukasz Gibała. Briefing prasowy zorganizowany przez radnych pod pomnikiem psa Dżoka był wyjątkowy, ponieważ większość osób przyprowadziła swoje pupile.

Petycję pod którą podpisało się ponad 6 tysięcy osób uruchomiło stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców.

– Jeśli nie grzebowisko, to przynajmniej spopielarnia i kolumbarium – mówiła podczas briefingu Małgorzata Jantos, która walczy w tej sprawie już od kilkunastu lat - Przez te kilkanaście lat, odkąd staram się o cmentarz dla zwierząt w Krakowie, w Polsce powstało bardzo wiele miejsc, gdzie można pochować domowe zwierzęta i nie było z tym kłopotu. Za to u nas problem jest potężny.

Małgorzata Jantos przypomniała o czterech proponowanych lokalizacjach dla grzebowiska. Każda z nich została oprotestowana przez okolicznych mieszkańców.

– Ludzie mieszkają tuż przy ogrodzeniach ludzkich cmentarzy i nie mają z tym problemu. Trudno więc zrozumieć, dlaczego stworzenie takiego miejsca dla zwierząt domowych budzi aż takie kontrowersje – dodaje Łukasz Gibała.

Radni wyliczają, że cmentarze dla zwierząt istnieją m.in. w Łodzi, Bytomiu, pod Warszawą, Toruniem, Bydgoszczą i Wrocławiem. Za przykład miejsca takiego grzebowiska radna Jantos podaje oddalone od Krakowa Ropczyce – Przyjeżdżają tam szkoły, dzieci uczą się szacunku dla zwierząt, tego, że cierpią tak samo jak ludzie – mówi.

Pomysłodawcy utworzenia grzebalni dla zwierząt w Krakowie apelują, że - jeśli nie cmentarz, to przynajmniej spopielarnia zwierzęcych zwłok i kolumbarium dla zwierząt domowych.

– Wydaje się, że to rozwiązanie ma większe szanse na społeczną akceptację. Poza tym wymaga mniej miejsca i mniej formalności – argumentuje Małgorzata Jantos.

„Utrata własnego zwierzęcia to wyjątkowo bolesne doświadczenie. W takich sytuacjach każdy właściciel chciałby pożegnać swojego pupila w godny, a przy tym zgodny z prawem, sposób. Polskie przepisy nie pozwalają na pochówek we własnym ogródku czy na ogólnodostępnym terenie. Mimo to wiele osób, z szacunku dla swojego nieżyjącego towarzysza, decyduje się na złamanie prawa. Są i tacy, którzy przemierzają szmat drogi do miejsca, gdzie mogą legalnie pogrzebać swoje zwierzę. Trudno się temu dziwić. Więź między domowym zwierzakiem a jego właścicielem bywa niezwykle silna. Dla osób samotnych to często jedyny towarzysz, dla dzieci – przyjaciel od urodzenia. Mieszkańcy Krakowa, drugiego co do wielkości miasta w Polsce, powinni mieć możliwość rozstania się ze swoim zwierzęciem w dedykowanym do tego miejscu: na cmentarzu dla zwierząt towarzyszących. (…) To, że Kraków, jako drugie co do wielkości w kraju i ważne na mapie Europy miasto, nie ma własnego cmentarza dla zwierząt, trudno nazwać inaczej niż wstydem.” – czytamy w petycji.

Zamiast grzebowiska - spopielarnia zwłok i kolumabrium?

Pod koniec ubiegłego roku opisywaliśmy kolejne protesty mieszkańców przeciwko budowie grzebowiska dla zwierząt domowych w Krakowie. Wówczas radni miejscy zaproponowali by zamiast cmentarza stworzyć spopielarnię zwłok i kolumbarium. Wtedy też przedstawiciele magistratu wskazali już nawet działki w Nowej Hucie, gdzie teoretycznie takie obiekty mogłyby powstać, tj. tereny w pobliżu ulic Igołomskiej, Branickiej i Suchy Jar. Problem jednak polegał na tym, że budowy spopielarni i kolumbarium na tamtejszych gruntach nie przewiduje sporządzony przez urzędników projekt planu miejscowego.

Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale:

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska