Ważne
  USA: Główny cel polityki zagranicznej Trumpa - pokonanie...

  USA: Główny cel polityki zagranicznej Trumpa - pokonanie terrorystów

  Sylwia Arlak AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Administracja Donalda Trumpa podejmie walkę z „radykalnymi islamskimi grupami terrorystycznymi.” Jak możemy przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Białego Domu, to główny cel polityki zagranicznej nowego prezydenta USA.
  USA: Główny cel polityki zagranicznej Trumpa - pokonanie terrorystów

  ©JIM WATSON/AFP/EAST NEWS

  Strona Białego Domu została zaktualizowana chwilę po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych . Już podczas inauguracyjnego przemówienia polityk obiecał „zjednoczyć cywilizowany świat przeciwko radykalnym islamskim terrorystom i całkowicie wyeliminować ich z powierzchni ziemi.” Teraz w oświadczeniu możemy przeczytać, że walka z terroryzmem jest głównym celem polityki zagranicznej Republikanina.

  – Pokonanie ISIS i innych radykalnych islamskich grup terrorystycznych będzie naszym najwyższym priorytetem – brzmi część sprawozdania. Jak wskazuje agencja Reutersa, oświadczenie nie przynosi żadnych wskazówek, w jaki sposób polityka proponowana przez Trumpa będzie różnić się od tej realizowanej przez jego poprzednika, Baracka Obamę.
  Administracja Trumpa pisze jedynie o potrzebie odcięcia finansowania grup terrorystycznych, prowadzeniu – w razie konieczności – agresywnych operacji w ramach koalicji pod wodzą USA, cyber walce i skuteczniejszym dzieleniu się danymi wywiadowczymi pomiędzy państwami.

  CZYTAJ TEŻ:"Trump precz". Protest pod ambasadą USA w Warszawie [ZDJĘCIA]

  Reuters spekuluje też, że oświadczenie przynosi odpowiedź, co do przyszłych kontaktów na linii USA- Rosja:„Zawsze jesteśmy szczęśliwi, gdy starzy wrogowie stają się przyjaciółmi, a starzy przyjaciele zostają sojusznikami.” W osobnym oświadczeniu nowa administracja ślubuje odbudować amerykańskie wojsko, w tym poszerzenie marynarki wojennej i sił powietrznych. Nowoczesny system obrony antyrakietowej ma chronić przed atakami ze strony takich państw jak Korea Północna, czy Iran. Był to jeden z głównych tematów podczas kampanii prezydenckiej Trumpa.

  CZYTAJ TEŻ: Zaprzysiężenie Donalda Trumpa: Europa nie chce nowego prezydenta USA

  Dopiero co zaprzysiężony prezydent rozpoczął urzędowanie od podpisania dekretu, który ma pomóc w zniesieniu Obamacare. Program opieki zdrowotnej przygotowany przez administrację prezydenta Obamy zapewniał dodatkowe ubezpieczenia ponad 20 milionom Amerykanów. Światowe agencje wybijają też, że w pierwszych chwilach po zaprzysiężeniu do Gabinetu Owalnego w Białym Domu powróciło popiersie Winstona Churchilla. Za prezydentury Obamy znajdowało się ono przed wejściem do pomieszczenia Treaty Room. Demokrata używał go jako jednego z głównych biur.

  CZYTAJ TEŻ: Trump złożył ślubowanie [INAUGURACJA NA ŻYWO] Zaprzysiężenie 45. prezydenta USA [PRZEMÓWIENIE]

  Rzecznik polityka, Sean Spicer poinformował wcześniej, że Trump przesłał Senatowi nominację na członków rządu i podjął decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Patriotyzmu. Trump podpisał również ustawę, dzięki której emerytowany generał w Korpusie Piechoty Morskiej James Mattis stanie na czele Pentagonu. Będzie to możliwe jeśli jego kandydaturę dodatkowo zatwierdzi Senat. Trump podpisał dokument w Gabinecie Owalnym Białego Domu, krótko po rozpoczęciu urzędowania.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo