Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sonda Rosetta rozbiła się o kometę [OSTATNIE ZDJĘCIE]

Redakcja
Zdjęcie z odległości 22,9 km od powierzchni komety.
Zdjęcie z odległości 22,9 km od powierzchni komety. fot. ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Sonda Rosetta zakończyła misję. Wczesnym popołudniem czasu polskiego uderzyła w powierzchnię komety 67/P Czuriumow/Gierasimienko.

- Kometa 67/P Czuriumow-Gierasimienko już znajduje się w odległości około 650 mln km od Ziemi. Rosetta wykonała znakomitą pracę pomiarową i naukową- mówi główny konsultant ds. nauki w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) profesor Mark McCaughrean.

Centralną część komety stanowi jądro. Powstaje ono na skutek gromadzenia się kryształków lodowych i cząstek pyłu. Jego skład chemiczny i budowa od dawna ekscytuje specjalistów z zakresu astronautyki. Oznacza bowiem, że komety stanowią zamarznięte czy skamieniałe „zdjęcia” chemicznego składu Układu Słonecznego, jaki miał on w momencie ich powstawania. Jednak osobne wielkie pytanie brzmi - kiedy to nastąpiło?

Część naukowców uznaje, że większość komet powstała 4.6 mld lat temu w początkach formowania się Układu Słonecznego. Inni twierdzą, że we wczesnej fazie jego powstawania dochodziło w nim do tak wielu gwałtownych kolizji znajdujących się w nim obiektów, że tylko niewiele z nich mogło przetrwać w formie nienaruszonej. Ich zdaniem większość komet powstała zacznie później, gdy na mocy [własnej] grawitacji zaczęły łączyć się z sobą potężne fragmenty skał i lodu.

Jedno z głównych zadań Rosetty polegało na dostarczeniu danych pomocnych w rozwiązaniu tego problemu. Jej komputery miały dokonać analizy struktury komety i gazów, które wyrzuca ona ze swojego jądra w chwili, gdy ociepla się zbliżając do Słońca. Jednak dane przesłane przez sondę okazały się tak ekscytujące, że wzbudziły jeszcze więcej debat. Nie tylko na temat wieku komet. W jednym z najświeższych artykułów naukowych zespół kierowany przez profesora Borna Daviddsona z Jet Propulsion Laboratory w NASA dochodzi do wniosku, że początki Układu Słonecznego zdominowało formowanie się setek małych planet. Zostawiały one wokół siebie na tyle „czystą” przestrzeń, że mogły powstawać w niej komety. A zatem te drugie są tak stare, jak Układ Słoneczny. - Komety formowały się w sposób spokojny i w zasadzie „nieuszkodzone” przetrwały 4.6 mld lat - mówi Davidsson.

Źródło: Rozbić się o kometę - ostatnia misja Rosetty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska