Reforma sądownictwa. Co dokładnie ma się zmienić w sądach?

  Reforma sądownictwa. Co dokładnie ma się zmienić w sądach?

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Reforma sądownictwa. Co dokładnie ma się zmienić w sądach?

  ©Marek Szawdyn

  PiS przedstawił propozycje zmian w trybie wyłaniania składu Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i sędziów oraz szefów sądów powszechnych. O jakiego typu zmiany dokładnie chodzi?
  Reforma sądownictwa. Co dokładnie ma się zmienić w sądach?

  ©Marek Szawdyn

  Projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym wzbudził sporo emocji nie tylko wśród prawników i polityków, ale też samych Polaków, którzy w niedzielę wyszli na ulice wielu polskich miast. Pod obrady Sejmu trafił tuż przed północą, w dniu, w którym od rana w sali plenarnej posłowie dyskutowali o innym pomyśle, równie kontrowersyjnym - a mianowicie o projekcie zwiększającym ceny paliw.

  Skąd taki pośpiech i konieczność zmian?
  „Charakter, zakres i duża liczba zmian ustrojowych przesądzają o potrzebie uchwalenia nowej ustawy, tj. uregulowania całości problematyki organizacji oraz funkcjonowania SN, a także postępowania przed tym sądem w nowym, spójnym koncepcyjnie i konstrukcyjnie akcie prawnym” - piszą w uzasadnieniu autorzy projektu. I tłumaczą, że po zmianach orzecznictwo SN „będzie się cieszyć większym autorytetem i zaufaniem ze strony obywateli, a nowe regulacje mają gwarantować pełnienie funkcji sędziego przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych”.

  Czytaj także: Paweł Kowal: III Rzeczpospolita już nie wróci

  O jakich zmianach ustrojowych mowa? Trudno powiedzieć, ale wydaje się, że autorom projektu może chodzić o dwie inne ustawy, które za chwilę trafią na biurko prezydenta Andrzeja Dudy: ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawę o ustroju sądów powszechnych. W myśl nowej ustawy KRS tworzyć będą dwie izby. W skład pierwszej wejdą: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugą izbę tworzyć będzie 15 sędziów wybieranych przez Sejm. Kandydatów do KRS będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze, ale ostatecznie o tym, czy znajdą się oni w Krajowej Radzie Sądownictwa, i tak zadecydują parlamentarzyści.

  Z kolei nowa ustawa o sądach powszechnych zakłada, że minister sprawiedliwości w ciągu pół roku od jej wejścia w życie będzie mógł odwołać wszystkich prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez podania przyczyny i samodzielnie powołać nowych na ich miejsce. Obecnie prezesów sądów okręgowych i apelacyjnych minister powołuje po zasięgnięciu opinii samorządu sędziowskiego. Jeśli opinia jest negatywna, może się odwołać do KRS, jeśli jednak i tam kandydatura zaproponowana przez ministra sprawiedliwości nie spotka się z aprobatą, minister musi z niej zrezygnować. Zbigniew Ziobro, w myśl nowej ustawy, będzie mógł także łatwiej odwołać prezesa lub wiceprezesa sądu nawet w trakcie trwania kadencji, bo według nowych przepisów będzie mógł to zrobić także z powodu „uporczywego niewywiązywania się z obowiązków służbowych” oraz „szczególnie niskiej efektywności działań w zakresie pełnionego nadzoru administracyjnego lub organizacji pracy w sądzie lub sądach niższych”.

  Inne zmiany? Sędziom sprawy miałyby być przydzielane losowo, poszerzony miałby zostać zakres ich oświadczeń majątkowych. Sędziowie sądów rejonowych mogliby też awansować bezpośrednio do sądu apelacyjnego.

  Czytaj także: Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] Demonstracja KOD i Obywateli RP w Warszawie

  Prawnicy, także ci, którzy uważają, że sądownictwo trzeba reformować, przyznają jednak, że nowe ustawy w żaden sposób nie zmieniają organizacji pracy sądów, nie wpływają na skrócenie długości postępowań, które toczą się przed sądami, dzięki nowym zapisom nie przybędzie też ani sal rozpraw, ani samych sędziów. Krótko mówiąc: nowe ustawy nie wychodzą naprzeciw obywatelom i nie rozwiązują problemów, na które ci najczęściej się skarżą, podnosząc kwestie opieszałości sądów czy właśnie długości trwania postępowań sądowych. Większość wprowadzonych zapisów wiąże się z możliwością zmian personalnych dokonywanych przez ministra sprawiedliwości.

  Podobnie sprawa wygląda z Sądem Najwyższym, bo dzień po wejściu w życie nowej ustawy o SN (oczywiście jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym kształcie) obecni sędziowie Sądu Najwyższego przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra Ziobrę. To także minister Ziobro przedstawi Krajowej Radzie Sądownictwa po jednym kandydacie na każde zwolnione stanowisko, ale owym kandydatom nie będzie już potrzebna opinia środowiska sędziowskiego. Nowych sędziów będzie powoływał prezydent.

  Czytaj także: Polacy nie chcą, by politycy wybierali sędziów. PiS robi swoje [WIDEO]

  W myśl nowego projektu o SN obok izb: Cywilnej, Karnej, Wojskowej oraz Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, powstaną trzy nowe: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarna. „Kluczowym rozwiązaniem (...) jest utworzenie Izby Dyscyplinarnej, do której właściwości (...) należeć będzie rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych sędziów SN, sędziów sądów powszechnych, sędziów sądów wojskowych, prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, prokuratorów IPN, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników sądowych” - piszą autorzy projektu.

  Kosiniak-Kamysz: Opozycja nie jest lwem. Tylko prezydent może powstrzymać zmiany w sądownictwie

  dziennikpolski24.pl

  Czytaj także

   Komentarze (29)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   #

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Reforma sądownictwa musi być przeprowadzona.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CHYŻY RUJ I PO BY SIĘ NIE LICZYLI I PODNIEŚLI BEZ PATRZENIA NA SWÓJ CIEMNY LÓD

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Milionerzy chcą wrócić do władzy.

   Staszek (gość) 17.07.17, 14:06:21

   Zgłoś naruszenie treści
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 13
   / 2

   Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk,...rozwiń całość

   Milionerzy chcą wrócić do władzy.

   Staszek (gość) 17.07.17, 14:06:21

   Zgłoś naruszenie treści
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 13
   / 2

   Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk, milioner Petru, milioner Balcerowicz, milioner Giertych, milioner Kosiniak-Kamysz, milionerka Róża Thun, milioner Mazguła, milioner Lis, milioner Rzepliński, milioner Wałęsa to "nasi" przedstawiciele, którzy walczą o demokrację. Hahaha. Tylko idiota da się na to nabraćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komuna wraca

   rew (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 18

   Komuna wraca. Polityk wybierze sędziego, który go później będzie sądził. Jak za PRLu...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jednak nie komuna

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Minister Sprawiedliwości i tak będzie się liczył z KRS . Wreszcie nie będzie lobby sedziowskie opiniowało wybór sędziów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TUSSEK NIE WINIEN BO MÓ ssUMIENIA bRAK LIBERALNIE

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   POliTYK rePRezeNTUJE ELYTEM DDR I CCCP. =POkuraTUR WyBIERA KOrPO RATA KO MOrnIKA BY ŁUPIŁ CIEMNY LUT DO SSRamaCKI ZOObawy ORIENTU KAMARYLI STALINA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super wreszcie

   jurix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 16

   wreszcie cos sie dzieje na dobre w Polsce ciesze sie Brawo Pis

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Politycy sami wskazują na konieczność reformy w polskich sądach.

   Ainenkiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

   Reforma polskiego sądownictwa, nawet dla zmiany mentalności tej "kasty prawników" jest konieczna, czy to się sędziom podoba czy nie. Już sam fakt, że politycy opozycji "bronią" obecnego ustroju...rozwiń całość

   Reforma polskiego sądownictwa, nawet dla zmiany mentalności tej "kasty prawników" jest konieczna, czy to się sędziom podoba czy nie. Już sam fakt, że politycy opozycji "bronią" obecnego ustroju sądów świadczy o zależności sądowych układów i sądów, które muszą być zreformowane. A odwoływanie się przez polityków PO do ośrodków politycznych w UE jest niczym innym tylko ośmieszaniem się tychże i podważaniem niezawisłości sędziów.
   W UE mają inne problemy i wara im od polskich sądów. Dla przykładu podam, że rok temu w Turcji aresztowano 2 i pół tysiąca sędziów – świat się wtedy oburzył, ale Erdogan rządzi dalej twardą ręką i chcą z nim rozmawiać wszyscy politycy z UE i nie tylko.
   Unia Europejska też przełknie polskie reformy, czyli mniej brutalne ekscesy posła Kaczyńskiego, wymierzone w sądownictwo! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zrozum, człowieku -

   stncls67 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   - większość sędziów nie studiowała w komunie i nie odebrało nominacji od żadnego z czerwonych. Za to Kaczyński dyplom uzyskał za komuny. Listę byłych członków PZPR a obecnie prominentnych działaczy...rozwiń całość

   - większość sędziów nie studiowała w komunie i nie odebrało nominacji od żadnego z czerwonych. Za to Kaczyński dyplom uzyskał za komuny. Listę byłych członków PZPR a obecnie prominentnych działaczy PiS łatwo znajdziesz w sieci.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Anty- kasta

   Sztulerma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   To nie ma żadnego znaczenia. Weszli do nadzwyczajnej kasty i trzymają ze starymi komuchami. W każdej mafii tak to działa. Młodsi awansują dzięki współpracy i poparciu starej gwardii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ARABY ssPRoWADZONE NA HANDEL LUDZMI I ICH ORGANAMI TAK JAK UKry z KOloNI PEŁO

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   TYLKOKO STALIN BIERUT I BERIA TRwoRZYLI BOSSkie POkrOFFce POLACKI ELYTY LIBEER indi.SZYCHY PO BALCYRKU GIERYMKU I GUFNIE WyPOrczym. twBOLKA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmienią

   rem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

   się osoby na stanowiskach. Poza tym nic. Kibol za kokę zawiasy, emeryt za wafelka do kicia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a czemu nie piszecie o likwidacji lobby informatycznego w sądownictwie?

   fero (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   czy zawsze musicie pisać wybiórczo?!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla Przypomnienia..

   ABC. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Z tego co pamietam to za rządów PO wsadzali ludzi do więzienia za kradzież wafelka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Milionerzy chcą wrócić do władzy.

   Staszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 4

   Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk, milioner Petru, milioner Balcerowicz, milioner Giertych, milioner Kosiniak-Kamysz, milionerka Róża Thun, milioner Mazguła, milioner Lis,...rozwiń całość

   Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk, milioner Petru, milioner Balcerowicz, milioner Giertych, milioner Kosiniak-Kamysz, milionerka Róża Thun, milioner Mazguła, milioner Lis, milioner Rzepliński, milioner Wałęsa to "nasi" przedstawiciele, którzy walczą o demokrację. Hahaha. Tylko idiota da się na to nabrać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wystarczy że jeden jest senatorem

   sebb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   A Bierecki to co biedak? Milioner który nie ponosi żadnej winy za znikającą kasę ze SKOKów które pochłonęły państwo więcej niż Amber Gold a żeby było ciekawiej to kasa z której spłacane są SKOKi...rozwiń całość

   A Bierecki to co biedak? Milioner który nie ponosi żadnej winy za znikającą kasę ze SKOKów które pochłonęły państwo więcej niż Amber Gold a żeby było ciekawiej to kasa z której spłacane są SKOKi nie pochodzi ze SKOKów bo te się nie dorzucają do Funduszu Bankowego ale doją ten fundusz ile się da. Więc zanim zaczniesz pluć jadem, spójrz na swoich BIZNESMENÓW.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...............

   cbn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Oni sami to gó.. by zrobili, muszą mieć fundusze na to aby robić syf w Polsce. Soros daje kasę to robią z siebie idiotów. Wydaje mi się że redakcja Nowości równie jest sponsorowana przez Żyda Sorosa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Europie ta reforma już obowiązuje, tylko nie w Polsce

   oli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 4

   Ten system sądownictwa obowiązuje w całej Europie, tylko Polska jak zwykle była zacofana, Dobrze że dzień ten nadszedł, w sądach musiała się coś zmienić, ale komuniści, rodziny komunistwów jak...rozwiń całość

   Ten system sądownictwa obowiązuje w całej Europie, tylko Polska jak zwykle była zacofana, Dobrze że dzień ten nadszedł, w sądach musiała się coś zmienić, ale komuniści, rodziny komunistwów jak zwykle odwracają koto do góry nogami. Może teraz w końcu politycy PO odpowiedzą za ostatnie podsłuchy, i trafią tam gdzie powinni trafić, cela 2x2. Ich nie powinno już być w sejmie, tylko zdrajcy na nich głosują.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama