Premier Szydło: Nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem...

  Premier Szydło: Nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem była skuteczna

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Premier Szydło: Nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem była skuteczna

  ©Adam Guz/polska press

  Szefowa polskiego rządu oznajmiła, że Europa musi zwiększyć skuteczność walki z terroryzmem, o co apelowała Polska podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Zwróciła się również do posłów opozycji, aby nie wykorzystywali do celów politycznych „nieszczęścia, jakim jest los ludzi próbujących dotrzeć do Europy”.
  Premier Szydło: Nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem była skuteczna

  ©Adam Guz/polska press

  Premier Szydło podkreśliła, że Europa powinna „robić więcej dla swojego bezpieczeństwa, w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm”. - My stoimy na stanowisku, że przede wszystkim nadszedł czas na to, aby walka z terroryzmem była skuteczna i dobrze, że ten temat wybrzmiał dzisiaj na naszym posiedzeniu i myślę, ze te konkluzje, które zostały przyjęte, pokazują, że tego typu myślenie zaczyna przeważać w UE – mówiła Beata Szydło na briefingu w przerwie obrad szczytu Unii Europejskiej w Brukseli.


  CZYTAJ TEŻ: Bruksela: Szczyt Unii Europejskiej w cieniu zagrożenia terrorystycznego

  Dodała, że nasz kraj jest gotów do „wzmacniania europejskiej polityki obronnej” oraz do przystąpienia do wzmocnionej współpracy strukturalnej, czyli PESCO. - Kluczowe oczekiwania Polski to spójność działania w Unii Europejskiej z NATO, naszymi zobowiązaniami w ramach tej organizacji oraz naszymi krajowymi planami obronnymi – mówiła premier.

  Szefowa rządu poinformowała, że na wniosek Polski zostały sformułowane ścisłe zapisy ws. NATO, odnoszące się także do Deklaracji Warszawskiej (mającej zapewnić krajom Grupy Wyszehradzkiej finansowanie innowacji -red.). - Będziemy zabiegali, aby polityka unijna odpowiadała na wyzwania dla bezpieczeństwa płynące tak z południa, jak i ze wschodu. Unijna polityka bezpieczeństwa musi być oparta o równowagę strategiczną – mówiła.

  Beata Szydło podkreśliła, że jej rząd chce, by Europejski Fundusz Obronny był „w pełni dostępny dla polskiego przemysłu zbrojeniowego”. - Dlatego zabiegaliśmy o odnotowanie tam firm średniej kapitalizacji, takiej jak Polska Grupa Zbrojeniowa, a także firm mniejszych i średnich – wyjaśniała. – Konkluzje odniosły się także do utworzonego niedawno centrum eksperckiego ds. zagrożeń hybrydowych z siedzibą w Helsinkach. Polska jest państwem założycielem centrum i aktywnie włączy się w jego pracę – dodała szefowa rządu.

  Premier poinformowała też, że z inicjatywy Polski powstał list dotyczący znaczenia budowy rynku cyfrowego dla Europy, podpisany przez 17 szefów państw i rządów UE.

  Zapytana o wizytę lidera PO Grzegorza Schetyny w Brukseli odpowiedziała, że „wykorzystywanie do celów politycznych nieszczęścia, jakim jest los ludzi próbujących dotrzeć do Europy, jest niedobre”. - Czas, by liderzy polskiej opozycji przestali uprawiać politykę na temacie emigracyjnym – mówiła.

  Beata Szydo podkreśliła, że jej rząd „naprawi to, co rząd Ewy Kopacz przy wsparciu Donalda Tuska zaakceptował”, a mianowicie zgodził się na kwoty uchodźców. - W tej chwili proponujemy rozwiązania, które maja skutecznie pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Prowadzimy ożywioną i ambitną politykę humanitarną. Angażujemy się finansowo w pomoc w państwach, w których toczy się wojna – mówiła premier.


  RUPTLY/x-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama