Pomoc humanitarna nigdy nie była potrzebna na tak dużą...

  Pomoc humanitarna nigdy nie była potrzebna na tak dużą skalę. UNICEF alarmuje

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pomoc humanitarna nigdy nie była potrzebna na tak dużą skalę. UNICEF alarmuje

  ©AFP/EAST NEWS

  W 2016 r. UNICEF dostarczył pomoc humanitarną osobom poszkodowanym na skutek 344 sytuacji kryzysowych w 108 krajach świata. Pomoc humanitarna jeszcze nigdy nie była potrzebna na tak dużą skalę – alarmuje organizacja UNICEF.
  Pomoc humanitarna nigdy nie była potrzebna na tak dużą skalę. UNICEF alarmuje

  ©AFP/EAST NEWS

  Kryzysy humanitarne dotknęły głównie kraje Afryki Wschodniej i Południowej (86 sytuacji kryzysowych), Afryki Zachodniej i Środkowej (82) oraz Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (47). Dzieci i ich rodziny cierpią na skutek katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych na całym świecie.

  Według szacunków UNICEF, co czwarte dziecko na świecie (czyli około 535 mln) żyje w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi.
  W samej Syrii natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga niemal 6 mln dzieci. W Jemenie ponad 1,8 mln najmłodszych cierpi z powodu niedożywienia, w tym 385 000 jest dotkniętych skrajnym niedożywieniem. W kraju rozprzestrzenia się również cholera. 41 proc. wszystkich przypadków tej choroby występuje wśród dzieci poniżej 15. roku życia.

  Poza konfliktami zbrojnymi, dzieci cierpią z powodu katastrof naturalnych. Dwa lata nieregularnych opadów deszczu oraz susza w połączeniu z El Niño - jednym z najsilniejszych od 50. lat zjawisk - spowodowały spustoszenie w życiu najmłodszych w krajach Afryki Południowej i Wschodniej. Są narażone nie tylko na głód i brak wody, ale również na zachorowanie na odrę, malarię czy cholerę.

  CZYTAJ TAKŻE: Włochy: Rząd planuje przyznać tymczasowe wizy 200 tys. imigrantów. By pojechali na północ Europy

  W 2016 r. mimo wielu przeciwności, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi m.in.: dostarczył czystą wodę dla niemal 29 mln ludzi na świecie; objął leczeniem 2,4 mln dzieci poniżej 5. roku życia cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia; udzielił wsparcia psychologicznego dla 3 mln dzieci; zaszczepił przeciwko odrze 24 mln dzieci w wieku od 6 miesięcy do 15 lat oraz umożliwił dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej dla 11,7 mln dzieci.

  Na samą pomoc humanitarną w 2016 r. UNICEF przeznaczył 1,6 mld dolarów. Środki te pochodziły głównie od rządów państw oraz Darczyńców indywidualnych. Jak jednak zauważa UNICEF, w 2017 roku potrzeby są równie duże, a pomoc niewystarczająca. Organizacja podkreśla, że robi wszystko, aby dotrzeć z pomocą do każdego dziecka i apeluje o pomoc do Darczyńców z całego świata.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zastrzyki usypiajace

   MC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   najlepiej byloby gdyby parakryminalna organizacja unicef, zaczela kupowac zastrzyki usypiajace dla tej klienteli. Ludzie w kwestii rozmnazania sie nie powinni brac przykladu ze szczurow.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama