Politycy PiS nie ustępują ws. uchodźców. "Nie możemy zgodzić...

  Politycy PiS nie ustępują ws. uchodźców. "Nie możemy zgodzić się na żadne obowiązkowe relokacje"

  Eliza Stępień AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Komisja Europejska postawiła Polsce, Węgrom i Czechom ultimatum: jeśli w ciągu kilku tygodni nie przyjmą uchodźców, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości. - Jak Unia Europejska może zmuszać do masowego przesiedlenia tysięcy ludzi? Relokacja to eufemizm - stwierdził Witold Waszczykowski podczas czwartkowej audycji „Salonu Politycznego” radiowej Trójki.
  Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zaznaczał podczas czwartkowych wystąpień, że stanowisko Polski w kwestii przyjmowania imigrantów „nie zmienią się”. Uzasadniał to bezpieczeństwem państwa, które – jak powiedział - „jest ważniejsze niż nierozważne decyzje Unii Europejskiej”.

  - Z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie wynika nic dobrego dla Polski i Europy - powiedział w audycji „Salon Polityczny" Polskiego Radia szef MSZ. Odwołał się do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel o otwartości granic dla migrantów. Jego zdaniem decyzja sprzed dwóch lat o relokacji była „podjęta niezgodnie z prawem”.

  Co ciekawe, Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wyraża nieco odmienne stanowisko od rządu. Ugrupowanie jest za przyjęciem wyłącznie kobiet i dzieci. Takie stanowisko przedstawił poseł Piotr Zgorzelski na antenie TVP Info. - Stronnictwo mówiło i mówi nadal, żeby przyjmować kobiety i dzieci – stwierdził zaznaczając, by kryterium przyjmowania uchodźców była wyznawana przez nich religia.

  Z kolei szefowa rządu skomentowała wczoraj na antenie TVP Info decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o odrzuceniu skarg Węgier i Słowacji (państw, które w kwestii uchodźców zajmują podobne stanowisko jak Polska – red.) ws. relokacji. Jak stwierdziła Szydło, orzeczenia Trybunału w Luksemburgu „są sprzeczne z filarami Unii Europejskiej”.

  - Gdyby je przyjąć (opinie Komisji Europejskiej - red.), to okazałoby się, że Unia Europejska nie jest zbudowana na zasadzie sprawiedliwości, swobody przepływu i poszanowaniu praw państw członkowskich. Przyjmując takie rozumienie, moglibyśmy powiedzieć, że to już jest koniec Unii Europejskiej – powiedział premier.

  Szefowa rządu zapewniała tuż po czwartkowym spotkaniu z ambasadorami RP w ramach dorocznej narady, że , „nie ma mowy o żadnym Polexicie (wyjściu z UE, tak jak uczyniła to Wielka Brytania). - Wszyscy ci, którzy w tej chwili próbują snuć taką narrację, robią to przeciwko Polsce - oceniła.

  Beata Szydło przyznała, że Unia Europejska znalazła się w punkcie zwrotnym, a konsekwencje Brexitu będą jeszcze długo odczuwalne. Według premier, konieczna jest zmiana myślenia i pogłębiona refleksja na temat europejskiej Wspólnoty. - Jesteśmy gotowi do tej trudnej rozmowy - zadeklarowała. Premier kolejny raz odniosła się również do kwestii imigrantów. - Nie możemy zgodzić się na żadne obowiązkowe relokacje – przyznała. Mówiąc z kolei o sporze z Francją, dotyczącym pracowników delegowanych, Beata Szydło przyznała, że Unia Europejska znalazła się w punkcie zwrotnym, a konsekwencje Brexitu będą jeszcze długo odczuwalne. Według premier, konieczna jest zmiana myślenia i pogłębiona refleksja na temat europejskiej Wspólnoty. - Jesteśmy gotowi do tej trudnej rozmowy - zadeklarowała. Premier kolejny raz odniosła się również do kwestii imigrantów. - Nie możemy zgodzić się na żadne obowiązkowe relokacje - oświadczyła.

  Mówiąc z kolei o sporze z Francją, dotyczącym pracowników delegowanych, Beata Szydło powiedziała, że dla jej rządu najważniejszy jest interes polskich obywateli. Jak powiedziała, Polska będzie szukać kompromisu i tak jak zawsze w Unii, wszystko musi odbywać się poprzez porozumienie i szukanie consensusu. - Założenie jest takie, że dla nas najważniejszy jest interes polskich pracodawców i pracowników - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że podobne stanowisko w tej sprawie prezentują między innymi kraje Grupy Wyszehradzkiej.

  - Polska jest krajem prounijnym, praworządnym, demokratycznym, solidarnym z innymi państwami i z ludźmi potrzebującymi pomocy – zapewniała premier w wywiadzie dla tygodnika „W Sieci”. Jej zdaniem brak zgody Warszawy na relokację uchodźców to kolejny „atak na polski rząd”. - I znowu nie akceptując przymusowej relokacji migrantów, wygrywamy bezpieczeństwo własnych obywateli. Ludzie w Polsce, w miejscach publicznych, czują się bezpiecznie, a przynajmniej dużo bezpieczniej niż na zachodzie Europy – przypomniała.

  PiS od ponad roku pozostaje nieugięty w kwestii uchodźców. Jak potwierdził w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości, Polska nadal nie wyraża zgody na „przyjęcie nielegalnych imigrantów”. - Będziemy szukać z państwami z regionu innych instrumentów obrony przed imigrantami - zapowiada. Jak podkreślił, napływ imigrantów do Europy to już nie tylko ryzyko zamachów terrorystycznych, lecz także zwiększona przestępczość.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stop inwazji różnorakich migrantów!

  Liczyrzepa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Nie akceptuje żadnych przybłędów!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolę Polskę poza unią, ale spokojną i bezpieczną

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  na szczęście mamy przykład z zachodu co oznacza przyjęcie "inżynierów"
  wyciągnijmy wnioski z ich bolesnej lekcji

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prosta sprawa zagmatwana obłudą

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Polacy przyjmowali i przyjmą każdego który chce się z nami zasymilować i który chce szanować nasze prawa. Problem w tym że islamiści z założenia tych możliwości są pozbawieni więc jeżeli część...rozwiń całość

  Polacy przyjmowali i przyjmą każdego który chce się z nami zasymilować i który chce szanować nasze prawa. Problem w tym że islamiści z założenia tych możliwości są pozbawieni więc jeżeli część eurounii tego nie zrozumie to niech tą fikcję uprawia na swoich terenach. Polska to kraj katolicki a bóg prócz nakazu miłosierdzia nakazał nam też abyśmy prócz serca się kierowali także rozumem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo PIS

  Angelika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Brawo PIS , nie wpuszczać cudzych problemów do Polski. Jak Niemcy chcieli osłabić w Europie chrześcijaństwo, żeby potem łatwo manipulować ludźmi, to niech się teraz męczą i nie obarczaja tym...rozwiń całość

  Brawo PIS , nie wpuszczać cudzych problemów do Polski. Jak Niemcy chcieli osłabić w Europie chrześcijaństwo, żeby potem łatwo manipulować ludźmi, to niech się teraz męczą i nie obarczaja tym syfem innych i niewinnych krajów. Jak będą robić tak dalej to rozwalą UEzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co radni PiS robią w kościele?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Na pewno nie słuchają

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to nie PiS

  Ors (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  tylko my Polacy nie chcemy tej bandy. Pomysł PSL- jest godny tej partii - czyli bez sensu!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie Polacy

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Tylko Wolacy.
  Nie wypowiadaj się w imieniu Polaków bo nikt cię do tego nie upoważnił.

  Polacy katolicy słuchają głosu papieża Franciszka.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Większość demokratyczna...

  Liczyrzepa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Większość Polaków nie akceptuje przyjęcia kwoty islamistów przez rząd RP!
  Muzułmanie nie podejmują żadnej pracy, bo religia im na to nie pozwala.
  Statystyczna rodzina muzułmańska to: mężczyzna +...rozwiń całość

  Większość Polaków nie akceptuje przyjęcia kwoty islamistów przez rząd RP!
  Muzułmanie nie podejmują żadnej pracy, bo religia im na to nie pozwala.
  Statystyczna rodzina muzułmańska to: mężczyzna + 4 żony = 20 dzieci, na utrzymaniu podatników danego kraju! Ponieważ Zachodnia Europa jest dla nich dojną krową, będą więc uciekać z RP, transport z powrotem musieli by pokryć wszyscy podatnicy Polski! Ci co są za przyjęciem kwoty islamistów niech wpierw złożą deklarację, że będą pokrywać wszystkie koszty związane z pobytem muzułmanów w Krakowie! Amen!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  straszne

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  Ale macie ból d... w niemieckiej redakcji.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Soros!!!

  Zapomniałeś o Sorosu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  I nie pisz "niemiecka" tylko "niemiecko-żydowska".
  Można też dodać szczyptę Macrona.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dewoty dewoty

  BOONO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 23

  I TO GŁUPIE I TO PASKUDNE - jacy WYBORCY TAKI CHŁAM - WSTYD NA CAŁOM EUROPĘ - POLSZE KATOLICKIE BYDŁO .,.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmieszna jest ta pacynka

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 21

  Jak ją nazywają? Broszka?

  Słyszałem, że ona czasem mówi własnym głosem. To prawda?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FUCK EUJUNTA!

  MC377 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 5

  Pierdolic eurojunte! tych wszystkich zasyfionych, pijanych junckerow, timmermannsow i schulzow! FUCK EUJUNTA! kryminalisci i najwieklsza na swiecie legalna pralnia brudnych pieniedzy z siedziba w...rozwiń całość

  Pierdolic eurojunte! tych wszystkich zasyfionych, pijanych junckerow, timmermannsow i schulzow! FUCK EUJUNTA! kryminalisci i najwieklsza na swiecie legalna pralnia brudnych pieniedzy z siedziba w luxemburgu!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wypad ciulu

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 16

  Idź wytrzeźwiej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo