Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy, ofiary 11 września

Jerzy Filipiuk
20 lat temu, 11 września, w Nowym Jorku był słoneczny poranek. Z metra wysypywali się ludzie spieszący do pracy, do szkół, liczni turyści. O godz. 8.47 w wieżę World Trade Center wbił się samolot. Nagle świat się zmienił

W tamten słoneczny wtorkowy poranek 11 września 2001 roku mało kto myślał o tym, jak bardzo głębokie te zmiany dotkną cały świat. W ataku na wieże World Trade Center zginęły 2602 osoby, także Polacy.

Było ich ośmioro.

Wszyscy urodzili się w Polsce, wszyscy zginęli w Nowym Jorku, wszyscy w północnej wieży Twin Towers, czyli jednej z dwóch najwyższych i najbardziej charakterystycznych wież z kompleksu siedmiu budynków, tworzących razem World Trade Center na Dolnym Manhattanie.

Była godz. 8.47 miejscowego czasu, gdy boeing 767, samolot nr 11 linii lotniczych American Airlines, który wystartował z Bostonu i miał udać się do Los Angeles, uderzył w północną fasadę wieży północnej WTC. Leciał z prędkością około 750 km/h i miał około 40 tys. litrów paliwa. Trafił między 93. a 99. piętro budynku.

Setki ludzi zginęło od siły uderzenia (w tym wszystkie 92 lecące w samolocie), inni od ognia lub dymu, jeszcze inni po skoku z okien budynku...

Ośmioro Polaków, pracujących na poziomie uderzenia samolotu i wyższych piętrach, nie miało szans na uniknięcie najgorszego. Zginęli w pracy, która sprawiała im satysfakcję, w budynku, który wydawał się być bezpieczny, w firmach, które dawały im szansę rozwoju, w mieście, które stwarzało im perspektywy na zawodowy awans, w kraju, który dla większości z nich stał się drugą ojczyzną.

Jakie były ich losy przed przyjazdem do USA?

Jak sobie radzili w amerykańskiej rzeczywistości?

Jakie były ich ostatnie chwile przed śmiercią?

Jak wspominają ich najbliżsi?

Gdzie są ich symboliczne groby?

Na naszych stronach przedstawiamy losy naszych rodaków, których okrutny los 15 lat temu pozbawił życia w zamachu, jakiego wcześniej nie było w dziejach świata. Opisujemy też historię krakowianina Henryka Siwiaka, który tego samego dnia przed północą zginął zamordowany na jednej z nowojorskich ulic.

Anna DeBin

Dorota Kopiczko

Gina Sztejnberg

Maria Jakubiak

Józef Piskadło

Jan Maciejewski

Łukasz Milewski

Norbert Szurkowski


***

11 września 2001 roku 19 porywaczy z Al-Kaidy uprowadziło cztery samoloty. Dwie maszyny trafiły w północną (godz. 8.47) i południową (godz. 9.04) wieżę World Trade Center, trzecia w budynek Pentagonu (godz. 9.38), a czwarta rozbiła się na południowy wschód od Pittsburgha (godz. 10.03). O godz. 10 zawaliła się południowa, a o godz. 10.29 północna wieża WTC.

Według komisji badającej terrorystyczne zamachy, w wyniku czterech zamierzonych katastrof lotniczych zginęły 2973 osoby, w tym 2602 w WTC oraz 125 w Pentagonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy, ofiary 11 września - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska