Polacy nie chcą, by politycy wybierali sędziów. PiS robi...

  Polacy nie chcą, by politycy wybierali sędziów. PiS robi swoje [WIDEO]

  Włodzimierz Knap

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Dotrzymujemy słowa - mówił w piątek o reformie sądownictwa Jarosław Kaczyński
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Adam Guz

  Sądy. Zmiany, które wprowadza PiS, zmienią ustrój Polski - alarmują ich krytycy. Władza zapewnia, że wszystko, co robi, jest zgodne z prawem.
  Rządzący dokonują radykalnych zmian w sądownictwie. Działają bardzo szybko i tempa nie zamierzają zwalniać. Twierdzą, że robią to dla dobra i w interesie Polaków.

  WIDEO: Jarosław Kaczyński: Grożenie ulicą i zagranicą to czysty zamach stanu

  Źródło: TVN 24  Jarosław Kaczyński powiedział wczoraj, że zmusza ich do tego m.in. upadek moralności wśród sędziów, zakorzenienie w systemie komunistycznym, niesprawność sądów i przewlekłość postępowań. Sens powołania izby dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym uzasadniał tym, że sędziowie swoimi wyrokami wielokrotnie wyrządzali wielkie i bolesne krzywdy ludziom, ale nie ponosili konsekwencji takich swoich czynów.

  PiS swoje działania uzasadnia też niską oceną funkcjonowania sądów, choć sami politycy cieszą się jeszcze gorszą opinią wśród Polaków. Tym niemniej 51 proc. rodaków ankietowanych niedawno przez CBOS negatywnie oceniło działalność wymiaru sprawiedliwości. 36 proc. - wyraziło zaś pozytywną opinię. Dziesięć lat temu opinie pozytywne nieznacznie przeważały nad negatywnymi. Ciekawe jest to, że pięć lat temu o pracy sędziów myśleliśmy... nieco gorzej niż dziś.

  Większość Polaków podziela ocenę obecnej władzy na temat jakości pracy sądów. Jednak aż 78 proc., jak wskazuje najnowszy sondaż IPSOS, uważa, że politycy nie powinni mieć żadnego wpływu na powoływanie sędziów. Przeciwnego zdania jest tylko 15 proc.

  Samokrytyka bez poprawy

  Sami sędziowie przyznają, że sporo rzeczy należy poprawić. Twierdzą, że od dawna sami sanację proponują, zauważają własne błędy. Faktem jest jednak, że sporo mają na sumieniu, a realnej naprawy nie podjęli.

  Słabe notowania wynikają m.in. z faktu, że nie brakuje kuriozalnych wyroków, nieprzygotowanych sędziów do rozpraw, aroganckich z ich strony zachowań wobec stron i świadków. Część z nich nie dba, by Polacy rozumieli ich decyzje. Niektórzy nie dbają o zachowania etyczne poza salą sądową. Choć sędziowie dysponują możliwościami skutecznego zwalczania karygodnych zachowań, to sporadycznie po nie sięgali.

  W jednych rękach

  Po uchwaleniu ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych, minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro będzie mianował prezesów i dyrektorów sądów powszechnych. Będzie miał też decydujący wpływ na obsadę KRS. Najpewniej prezydent Andrzej Duda nie zgłosi weta wobec tych ustaw.

  Wiele zaś wskazuje na to, że niedługo PiS przyjmie ustawę dotyczącą SN. Klub PiS złożył projekt, który daje szefowi resortu sprawiedliwości prawo decydowania również o obsadzie składu SN. Wyrzuceni zostaną obecni sędziowie SN, poza tymi, którym pozwoli zostać Ziobro.

  Protesty i interwencje

  Zdecydowana większość środowiska prawniczego i opozycja polityczna twierdzą, że zmiany dokonywane w sądownictwie prowadzą do zmiany ustroju, likwidacji konstytucyjnej zasady mówiącej o konieczności zachowania równowagi trzech władz.

  Komisja Europejska zajmie się w przyszłą środę sytuacją w polskim sądownictwie. Nad tym problemem debatować będzie też Komisja Wenecka. W ten weekend zaś KOD organizuje protesty w dużych miastach. W Krakowie wspólnie przygotują go KOD, Zjednoczona Małopolska Opozycja, Partia Razem, .N i PO. Rozpocznie się w niedzielę o godz. 15 na Rynku Głównym. Natomiast Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zaprasza w niedzielę o godz. 21 przed siedzibę Sądu Najwyższego. Apeluje o przyjście z samymi świecami. W ten sposób chce zademonstrować sprzeciw wobec poczynań władzy.

  Zgodnie z prawem?

  PiS zapewnia, że wszystko robi zgodnie z prawem. Tej oceny nie podziela prof. Stanisław Waltoś, znawca prawa karnego z UJ: - Droga, którą proponuje minister Ziobro, wiedzie ku uzależnieniu sędziów od polityków. Ale przestrzegam każdego, kto ogranicza niezawisłość sędziów, bo sam może kiedyś potrzebować niezawisłego sędziego.

  Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, ripostuje: - Minister będzie miał wpływ na funkcjonowanie sądów, ale nie na orzecznictwo.

  - Radykalna zmiana składu SN narusza konstytucyjną zasadę nieusuwalności sędziów - podkreśla prof. Piotr Kardas z UJ.

  Michał Laskowski, rzecznik SN, przypomina, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny jest stroną praktycznie wszystkich postępowań, które toczą się przed SN. A przecież będzie decydował o tym, kto znajdzie się w SN. Ma też decydować, czy sędzia, który osiągnął wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, może dalej orzekać. - Wyobraźmy sobie sędziego, który dalej chce pracować. Czeka więc na decyzję ministra, ale ma do rozpoznania jego kasację w istotnej sprawie. Czy będzie to sędzia całkowicie bezstronny, niezawisły? - pyta Laskowski.

  Wiceminister Wójcik deklaruje: - To nie jest zamach na SN. Nie należy straszyć obywateli, że minister sprawiedliwości będzie decydował o tym, kto zostanie sędzią SN. Przyznaje jednak, że jest taki przepis: - Ale to sytuacja tymczasowa, na okres kilku miesięcy - uspokaja.

  Prof. Adam Strzembosz, były I prezes SN, uważa jednak, że po zmianach, których chce dokonać PiS, SN stanie się instytucją podporządkowaną ministrowi sprawiedliwości. I pyta: - Jakie szanse w SN będzie miał ktoś, kto będzie toczył proces z kimś powiązanym z obozem władzy? Takie sytuacje to nie teoria. To rzeczywistość - zaznacza prof. Strzembosz.
  Czytaj także

   Komentarze (72)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   HI PO KOryTA

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Milionerzy chcą wrócić do władzy.

   Staszek (gość) 17.07.17, 14:06:21

   Zgłoś naruszenie treści
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 13
   / 2

   Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk,...rozwiń całość

   Milionerzy chcą wrócić do władzy.

   Staszek (gość) 17.07.17, 14:06:21

   Zgłoś naruszenie treści
   Już oceniłeś tę opinię.
   / 13
   / 2

   Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk, milioner Petru, milioner Balcerowicz, milioner Giertych, milioner Kosiniak-Kamysz, milionerka Róża Thun, milioner Mazguła, milioner Lis, milioner Rzepliński, milioner Wałęsa to "nasi" przedstawiciele, którzy walczą o demokrację. Hahaha. Tylko idiota da się na to nabraćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie profesurze Strzembosz

   a kiedyz to sad sadzil wladze w Polsce ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   czas wnuki bawic jesli pan ma a nie belkotac, dales pan czadu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   panie Knap

   POlacy a nie Polacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a to zasadnicza roznica, do tego te kmioty trele morele Pe eS eLe i reszta teja calej .......... i kamieni kupy. A to raptem 4000 demonstrujacych starcow, resortowych emerytow i paru z elyty za 2...rozwiń całość

   a to zasadnicza roznica, do tego te kmioty trele morele Pe eS eLe i reszta teja calej .......... i kamieni kupy. A to raptem 4000 demonstrujacych starcow, resortowych emerytow i paru z elyty za 2 punkty. Ktos na glowkie do pustego basenu skoczyl ? Czy wy macie wszystkich za durnych lewakow piszac takie bzdury ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Licho

   Dynioś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kolejny tendencyjny tekst. Mam wrażenie, że nowości stały się kagankiem prymitywnej propagandy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja nie chcę żeby sędziowie wybierali siebie z własnego zaufanego gronka

   vriik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   i tyle na ten temat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BOLKOstan STALINA PO BIERUCIE

   777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   PO lacy PRagnom BY LIBerSWINIE WYBIERAŁY afoWARHOŁY A POkuraTURY KOmorniKUF.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ble

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Ble ble i jeszcze bel ble ble.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w 1933 Hitlker też wygrał demokratycznie wybory

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Kaczyńskiemu władza uderz do głowy, tu nie chodzi o partie, takie czy inne, należy za wszelką cenę zablokować tego szaleńca.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jednemu uderzyla do glowy

   oszalal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i pod opieke makreli zwial, hitler by sie z ciebie usmial, durny ty faszysto. Wam zablokowalo rozum ze strachu parszywe koryciarze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do elektoratu pis

   Zyguu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Poparcie, słupki, elektorat, społeczeństwo. To wszystko potrzebne jest rządzącym w systemie demokratycznym. W autorytarnym już nie. Dziś jeszcze pis pozoruje że mu zależy na tym wszystkim. A jutro?...rozwiń całość

   Poparcie, słupki, elektorat, społeczeństwo. To wszystko potrzebne jest rządzącym w systemie demokratycznym. W autorytarnym już nie. Dziś jeszcze pis pozoruje że mu zależy na tym wszystkim. A jutro? A jutro obudziła się w innym świecie. W takim w którym żyje jeszcze jarek. sami się odizolujemy od Europy, pojawia się granice i paszporty. A wiedzę będziemy czerpać z tv polskiej i a nasze dzieci z nowej lekcji historii. Odcięte od możliwości np studiowania. Tego chcemy dla naszych dzieci i wnuków?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wez ty balwanie

   wytrzezwiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   takie odezwy to do lemingow z PO i innych totalitarnych organizacji

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sondaż

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Proponuje krótki sondaż wśród znajomych, co o tym sądzą, domyślam że większość ma to głębokim powarzaniu albo to popierają.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja zrobilem

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ten kto nie oglada politykow spi spokojnie,ten co daje porwac sie temu wariactwu ma koszmary.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co zrobiles ?

   kupke czy siusiu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   w POrtki ? Jesli tak, to dobrze zrobiles.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Demokracja

   Mark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Owszem rozliczenie ale nie widz polega na tym żeby tylko wszystko opierać na bo Tusk bo Kopacz bo itp, PIS ma ster i też popełnia błędy lub dąży do pewnych celów nie zgodnych z demokracją, trzeba...rozwiń całość

   Owszem rozliczenie ale nie widz polega na tym żeby tylko wszystko opierać na bo Tusk bo Kopacz bo itp, PIS ma ster i też popełnia błędy lub dąży do pewnych celów nie zgodnych z demokracją, trzeba ostrożnie z łączeniem rozliczeń które zagłuszają decyzję które zakłócają demokrację w Polscezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wez sie czleku

   za gramatyke (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a nie POlityke. Demokracje zakloca brak lustracji i dekomunizacji, a pani sedzia G. mowi ze biologicznie sie oczyscili, hahahaha, z czym to sie kojarzy ? A zamiast nasi nauczyciele to mowi nas...rozwiń całość

   a nie POlityke. Demokracje zakloca brak lustracji i dekomunizacji, a pani sedzia G. mowi ze biologicznie sie oczyscili, hahahaha, z czym to sie kojarzy ? A zamiast nasi nauczyciele to mowi nas uczyciele, co to i kto to i po jakiemu to ? Jacy z was Polacy ?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama