Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. Polski, Czech i...

  Komisja Europejska wszczęła postępowanie ws. Polski, Czech i Węgier. Chodzi o relokację uchodźców

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Źródło:

  Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie Polski, Czech i Węgier, czyli krajów, które nie chcą przyjąć uchodźców w ramach menachizmu relokacji. Polsce mogą grozić kary, jednak polski rząd uspokaja.
  O tym, że Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie prawne w sprawie państw, które nie chcą włączyć się w plan relokacji uchodźców we Wspólnocie, poinformował w poniedziałek Reuters. Agencja powołała się na pięciu anonimowych unijnych dyplomatów – trzech z nich poinformowało, że postępowanie będzie dotyczyło Polski i Węgier, dwóch kolejnych – że dołączą do nich także Czechy. Wszystkie te kraje zaprotestowały przeciwko przyjęciu ludzi, którzy z Bliskiego Wschodu i Afryki od 2015 r. przybywają do Grecji i Włoch.

  Komisja Europejska ostrzegała członków UE, którzy nie chcą przyjmować uchodźców i imigrantów już w zeszłym miesiącu, jednak dotychczas nie było szczegółów dotyczących ewentualnego postępowania prawnego. - Nie chodzi o groźby, ale o podkreślenie, że decyzje, które podjęliśmy są prawem, które powinno się przestrzegać. Kwestią tutaj jest europejska solidarność, która nie może być drogą w jedną stronę – mówił wcześniej w jednym z wywiadów szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak podkreślił Reuters, rozpoczęcie postępowania prawnego „oznacza ostrą eskalację konfliktu dotyczącego imigracji w Unii Europejskiej”.

  Postępowanie w Komisji Europejskiej wymierzone w państwa, które mówią „nie” relokacji może doprowadzić do kar finansowych – ostrzega Reuters. Droga do nich jest jednak długa: na początku sprawę musi przedyskutować KE, a potem trafi ona do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Władze Polski będą jednak mogły odwołać się od decyzji sędziów Trybunału.

  Przyjęty przez Unię Europejską w 2015 r. program zakładał rozlokowanie 160 tys. osób z Włoch i Grecji w krajach unijnych. Państwa te nie radzą sobie bowiem z napływem imigrantów i uchodźców, którzy przybywają głównie przez Morze Śródziemne. Według UNHCR, biura ONZ ds. uchodźców, w Grecji przebywa obecnie ponad 7 tys. ludzi, a we Włoszech – aż 60. Jednak jak zauważa Reuters, unijny plan relokacyjny okazał się jednak fiaskiem, a na razie przesiedlono tylko 21 tys. osób.

  Minister Witold Waszczykowski: Polaków też przesiedlano do obozów. Nie zgotujemy tego losu innym nacjom

  Źródło: TVN 24  Wśród państw członkowskich władze Polski, Czech, Węgier i Austrii (nie ma jednak na razie informacji o postępowaniu KE w sprawie tego czwartego kraju) odmówiły jednak przyjęcia uchodźców i nie przyjęły ani jednej osoby. Z kolei Czechy, które przyjęły 12 osób z planowanych 2 691 r., poinformowały potem, że nie zamierzają wpuścić na swoje terytorium już nikogo więcej ze względów bezpieczeństwa i z powodu zagrożenia terroryzmem.

  Taki sam powód podaje rząd w Polsce, do której przybyć miało łącznie 6,1 tys. osób. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślał wielokrotnie, że przyjmowanie imigrantów z Bliskiego Wschodu może zwiększyć ryzyko zamachów terrorystycznych. - Polityka bezpieczeństwa jest polityką krajową, a nie europejską. Stoimy na straży bezpieczeństwa naszych państw – mówił Błaszczak w imieniu Polski oraz pozostałych trzech krajów, które upominała Bruksela. Jednak jak podał m.in. serwis internetowy uchodźcy.info dotychczas nie zdarzyło się jeszcze, że sprawcą zamachu terrorystycznego w Europie był uchodźca, który został przyjęty do Unii Europejskiej w ramach mechanizmu relokacji. Premier Beata Szydło zapewniała z kolei, że Polska skoncentruje się wyłącznie na pomocy humanitarnej ludziom w ich własnych krajach, m.in. ogarniętej wojną Syrii.

  Według szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego Polsce nic jednak nie grozi ze strony KE. - Nie będziemy reagować. Będziemy tłumaczyć, że to jest bezprawne. Nie można łączyć tej relokacji czy przesiedleń siłą z żadną polityką europejską – mówił we wtorek minister spraw zagranicznych w Programie Trzecim Polskiego Radia. Waszczykowski podkreślił również, że uchodźcy wcale nie chcieliby zostać w Polsce, a przesiedlenia trzeba by było dokonać siłą. - Tego nie da się zrobić – dodał minister. W podobnym tonie brzmiał z kolei szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, który stwierdził, że decyzja KE o postępowaniu prawnym wobec trzech krajów to „ szantaż i zachowanie wybitnie nieeuropejskie”. - Nawet Komisja Europejska nie może odebrać unijnym krajom członkowskim prawa do decydowania o tym, kogo chce wpuścić na swoje terytorium – mówił Szijjarto.

  Od dwóch lat Unia Europejska zmaga się z największym napływem ludności od IIwojny światowej. Falę imigrantów udało się jednak znacznie zmniejszyć dzięki porozumieniu zawartemu rok temu z Turcją. Ustalono wtedy, że odsyłani do tego kraju będą wszyscy imigranci, których wniosek o azyl zostanie odrzucony. Obecnie to właśnie w Turcji mieszka największa ilość uchodźców - aż blisko 3 mln, jak podaje w swoim raporcie UNHCR, biuro ONZ ds. uchodźców. Jednak w obozach dla uchodźców wciąż przebywaj tysiące osób, szczególnie we wspomnianych już Grecji i Włoszech, którym pomóc miał właśnie kontrowersyjny mechanizm relokacji. Problem z dużą liczbą przybyszów ma także Francja, a także Hiszpania. Z kolei najwięcej wniosków o azyl trafiło od 2015 r. do Niemiec. Obecnie znajduje się tam ponad 900. tys. osób.

  Czytaj także

   Komentarze (72)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ................

   ............... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3963

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   imigranci - to podstępny krok aby coraz częściej ingerować w sprawy Polski!

   mrik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   zacznie się im dziać rzekoma krzywda to funkcjonariusze Unijni zaczną nakładać kolejne kary, zmieniać polskie prawo itd!...byle pierd...w str. imigranta okaże się przestępstwem!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Emigranci emigrantom

   niepatriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   W Norwegii dwóch polskich emigrantów zostało aresztowanych za próbę zabójstwa i podpalenie ośrodka przeznaczonego dla nieletnich uchodźców z Bliskiego Wschodu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a na Ukrainie

   nieukrainiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   upaince podpalili polska szkole i stawiaja pomniki mordercom. I po co nam tacy emigranci.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO

   gwnianej papce jestes ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie zatruwaj sie trepku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Donald T. juz nie bawem powinien odpowiedziek KARNIE

   Hanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Sariusz - Wolski nazywając Tuska "szmatą", użył b. delikatnego określenia. Ten kapciowy Angeli Merkel poza wszystkim jest swoistym "europejskim volksdojczem"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nic innego to zwyczajny bandycki kapitalizm

   dla kasy tzw biznesmeni bez skrupułów zniszczą wszystko, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a ludzie, narody praktycznie wszystkich krajów nie protestują, nie robią nic a pozwalając są odpowiedzialni za to, że gangsterzy o wszystkim decydują i póki będzie trwał kapitalizm inaczej nie będzie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie kapitalizm koluniu

   a demokratyczny liberalizm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   robta co chceta, wez chocby pod uwage czego zada zafrasowany wladzio.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   won

   j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   niech spierdalają


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   delikatnie

   mowiac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   .......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Merkel pod Trybunał Europejski!

   joon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   niech się tłumaczy ze złamania zasad bezpieczeństwa!...a przymusowe przesiedlenia już mieliśmy podczas II wojny światowej!...obozy też już mieliśmy!...poprzednie ekipy wepchnęły nas w unijne...rozwiń całość

   niech się tłumaczy ze złamania zasad bezpieczeństwa!...a przymusowe przesiedlenia już mieliśmy podczas II wojny światowej!...obozy też już mieliśmy!...poprzednie ekipy wepchnęły nas w unijne bagno...wolę żyć biedniej ale bezpiecznie!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I Tuska zdrajce

   Romek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiepsko

   gość2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Film niedostępny, ograniczenia licencyjne. Czy Gdynia już nie leży w Polsce?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiepsko

   gość2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Film niedostępny, ograniczenia licencyjne. Czy Gdynia już nie leży w Polsce?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szwabski służący , kolaborant i konfident carycy Makreli nie przestaje opluwać MATKI OJCZYZNY

   As (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   TUSK - to jest ten Niemiec, obywatel RP, co powiedzial: ,,Polskość to nienormalność". Precz z takimi! Przypomnę mu i jemu podobnym, że w czasie II WŚ NIEMCY wymordowali ok. 20 mln ludzi, w tym 6...rozwiń całość

   TUSK - to jest ten Niemiec, obywatel RP, co powiedzial: ,,Polskość to nienormalność". Precz z takimi! Przypomnę mu i jemu podobnym, że w czasie II WŚ NIEMCY wymordowali ok. 20 mln ludzi, w tym 6 mln Żydów.
   Wyjatkowo podly zdrajca, komprador,niemiecki pacholek
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tusk i Kopacz powinni juz byc w KAJDANKACH

   Zbyszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Pełowscy konfidenci

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama