Gwałt w Rimini. Obrońca Marokańczyków: Obowiązujące przepisy...

  Gwałt w Rimini. Obrońca Marokańczyków: Obowiązujące przepisy nie przewidują ekstradycji

  Wojciech Szczęsny

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Gwałt w Rimini. Obrońca Marokańczyków: Obowiązujące przepisy nie przewidują ekstradycji

  ©AP/EAST NEWS

  - Cała sprawa jest bardzo skomplikowana i, proszę mi wierzyć, stanowi spore wyzwanie dla obrońcy oskarżonych - mówi adwokat Paolo Ghiselli, obrońca nieletnich marokańskich braci oskarżonych o gwałt zbiorowy na polskiej turystce z Rimini.
  Gwałt w Rimini. Obrońca Marokańczyków: Obowiązujące przepisy nie przewidują ekstradycji

  ©AP/EAST NEWS

  Słyszał Pan o gwałcie w Rimini, zanim zajął się pan tą sprawą?
  Tak, to głośna sprawa w Rimini.

  Sąd dla nieletnich zdecydował, że oskarżeni pozostaną w areszcie. Na jak długo?
  Areszt jest środkiem zapobiegawczym, oznacza to, że oskarżeni pozostaną w areszcie do rozpoczęcia procesu sądowego.

  Wiemy, że to ojciec braci namówił ich do oddania się ręce policji. Czy to on pana wynajął?

  Rozmawiałem z nim w dniu zatrzymania jego synów. To on zadzwonił na posterunek policji i powiadomił, że jego synowie brali udział w napaści na polskich turystów. Do obrony starszego z braci, zostałem wyznaczony jako adwokat z urzędu. Następnie obydwaj w porozumieniu z ojcem zdecydowali się, abym reprezentował ich obu.

  Sąd uznał, że zachowanie całej czwórki oskarżonych było niezwykle okrutne i brutalne. Czy w tej sytuacji mogą wystąpić jakieś okoliczności łagodzące? Mam na myśli wiek oskarżonych lub fakt, że - jak sami przyznali - byli pod wpływem alkoholu i narkotyków?
  W tej chwili jest za wcześnie, by mówić o wyroku. Do opinii publicznej dotarło wiele informacji dotyczących feralnej nocy, ale nie mogę tego komentować ani tym bardziej dywagować na temat kar. Proces jeszcze się nie rozpoczął, jesteśmy na etapie dochodzenia.

  CZYTAJ TAKŻE: Drastyczne zeznania Polki zgwałconej w Rimini

  Skąd więc informacje pojawiające się włoskich mediach, mówiące o tym, że kary mogą być stosunkowo łagodne?
  Nie będę tego skomentować.

  Może skomentuje pan w takim razie zapowiedzi polskiego wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, które mówił, że Polska może wystąpić z wnioskiem o ekstradycję oskarżonych.
  Czyny, o których mówimy zostały dokonane we Włoszech. Obowiązujące przepisy nie przewidują ekstradycji. Oskarżeni muszą być sądzeni we Włoszech.

  To, że oskarżeni nie są obywatelami Włoch nic nie zmienia?
  Nie. Jeśli dane przestępstwo jest popełniane na terytorium Włoch, proces musi odbyć się we Włoszech.

  Podobne stanowisko wyraził włoski wiceminister sprawiedliwości Cosimo Ferri. Ale to wcale nie musi oznaczać, że strona polska nie wystąpi z takim wnioskiem. Jest pan na to przygotowany?
  Na tę chwilę żaden wniosek z Polski nie został zgłoszony. Trudno mi przewidzieć, w jaki sposób rozwinie się sytuacja. Cała sprawa jest bardzo skomplikowana i - proszę mi wierzyć - stanowi spore wyzwanie dla obrońcy oskarżonych. W tej chwili nie pozostaje nam nic innego niż czekać na wyniki prac prowadzonych przez urzędników sądowych.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakie to proste

   gary (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ..najstarszy powinien być uśpiony u weterynarza a reszta do pełnoletności spędzić czas w zoo ....w klatce .dlaczego podatnicy mają płacić im za pobyt w więziennym spa ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   winni

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   To co robi rzad mnie nie obchodzi ale te malpy czarne musza poniesc kare smierci ale najpierw musza pocierpiec lata w najciennszym wieziemiu! a ten obronca to bedzie kwiatki od spodu wohal! nie...rozwiń całość

   To co robi rzad mnie nie obchodzi ale te malpy czarne musza poniesc kare smierci ale najpierw musza pocierpiec lata w najciennszym wieziemiu! a ten obronca to bedzie kwiatki od spodu wohal! nie lekcewarzcie Polske, dosc tego!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oczywistość

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Oczywiście, że przepisy nie zezwalają na ekstradycję. Ale rządzący, żeby się przypodobać swoim pińcetplusom, opowiadają niestworzone bajki. Skąd jeden z drugim wyborcą po podstawówce może znać...rozwiń całość

   Oczywiście, że przepisy nie zezwalają na ekstradycję. Ale rządzący, żeby się przypodobać swoim pińcetplusom, opowiadają niestworzone bajki. Skąd jeden z drugim wyborcą po podstawówce może znać przepisy. Później się powie: "my chcieliśmy, ale oni nie pozwolili". I kolejne głosy zyskane. Powiedzenia "ciemny lud to kupi" nadal obowiązuje zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dajcie nam to ścierwo

   Kat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   do procesu nie dożyją

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama