Co zawiera zbiór zastrzeżony IPN? Opublikowano wykaz [LISTA]...

  Co zawiera zbiór zastrzeżony IPN? Opublikowano wykaz [LISTA] [DOKUMENTY ZE ZBIORU ZASTRZEŻONEGO]

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Co zawiera zbiór zastrzeżony IPN? Opublikowano wykaz [LISTA] [DOKUMENTY ZE ZBIORU ZASTRZEŻONEGO]

  ©Bartek Kosiński

  ZBIÓR ZASTRZEŻONY IPN LISTA DOKUMENTÓW | Instytut Pamięci Narodowej opublikował wykaz dokumentów znajdujących się w zbiorze zastrzeżonym. Pełne odtajnienie dokumentów ma nastąpić 15 czerwca.
  Co zawiera zbiór zastrzeżony IPN? Opublikowano wykaz [LISTA] [DOKUMENTY ZE ZBIORU ZASTRZEŻONEGO]

  ©Bartek Kosiński

  Pojawiła się realna szansa na zgłębienie wiedzy na temat działania ustroju komunistycznego w Polsce. Wszystko dzięki upublicznieniu przez Instytutu Pamięci Narodowej części dokumentów wyłączonych w ubiegłym roku z byłego tajnego zbioru w archiwum Instytutu (kolejne dokumenty mają pojawiać się na stronie internetowej IPN).

  ZOBACZ TEŻ | TECZKA PERSONALNA TW "BOLEK" | WSZYSTKIE DOKUMENTY


  DOKUMENTY ZE ZBIORU ZASTRZEŻONEGO | ZBIÓR ZASTRZEŻONY  Źródło: AIP/x-news


  Wykaz zawiera sygnatury jednostek archiwalnych wraz z krótkim opisem, w skład którego wchodzą m.in. dane osobowe byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz informacje o sposobach działania komunistycznych służb. To ok. 6,5 tysiąca jednostek archiwalnych (tzw. rekordów).

  - Od końca PRL-u minęło pokolenie. Nie ma żadnego uzasadnienia aby niepodległą Rzeczpospolitą budować na aktywach PRL (...) - mówił prezes IPN Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano spis dokumentów wyodrębnionych ze zbioru zastrzeżonego. Podkreślił, że taka „schizofrenia historyczna jest niedopuszczalna”. - Nie może być tak, że z jednej strony z honorami żegnamy Żołnierzy Wyklętych, a z drugiej nie ujawniamy zbioru zastrzeżonego - tłumaczył Szarek.

  Podkreślił, że nawet gdyby funkcjonariusze służb specjalnych rekomendowali utrzymanie klauzuli tajności co do pewnych dokumentów - to prezes IPN i specjalnie powołana przez niego komisja ma ostatnie słowo przy decydowaniu, czy utajnienie takich dokumentów jest konieczne.

  CO ZAWIERA ZBIÓR ZASTRZEŻONY | LISTA DOKUMENTÓW  Źródło: AIP/x-news[/i]


  Upublicznienie dokumentów pochwaliła tego samego dnia premier Beata Szydło. - Dobrze, że kolejne akta mogą ujrzeć światło dzienne, dyskusja na temat tego, co odtajniać, czego nie odtajniać, w Polsce toczy się do dłuższego czasu, my stoimy na stanowisku, że transparentność życia publicznego i politycznego jest niezwykłą wartością - mówiła na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

  ZOBACZ TEŻ | TECZKA PRACY TW "BOLEK" | WSZYSTKIE DOKUMENTY


  Przegląd zbioru zastrzeżonego zakończy się 31 marca b.r. Szczegółowy opis dokumentów zostanie zamieszczony w aplikacji Cyfrowe Archiwum, dostępnej dla naukowców i dziennikarzy w każdej czytelni IPN.

  CO ZAWIERA ZBIÓR ZASTRZEŻONY | LISTA | WYKAZ DOKUMENTÓW  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rządam

  ujawnienia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  prawdziwych teczek Kaczyńskiego a w szczególności Macierewicza. Obawiam się tylko, że one znajdują się w Moskwie i są skutecznie wykorzystywane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  lopez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Nie ujawnią wszystkiego. Teczki "patriotów" i klechów nadal zostaną zastrzeżone.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak się zastanawiam...

  refleksja niby z innej beczki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  bardziej mnie niepokoi czas nam współczesny... na przykład dlaczego nie publikuje się twarzy osób realnie zagrażających społeczeństwu, jak zlodzieje, mordercy, gwałciciele czy miłośnicy cudzych...rozwiń całość

  bardziej mnie niepokoi czas nam współczesny... na przykład dlaczego nie publikuje się twarzy osób realnie zagrażających społeczeństwu, jak zlodzieje, mordercy, gwałciciele czy miłośnicy cudzych dzieci, tylko tych, co do których są tylko poszlaki nieudowodnionych czynów? Dlaczego ludzi, którzy nie są przestępcami, bez sądu skazuje się na ewentualne nieprzyjemności i konsekwencje typu zwolnienie z pracy?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  akta

  wujek joe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  A kogo normalnego to dziś obchodzić może?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po 27 latach

  q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  po tym jak wszystkie partie buszowały w aktach, zabierały co chciały, dokładały co chciały, jaka jest wartość tego zbioru?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do kogo

  masz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czyli masz pretensje do OBECNIE rządzącej partii, że upubliczniła? Puknij się w czoło i zmień adresata żali.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ci wstrętni Niemcy zrobilli to już bardzo dawno

  V kolumna Kaczki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  U nas wszystko jest powiązane z Kremlem - łącznie z powrotem przez "nową władzę" do komunistycznych wzorców: od powoływanie się na suwerena - lud pracujący miast i wsi - aż do szkolnictwa z...rozwiń całość

  U nas wszystko jest powiązane z Kremlem - łącznie z powrotem przez "nową władzę" do komunistycznych wzorców: od powoływanie się na suwerena - lud pracujący miast i wsi - aż do szkolnictwa z programem nauczania o wielkim wodzu i opozycjoniście Jarosławie K.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niejedna aureola spadnie

  WWR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Jak to mawiał Kiszczak


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aha

  Bolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Cytownie Kiszczaka to juz nawet nie jest głupota, to bolszewizm.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o zbiorze

  3KK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

  będzie to nowa porcja literatury do czytania o współczesnej historii polski, ktorej nie da się już odkręcić. jak to się mówi, mądry polak po szkodzie. ale lepiej póżno niż wcale. natomiast...rozwiń całość

  będzie to nowa porcja literatury do czytania o współczesnej historii polski, ktorej nie da się już odkręcić. jak to się mówi, mądry polak po szkodzie. ale lepiej póżno niż wcale. natomiast pozytywne jest to, że chociaż tak póżno, to jednak funkcjonariusze, ci nietykalni wreszcie dostają w dupę.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo