Polska ekipa na podium klasyfikacji medalowej Igrzysk Europejskich 2023 [24.06]

Krzysztof Kawa
Pierwsze złoto dla Polski zdobyły Karolina Naja, Anna Pulawska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto Andrzej Banas
Z sześcioma złotymi medalami, jednym srebrnym i dwoma brązowymi Polska ekipa jest na trzecim miejscu klasyfikacji medalowej po piątkowej (23.06) rywalizacji Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Prowadzi Hiszpania przed Włochami.

Polska na podium klasyfikacji medalowej Igrzysk Europejskich 2023

W Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 jako pierwsi z Polaków na podium stanęli w czwartek 22 czerwca Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Na Zalewie Na Piaskach w Cholerzynie wywalczyli brąz w kajakowym sprincie, w konkurencji C-2 na 500 m.

Wkrótce potem przebiły ich Karolina Naja, Anna Pulawska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto, które okazały się najlepsze w rywalizacji K-4 na 500 metrów w sprincie kajakowym na Zalewie Na Piaskach (Kryspinów) w Cholerzynie. To pierwsze złoto dla Polski w tej imprezie. Drugi złoty medal trafił na strzelnicy Śląska Wrocław do 29-letniej Klaudii Breś.

Aż dwa medale w jednej konkurencji zdobyły Polki podczas wieczornej rywalizacji na szybkość we wspinaczce sportowej. Złoto przypadło w Tarnowie Natalii Kałuckiej, a srebro Aleksandrze Mirosław. Drugi brąz tego dnia zdobył karateka Miłosz Sabiecki.

W piątek 23 czerwca Polacy zdobywali kolejne medale. Złoty wywalczyła w Chorzowie Ewa Swoboda w biegu na 100 m, a srebrny Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m. W Kryspinowie kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska zwyciężyły w K2 na 500 m, a następnie w C-1 na 200 m bezapelacyjnie wygrała Dorota Borowska. W konkurencji wspinaczkowej na czas w Tarnowie Marcin Dzieński dołożył do naszego dorobku brąz.

W klasyfikacji medalowej Polska z sześcioma złotymi medalami zajmuje po piątkowych konkurencjach trzecie miejsce. Prowadzi Hiszpania, która ma dziewięć złotych medali, przed Włochami, które mają ich osiem.