MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci nie chcą strzelać do ciężarnych, ale nie mogą bać się użycia broni

Zbigniew Ćwiąkalski
Z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości, rozmawia Małgorzata Iskra.

Małgorzata Iskra: Czy przepisy dotyczące użycia broni przez policjantów są dobre, czy też wymagają zmian?
Zbigniew Ćwiąkalski: Polski policjant ma zbyt wiele ograniczeń w prawie używania broni. Na szczęście nie ma też tak wiele okazji do jej użycia, jak koledzy w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt ustawy, która pozwala policjantom strzelać nawet do 13-latków i kobiet w widocznej ciąży. Czy to racjonalne działanie?
I dziś, w sytuacji obrony koniecznej, policjant może strzelać do każdego. Zostało to zapisane w kodeksie karnym. Dobrze jednak, aby sytuacje, w których wolno będzie strzelać, zostały jasno określone. Z tego punktu widzenia ustawa będzie postępowa. Nieraz się bowiem zżymam, gdy obserwuję, jak policjanci używający broni w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia muszą się potem z tego faktu długo tłumaczyć.

Jednak co Pan sądzi o potrzebie zapisywania w ustawie prawa do strzelania do ciężarnych i 13-latków?
Nie bagatelizowałbym faktu, że tak młody człowiek może być groźnym przestępcą. Poza tym nie mylmy strzelania z zabijaniem. Strzelać to unieszkodliwić przestępcę, a tylko w ostateczności zlikwidować.

Trudno jednak posądzać ciężarną kobietę o udział w jakiejś akcji przestępczej i próbę ucieczki.
Co do kobiet w ciąży, to wyobrażam sobie, że ustawodawca myśli o sytuacjach dziś jeszcze teoretycznych, choć możliwych. Ta ustawa ma być inwestycją na przyszłość. Jej zapisy mają przeciwdziałać ewentualnemu terroryzmowi. Musimy być uczuleni na sytuacje mające dziś często miejsce na przykład w Afganistanie, gdzie kobiety-terrorystki wkładają na siebie, pozorując ciążę, ładunki wybuchowe.

Nie jesteśmy krajem wielonarodowościowym...
...ale coraz bardziej otwierającym się na przybyszów. Z jednej strony krajem rozszerzającej się tolerancji, z drugiej nie wolnym od nieodpowiedzialnych, rasistowskich wypowiedzi polityków, co może mieć wpływ na pojawienie się aktów terroryzmu. Poza tym jest jeszcze terroryzm międzynarodowy, obecny w samolotach, a nasi żołnierze walczą w Afganistanie.

Popiera więc Pan projekt nowej ustawy?
Znając go w ogólnych zarysach, tak. Dlatego mój sprzeciw budzą tytuły prasowe typu: "Policja chce strzelać do ciężarnych". To demagogia. Policja nie chce strzelać. Jednak policjanci nie mogą się bać używania broni, tak jak nie mogą jej nadużywać. Ludzie narzekają ma małą skuteczność i stanowczość polskiej policji. Faktycznie, policjanci wydają się mało zdecydowani w działaniach. Ta ustawa wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom.

Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!

Miss Lata Małopolski 2012Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska