Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt "Jak oni rządzili" - oceńcie Waszych samorządowców z powiatu chrzanowskiego i olkuskiego

Magdalena Balicka
Czas na podsumowanie rządów naszych wójtów i burmistrzów. Czy zasłużyli na reelekcję?

JAK ONI RZĄDZILI. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KANDYDATURACH I OCEŃ SWOICH RADNYCH

Rozpoczynamy plebiscyt "Jak oni rządzili" - oceńcie Waszych szefów gmin i miast

Już w listopadzie wybory samorządowe. W powiatach chrzanowskim i olkuskim wojna o stołki pomału się rozkręca, co widać po ruchach obecnie rządzących. Większość z nich, jeśli nie wszyscy, będzie się starać o reelekcję. Czy jednak ich wzmożona aktywność tuż przed wyborami wystarczy, by zamydlić oczy mieszkańcom? Czy rzeczywiście zasłużyli na ponowny kredyt zaufania?

"Gazeta Krakowska" rusza z najnowszym plebiscytem, który daje każdemu z Was - Drodzy Czytelnicy - możliwość podsumowania dorobku swego burmistrza czy wójta.

To Wy najlepiej wiecie, czy spełnił on obietnice, które składał Wam cztery lata temu. Czy Wasze miasto lub wieś zmieniły swe oblicze, czy powstały nowe miejsca pracy, dzieci chodzą do dobrze utrzymanych szkół, zniknęły dziury z dróg oraz powstały nowe?

Powiat chrzanowski ma pięciu włodarzy, w tym czterech burmistrzów: Jana Rychlika w Alwerni, Jacka Latko w Libiążu, Ryszarda Kosowskiego w Chrzanowie i Stanisława Szczurka w Trzebini. Wiejską gminą Babice rządzi wójt Radosław Warzecha.

W olkuskim jest sześciu szefów: Dariusz Rzepka w Olkuszu, Jan Łaksa w Wolbromiu, Mirosław Gajdziszewski w Bukownie, Ryszard Januszek w Bolesławiu, Roman Żelazny w Trzyciążu i Kazimierz Ściążko w Kluczach.

Ryszard Kosowski, który rządzi Chrzanowem od dwunastu lat, może poszczycić się zmianą wizerunku miasta. Udało mu się wyciągnąć z unijnej kasy najwięcej, dzięki czemu za jego kadencji odnowiono Dom Kultury, Rynek z placem Tysiąclecia, zbudowano nowoczesną bibliotekę a ostatnio obwodnicę północno-wschodnią Chrzanowa z imponującym wiaduktem. Teraz przymierza się do sięgnięcia po kolejne unijne dotacje na obwodnicę zachodnią Chrzanowa. Mówi też o budowie strefy chrzanowsko-libiąskiej. Czy ta ostatnia nie jest jednak kiełbasą wyborczą? Choć burmistrz informował, że ma ustną zgodę Lasów Państwowych na wycięcie 120 zalesionych hektarów, ich rzecznik z Katowic nic o takiej deklaracji nie słyszał. Co więcej, stwierdził, że na zgodę nie ma szans.

Kolejny z burmistrzów Jacek Latko z Libiąża także nie będzie miał łatwo o reelekcję, bo żaden inny burmistrz nie ma aż tak silnej opozycji jak on. Stanisław Bigaj, jego główny rywal "depcze mu po piętach" od początku kadencji i wytyka każdą najmniejszą wpadkę. A tych w ciągu ostatnich lat nie brakowało. Niesmak pozostawi chociażby afera finansowa w Miejskim Zespole Administracyjnym, z którego zniknęło kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Stanisław Szczurek z Trzebini początek swej kadencji rozpoczął od ostrych cieć kadrowych w urzędzie i przyległych mu jednostkach. Mieszkańcy się cieszyli, że w końcu odciął zbyt liczną kadrę od "koryta", jednak tym samym narobił sobie wrogów wśród zwolnionych i ich rodzin.

Każdy może zagłosować na swego burmistrza czy wójta w dwojaki sposób: jeśli podoba Wam się styl jego rządzenia i uważacie, że powinien wygrać w przyszłych wyborach - zagłosujcie na "tak". Jeśli natomiast jesteście zdania, że szef Waszej gminy Was oszukał i nie wywiązał się z obietnic - zagłosujcie na "nie". W naszym plebiscycie zwyciężą ci, którzy zdobędą najwięcej głosów pozytywnych i najmniej negatywnych. Zwycięzcę przedstawimy na łamach "Tygodnika Chrzanów - Olkusz". Głosy można oddawać za pomocą SMS-ów, kupując e-wydanie "Gazety Krakowskiej". Wystarczy wysłać SMS na numer 72355. Jeśli chcemy oddać głos na TAK, w treści SMS-a należy wpisać CHOL (kropka) numer kandydata, na którego chcemy oddać głos (kropka) TAK. Na przykład CHOL.1.TAK lub CHOL.10.TAK.

Tak samo zagłosujemy w przypadku, jeśli chcemy oddać negatywny głos na któregoś z kandydatów. Wówczas zamiast TAK piszemy NIE, na przykład CHOL.1.NIE lub CHOL.5.NIE. Koszt jednego SMS to 2,46 zł z VAT. Każdy może wysłać dowolną liczbę SMS-ów. Nazwiska kandydatów i przypisane im numery drukujemy przy ich zdjęciach. Głosowanie potrwa do 24 marca. Nie zwlekaj i zagłosuj na szefa swoje gminy. Najwyższy czas na ocenę jego działalności.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska