Plan Lecha Poznań: przejść Wisłę bez strat

Maciej Lehmann
Kolejorz trafia w niedzielę na rywala, który kryzys ma już za sobą. Wygrać z Wisłą nie będzie więc łatwo  glos wielkopolski. fot. adrian wykrota/polska press
Kolejorz trafia w niedzielę na rywala, który kryzys ma już za sobą. Wygrać z Wisłą nie będzie więc łatwo glos wielkopolski. fot. adrian wykrota/polska press Adrian Wykrota
W niedzielę o godz. 18 Lech podejmuje krakowską Wisłę. Ligowy klasyk zapowiada się bardzo ciekawie, bo oba zespoły są na fali wznoszącej

W niedzielę Lech zaczyna serię trzech meczów z Wisłą Kraków. Najpierw zmierzy się z nią w ekstraklasie, a potem dwa razy w Pucharze Polski. W obu zespołach nastroje są bardzo bojowe. Ligowy klasyk (drużyny grały ze sobą już 122 razy, w tym 100 razy w ekstraklasie), tym razem nie ma zdecydowanego faworyta, choć Kolejorz jest znacznie wyżej w tabeli.

- Oni są na fali wznoszącej i to nie będzie dla nas łatwy mecz. Nas interesuje jednak zwycięstwo i trzeba zrobić wszystko, żeby wygrać - mówi Dawid Kownacki.

Wisła bowiem tym sezonie długo czekała na pierwszy wyjazdowy punkt. Fatalna passa została przerwana jednak dwa tygodnie temu w Płocku, gdzie w dramatycznym meczu decydujący cios, pięknym strzałem z dystansu, zadał w doliczonym czasie gry Patryk Małecki i krakowski zespół mógł cieszyć się ze zwycięstwa 3:2. Wcześniej „Biała Gwiazda” pokonała w Pucharze Polski Chojniczankę, wygrała z Piastem Gliwice oraz zremisowała z Legią mając w ostatniej minucie ogromną szansę na zwycięstwo. Nie potrafiła jednak skorzystać z prezentu jakim był rzut karny.

- To są oznaki, że to, co najgorsze Wisła ma już za sobą. Trzeba do nich podejść z szacunkiem, ale na pewno nie możemy się ich obawiać. My też zagraliśmy ostatnio dobry mecz, wygraliśmy z Górnikiem Łęczna i mam nadzieję, że tak samo będzie w niedzielę. Jesteśmy Lechem i na swoim stadionie musimy atakować. Z takim nastawieniem podejdziemy do tego spotkania. Będziemy grać ofensywnie - zapowiada Tomasz Kędziora.

Na co lechici muszą zwrócić szczególną uwagę? Ostatnie wygrane Wisła zapewniła sobie w samej końcówce, dzięki skuteczności Małeckiego. Krakowski skrzydłowy zdobywał też bramki w przegranych 1:2 meczach z Cracovią (trafienie w 88. minucie) i Jagiellonią Białystok (85. minuta) i jest teraz najlepszym strzelcem zespołu.

Małecki błyszczy, ale nie można zapomnieć, że w tym zespole jest więcej doświadczonych zawodników, którzy gwarantują odpowiednią jakość. Na zgrupowania reprezentacji powoływani są regularnie obrońca Richard Guzmics i pomocnik Krzysztof Mączyński. Solidny ligowy poziom utrzymują: Jović, Sadlok, Głowacki, Mójta, Brożek czy Ondrasek.

- Mają potencjał i potrafią grać w piłkę. Trafiają jednak na Lecha, który chce wygrywać i zmniejszyć straty do czołówki. Nie możemy pozwolić sobie na stratę punktów w tym spotkaniu - dodaje Kownacki.

Lechici zapowiadają, że nie będą czekali na to co zrobi Wisła, tylko sami odważnie zaatakują od pierwszej minuty. Kibice mogą się spodziewać, iż będzie to bardziej przemyślana ofensywa niż w meczu z Arką, bo przez ostatnie dwa tygodnie poznański zespół ćwiczył nowe warianty rozegrania piłki w ataku pozycyjnym. Trener Nenad Bjelica w przerwie na mecze kadry miał do dyspozycji kluczowych piłkarzy odpowiedzialnych za kreowanie sytuacji, więc powinniśmy zobaczyć już pierwsze efekty pracy wykonanej na treningach. Nie należy natomiast spodziewać się wielkich zmian w wyjściowej jedenastce. Putnocky raczej zachowa bluzę z numerem 1, pewien dylemat Chorwat może mieć z obsadą środka obrony. Z trójki Arajuuri, Bednarek, Nielsen na mecze reprezentacji nie wyjechał tylko Duńczyk. Można więc założyć, że to on właśnie otrzyma kolejną szansę, a jego partnerem będzie ten, kto będzie w lepszej formie na ostatnich treningach.

12. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASY

Piątek: Cracovia - Wisła Płock, 18 (Eurosport); Pogoń Szczecin - Legia Warszawa , 20.30 (Canal+ Sport); sobota: Górnik Łęczna - Arka Gdynia, 15:30 (C+ S); Piast Gliwice - Ruch Chorzów, 18 (C+ S); Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk , 20.30 (C+ S); niedziela: Termalica Nieciecza- Jagiellonia, 15.30 (C+); Lech Poznań - Wisła Kraków, 18 (C+); poniedziałek: Korona Kielce - Śląsk, 18 (Eurosport).