Pięć medali lekkoatletów z Lubelszczyzny podczas mistrzostw Polski

Krzysztof Szuptarski
(Bartosz Kitliński z AZS UMCS Lublin po raz pierwszy w swojej karierze wystartował w halowych mistrzostwach Polski seniorów i od razu sięgnął po medal) Paweł Skraba/AZS UMCS Lublin/Facebook
68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski przedstawiciele województwa zakończyli z jednym srebrnym i czterema brązowymi medalami na koncie. Zawody odbyły się w miniony weekend w Toruniu.

Wicemistrzem kraju w konkurencji skoku w dal został reprezentujący barwy AZS UMCS Lublin Andrzej Kuch. 33-letni lekkoatleta w swojej najlepszej, szóstej próbie, osiągnął rezultat 7,62 m. Na najniższym stopniu podium stanął w tym konkursie natomiast Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska. 24-letni bialczanin miał tylko jedną zaliczoną próbę, uzyskując w drugiej kolejce wynik 7,57 m. Po złoto sięgnął natomiast Adrian Brzeziński z MKL Toruń, który „pofrunął” na odległość 7,76 m.

Fenomenalny występ zanotował w toruńskim czempionacie Bartosz Kitliński. 20-latek z AZS UMCS wywalczył brązowy krążek w biegu na dystansie 800 m, przekraczając linię mety w znakomitym czasie 1.48,02 s. Lublinianin przegrał tylko z Łukaszem Borkowskim z AZS-AWF Warszawa (1.46,78) oraz Patrykiem Sieradzkim z Zawiszy Bydgoszcz (11.48,02).

- To są moje pierwsze mistrzostwa seniorów. Niby patrząc na tabele jechałem na nie z dobrym czasem, ale stawka była niesamowita: Patryk Dobek, Mateusz Borkowski, Patryk Sieradzki, Kacper Lewalski… Długo by wymieniać. Wiedziałem oczywiście, że też jestem mocny i stwierdziłem, że zaryzykuję. 800 metrów to chyba najbardziej loteryjny dystans, więc wszystko się może na nim zdarzyć. A w Toruniu wydarzyło się to, czego chciałem. Jest brąz seniorski, co jest dla mnie najważniejsze. Do tego złoto do lat 23 i „życiówka”. Wszystko pięknie - cieszy się Bartosz Kitliński.

Po brąz na dystansie 400 m sięgnął z kolei jego klubowy kolega, Patryk Grzegorzewicz. Zawodnik AZS UMCS bieg finałowy zakończył z rezultatem 47,50. Złoto przypadło Mateuszowi Rzeźniczakowi z MKS Aleksandrów Łódzki (47,16), a srebro Maksymilianowi Szwedowi z AZS Łódź (47,21).

Ostatni krążek był dziełem reprezentującego od tego sezonu barwy KU Akademii Wincentego Pola w Lublinie skoczka wzwyż, Jakuba Hołuba. Trenujący pod kierunkiem swojej mamy, Beaty Hołub, lekkoatleta wywalczył trzecią pozycję, ex aequo z Kewinem Małkiem z AML Słupsk. Obaj pokonali poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,10 m. Mistrzem Polski został Norbert Kobielski z MKS Inowrocław (2,22 m), natomiast wicemistrzem Mateusz Kołodziejski z Zawiszy Bydgoszcz (2,18 m).

- Powoli kończymy sezon halowy. Za dwa tygodnie czekają nas jeszcze halowe mistrzostwa świata w Glasgow - zaznacza Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Patrzymy jednak już na kolejne miesiące. Na początku maja na Bahamach mamy kwalifikacje olimpijskie sztafet, a później w czerwcu mistrzostwa Europy. Będą jedną z ostatnich szans na zdobycie kwalifikacji olimpijskich - dodaje.