Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
Spotkanie marszałka Witolda Kozłowskiego z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach
Spotkanie marszałka Witolda Kozłowskiego z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Spytkowicach
19 listopada 2023 roku minęło pięć lat pracy Zarządu Województwa Małopolskiego VI kadencji. Zrealizowano wielomilionowe inwestycje, przekazano dziesiątki tysięcy dofinansowań na różnego rodzaju zadania. Od 2019 roku sukcesywnie zwiększane są dotacje dla nawet najmniejszych społeczności w regionie. Liczby mówią same za siebie.

Małopolska 2030. Przestrzeń rodziny. Twoja przestrzeń na sukces

Rodzina, bezpieczeństwo, zrównoważony terytorialnie rozwój - to trzy filary, na których zbudowana jest przyjęta jednogłośnie przez Sejmik Województwa Małopolskiego Strategia Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”. Dokument powstał we współpracy samorządu województwa z szerokim gronem partnerów społecznych oraz gospodarczych. Wytyczono w nim wizję rozwoju regionu do 2030 roku. Głównym celem uchwalonej strategii jest to, aby zrównoważony rozwój Małopolski prowadził do podnoszenia jakości życia mieszkańców wszystkich obszarów regionu, a realizacja jej celów przyczyniała do wzmacniania więzi społecznych i budowania poczucia dumy Małopolan z tego, co uda się osiągnąć wspólnym wysiłkiem. - Szczególne miejsce w Strategii zajmuje rodzina. Pragniemy, aby dzięki wspólnemu wysiłkowi samorządu województwa i jego partnerów w ciągu nadchodzącej dekady, region stał się miejscem, które daje Małopolanom i ich rodzinom poczucie bezpieczeństwa i stabilności, oparte na poszanowaniu wartości duchowego i materialnego dziedzictwa, a jednocześnie, aby Małopolska była regionem z dynamicznie rozwijającą się gospodarką, bazującą na innowacjach, w którym troszczymy się o środowisko dla dobra nas samych i następnych pokoleń. Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia w kontekście pandemii koronawirusa, której skutki w 2020 roku w różnym stopniu odczuła większość Małopolan – czytamy we wstępie marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego do Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”. Pełna treść strategii znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: www.malopolska.pl.

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Nieprzypadkowo marszałek Witold Kozłowski rozpoczął w 2019 roku starania o to, by św. Jan Paweł II został patronem Województwa Małopolskiego. Tak też się stało 5 października 2020 roku. To właśnie wtedy Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret potwierdzający, że św. Jan Paweł II jest Patronem Województwa Małopolskiego. - To wielka radość i duma dla naszego regionu, że Papież z Wadowic, Papież rodzin, Małopolanin, jest naszym patronem przed Bogiem. Decyzja z 2020 roku była początkiem wyjątkowych przedsięwzięć i wydarzeń związanych z Ojcem Świętym Janem Pawłem II – podkreśla gospodarz regionu Witold Kozłowski.

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Małopolska w dobrych rękach

Pandemia koronawirusa i wojna na Ukrainie ze wszystkimi jej skutkami - to dwie główne przeciwności, z którymi obecny zarząd Małopolski musiał się zmierzyć. - Przyszło nam stoczyć nierówną walkę o bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie mieszkańców naszego regionu. Uruchomiliśmy Małopolską Tarczę Antykryzysową, która kompleksowo odpowiedziała na najpilniejsze potrzeby w regionie. Łączny budżet, tego pionierskiego na skalę kraju projektu, to przeszło 2,3 miliarda złotych zarówno z budżetu województwa jak i funduszy unijnych. Musieliśmy zmierzyć się także z kryzysem migracyjnym wywołanym wojną na Ukrainie. Odpowiedzią na tę sytuację była i jest Małopolska Tarcza Humanitarna. To pięć pakietów: Transportu, Rynku Pracy, Edukacji, Społecznego, Organizacji pozarządowych, wolontariatu i współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, na które wydaliśmy ok 100 milionów złotych z budżetu województwa i środków unijnych. Małopolska jest jednym z województw, do którego przybyła największa liczba uchodźców wojennych z Ukrainy. Szacuje się, że może to być nawet 250 tysięcy osób. Jestem dumny z mieszkańców Małopolski, którzy bezinteresownie otworzyli swoje domy i serca na potrzeby drugiego człowieka – mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupiono 50 w pełni wyposażonych ambulansów
W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej zakupiono 50 w pełni wyposażonych ambulansów
Małopolska jest jednym z województw, do którego przybyła największa liczba uchodźców. Szacuje się, że może to być nawet 250 tysięcy osób
Małopolska jest jednym z województw, do którego przybyła największa liczba uchodźców. Szacuje się, że może to być nawet 250 tysięcy osób

Małopolska Tarcza Antykryzysowa to nadzwyczajny środek w niezwyczajnych czasach. W obliczu pandemii COVID-19 Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o uruchomieniu pionierskiego rozwiązania ratunkowego: Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Do dziś, wartość środków przeznaczonych w jej ramach na walkę z COVID-19, łagodzenie skutków pandemii dla małopolskiej gospodarki oraz wsparcie mieszkańców przekroczyła 2,3 miliarda złotych. Na tę kwotę składają się środki pochodzące z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa. Zdaniem marszałka Witolda Kozłowskiego, te środki to najlepiej wydane pieniądze we współczesnej historii samorządu. - Nadzwyczajne okoliczności towarzyszące tej kadencji wymagały od nas natychmiastowego działania i wdrożenia nadzwyczajnych środków. Takim właśnie rozwiązaniem była zaprojektowana przez nas Małopolska Tarcza Antykryzysowa – absolutnie pionierskie działanie ratunkowe, wspierane z Funduszy Europejskich. Dzięki niej ogromne środki finansowe mogły błyskawicznie trafić tam, gdzie były najbardziej potrzebne i umożliwić konkretne działania: walkę o ludzkie zdrowie i życie, wsparcie mieszkańców i przedsiębiorstw, wzmocnienie służby zdrowia w całym regionie poprzez potężne zakupy nowoczesnego sprzętu i środków ochrony osobistej, czy ratowanie tysięcy zagrożonych miejsc pracy. To było wielkie wyzwanie, na które odpowiedzieliśmy natychmiastowo, z rozmachem, wydając pieniądze z pożytkiem dla ludzi i dla regionu. Myślę, że nasza Małopolska Tarcza Antykryzysowa, to chyba najlepiej wydane we współczesnej historii samorządu, ponad dwa miliardy złotych – podkreśla marszałek Witold Kozłowski. Pomoc w ramach MTA realizowano w trzech etapach, odpowiadających najpilniejszym potrzebom w najbardziej newralgicznych sektorach. Od chwili uruchomienia Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej środki finansowe trafiły do tysięcy Małopolan i setek placówek: medycznych, społecznych, edukacyjnych, pozwoliły na zakup wielu tysięcy sztuk sprzętu wykorzystywanego dziś w niemal każdym sektorze. Wszystko to było możliwe dzięki odważnym decyzjom, dobrej współpracy, często ponad wszelkimi podziałami, której przyświecał jeden cel – zdrowie i dobro człowieka. Dziś najbardziej wymiernym rezultatem tego wielkiego projektu są doposażone szpitale, szkoły, czy placówki opieki, tysiące egzemplarzy sprzętu z naklejką „Małopolska Tarcza Antykryzysowa”, nowoczesne karetki czy firmy, których obecność na rynku dalej napędza małopolską gospodarkę. - To wszystko pokazuje, ile możemy zrobić i zmienić, działając wspólnie, będąc razem nawet w najtrudniejszych sytuacjach – podsumowuje marszałek Witold Kozłowski.

W marcu 2022 roku, w związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, zarząd województwa uruchomił Małopolską Tarczę Humanitarną – projekt pomocowy dla uchodźców z Ukrainy, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. - W pomoc uchodźcom niezwłocznie zaangażowały się jednostki organizacyjne, kultury, edukacji i służby zdrowia, organizując opiekę, miejsca noclegowe, wolontariat, zbiórki czy transport. Już po trzech dniach od wybuchu wojny na Ukrainie uruchomiliśmy pierwszy pociąg humanitarny Kolei Małopolskich. W połowie marca zdecydowaliśmy o przekazaniu 3 milionów złotych na bezpośrednią pomoc skierowaną do Obwodu Lwowskiego. Cała ta pomoc została skoordynowana w ramach jednego projektu, który nazwaliśmy Małopolska Tarcza Humanitarna – Fundusze Europejskie dla Ukrainy – mówi marszałek Witold Kozłowski. Pomoc dla Ukraińców ze strony samorządu województwa nie ustała także po pierwszych falach napływu uchodźców do naszego kraju. W dalekosiężnych działaniach, na rzecz Ukrainy, są także m.in. działania adaptacyjne do nowych warunków w Polsce czy przygotowania do pomocy w odbudowie kraju we współpracy z obwodami ukraińskimi po zakończeniu działań wojennych i agresji Federacji Rosyjskiej.

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023, które odbyły się w dniach 21 czerwca – 2 lipca zgromadziła 6380 zawodników w 29 dyscyplinach. 12 dyscyplin rozegrano w randze Mistrzostw Europy, w 19 sportach stawką były kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Zmagania odbyły się w 13 miastach, na 26 obiektów sportowych - 24 dyscypliny przeprowadzono w Małopolsce, z czego połowa tj. 12 w Krakowie. Pozostałe w: Krynicy-Zdroju, Tarnowie, Zakopanem, Nowym Targu, Krzeszowicach, Nowym Sączu, Myślenicach, Kryspinowie oraz Oświęcimiu. 4 dyscypliny przeprowadzono poza Małopolską – w Chorzowie, Wrocławiu, Rzeszowie oraz Bielsko-Białej. – Spokój olimpijski, a przede wszystkim sportowy upór, pozwoliły na doprowadzenie tego projektu do dnia Ceremonii Otarcia na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Przeciwności było wiele. Droga byłą kręta i wyboista, ale III Igrzyska Europejskie okazały się wielkim sukcesem w skali kraju i Europy. Międzynarodowe federacje sportowe oceniają poziom przeprowadzonych rywalizacji bardzo wysoko. To było wielkie święto europejskiego sportu! – informuje marszałek Witold Kozłowski. Podczas III Igrzysk wręczono 1626 medali, w 253 kategoriach medalowych – 111 męskich, 116 żeńskich i 26 mieszanych. Polskę reprezentowało 374 sportowców (dotychczas najliczniejsza kadra w historii sportu), którzy zdobyli 50 medali. Na trybunach pojawiło się blisko 200 000 kibiców, a w organizację Igrzysk zaangażowało się ponad 5 000 wolontariuszy.

Potwierdzeniem dobrego zarządzania i dobrze obranego kierunku rozwoju Małopolski jest przyznane w tym roku wyróżnienie w konkursie Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) 2024. Małopolska otrzymała je m.in. ze względu na planowane działania związane ze współpracą z ukraińskimi instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami oraz szerzej za wsparcie Ukrainy w jej odbudowie i europejskich aspiracjach. Doceniono również silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania służące wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego Małopolski. Drugi filar działań Małopolski, który został doceniony – poza wsparciem Ukrainy – to determinacja, by region nadal dynamicznie się rozwijał bazując na innowacjach i kreatywności mieszkańców, a jednocześnie troszczył się o środowisko. Stąd planowane działania łączące nowe technologie z rozwojem zielonej gospodarki.

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Łączymy Małopolskę!

Za każdym dobrym działaniem stoją konkretne efekty. Polityka zrównoważonego terytorialnie rozwoju to konkretne liczby. Zrealizowano lub dokończono realizację blisko 20 wielomilionowych projektów infrastrukturalnych: dróg, obwodnic i mostów, jak chociażby nowo otwarta obwodnica Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna. W trakcie realizacji jest 10 inwestycji, np. budowa połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach z SAG w Tarnowie. Zmodernizowano 60 dróg na terenie województwa, powstały także kolejne kilometry ścieżek rowerowych. – Łączymy Małopolskę! Budujemy drogi, remontujemy mosty, znacząco poprawia się bezpieczeństwo na małopolskich drogach. Inwestujemy w transport. Tworzymy nowe lub na nowo uruchamiamy kolejne trasy kolejowe. W 2015 roku Autobusowe Linie Dowozowe realizowane przez Koleje Małopolskie to dwie linie i dwa autobusy. Obecnie, to aż 34 linie, na których kursuje 65 nowoczesnych autobusów – dodaje marszałek Witold Kozłowski.

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Wojewódzkie linie autobusowe funkcjonujące w Małopolsce

Rekordowe środki dla organizacji pozarządowych

Obecny zarząd województwa bardzo ceni współpracę z organizacjami pozarządowymi. Każdego roku – wyłączając czas pandemii – rośnie łączna kwota przeznaczona na różnego rodzaju zadania realizowane przez małopolskie NGO. Także obecny, 2023 rok, zapowiada się rekordowo, bo to blisko 55 milionów!

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Wykres przekazanych dofinansowań dla NGO w latach 2015-2022

Dobrym przykładem rosnącej aktywności Małopolan jest tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Ponad 298 tysięcy mieszkańców Małopolski oddało swój głos. To o 274% więcej niż w pierwszej edycji tego projektu i o ponad 52 tysiące głosów więcej niż w poprzednim głosowaniu. W efekcie do realizacji przyjęto 88 zadań, z czego 80 pochodzi z puli regionalnej, a 8 zadań będzie realizowanych na skalę ogólnowojewódzką. Wcielanie w życie zwycięskich pomysłów ruszy już od 1 stycznia 2024 roku i będzie kosztować budżet województwa ok. 14 mln zł. Co więcej! W kolejnej, 7. edycji BO Małopolska na najciekawsze pomysły czeka aż 16 milionów złotych!

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Dobra współpraca w Małopolsce doprowadziła do organizacji wielu ważnych wydarzeń.. Od dwóch lat w Krynicy-Zdroju odbywa się konferencja Krynica Forum - wyjątkowe wydarzenie, które łączy międzynarodową elitę polityczną, biznesową i kulturalną.. Jednym z centralnych punktów tegorocznej edycji wydarzenia było Forum Koreańsko-Polskie, w którym Województwo Małopolskie odgrywało kluczową rolę. Dzięki współpracy w obszarze energetyki atomowej i przemyśle zbrojeniowym, przedstawiciele firm koreańskich oraz polskich rozmawiali o wspólnych inicjatywach biznesowych. Partnerstwo energetyczne, takie jak planowana budowa elektrowni jądrowej, podkreśla znaczenie Małopolski jako hubu dla rozwoju i innowacji. Województwo Małopolskie było Partnerem Głównym jedynego w kraju wydarzenia, w którym wzięło jednocześnie dwóch prezydentów: Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Litwy Gitanas Nausėda, a także premier Republiki Korei Han Duck-soo wraz z największą w historii naszego kraju delegacją polityczną i biznesową. Ponadto, Małopolska już na stałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń w Europie i na świecie jako współorganizator Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki (EKSiT) w Zakopanem. W tym roku, przez 3 dni w wydarzeniu uczestniczyło blisko 1700 osób, w tym 200 prelegentów. Łącznie odbyło się 65 paneli. - Potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Tymi słowami św. Jan Paweł II - Patron Małopolski zwrócił się w roku 2000, w roku Wielkiego Jubileuszu, do sportowców, dodając, że sport może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swoje najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może im zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub inny – mówił podczas gali rozpoczynającej EKSiT w Zakopanem marszałek Witold Kozłowski. W wydarzeniu pod Tatrami wzięli udział Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Prezydent Andrzej Duda. Ogłosili ważne dla Polski wydarzenia sportowe: Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2027 roku oraz rozpoczęcie starań o tytuł organizatora Letnich Igrzysk Olimpijskich 2036 roku.

Pięć lat zrównoważonego terytorialnie rozwoju Małopolski

Samorząd województwa wspiera sportowców, ale także wydarzenia służące wymianie doświadczeń i integracja różnych środowisk. Warto w tym miejscu podkreślić, że w latach 2019-2022, do wszystkich gmin, miast i powiatów Małopolski trafiło łącznie blisko 260 milionów złotych z obszaru sportu, turystyki i rekreacji. Małopolska, na przestrzeni ostatnich lat, niejednokrotnie była areną najważniejszych wydarzeń sportowych: Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin w Krakowie, które po raz pierwszy były rozgrywane poza Japonią, Mistrzostwa Europy U-22 w siatkówce w Tarnowie, znany w Europie samochodowy Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz Pod Ostrą, Mistrzostwa Europy w Karate w Myślenicach, Memoriał Huberta Wagnera w Krakowie, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strongman w Podegrodziu, czy Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej.

Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym m.in. Memoriału im. Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie
Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym m.in. Memoriału im. Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie
Co roku Województwo Małopolskie organizuje świąteczne akcje dobroczynne, bo Dobro jest w Małopolsce!
Co roku Województwo Małopolskie organizuje świąteczne akcje dobroczynne, bo Dobro jest w Małopolsce!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska