Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Potockich w Krakowie ogłasza nowy program na marzec. Inspiracją do jego stworzenia stał się dramat za naszą wschodnią granicą

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Szkoła Pisania KMLU
Szkoła Pisania KMLU Kamil A. Krajewski
Marcowy program Pałacu Potockich jest próbą wspólnego poszukiwania nadziei, inspiracją do solidarności i wzajemnej troski. "Pocieszenia poszukamy w słowie pisanym, bo nieustannie wierzymy, że literatura pozwala nam przyjrzeć się światu z zupełnie nowych perspektyw" - zapowiadają organizatorzy.

FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

od 16 lat

W związku z obecną sytuacją polityczną na terenach objętej wojną Ukrainy zespół KBF i Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich zdecydował o przygotowaniu dodatkowego programu działań na najbliższe miesiące.

- KBF współtworzy Pałac Potockich jako miejsce przyjazne i otwarte, reagujące na potrzeby mieszkanek i mieszkańców Krakowa. Dlatego program, który realizujemy na co dzień – zawierający liczne spotkania wokół literatury czy muzyki, warsztaty dla dzieci (także z niesprawnościami) oraz działania promujące czytelnictwo – rozszerzamy o wydarzenia, które wychodzą naprzeciw powiększającej się społeczności ukraińskiej w naszym mieście - mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.

Pracujący na co dzień w Pałacu Potockich zespół KBF przygotowywał dla krakowskiej publiczności marcowy program wydarzeń. Znajdują się w nim wydarzenia, które mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych rozmów o budowaniu wspólnoty, pokoju i międzyludzkiej solidarności.

Czy literatura może pomóc w czasie wojny?

Pierwsza w tym roku debata z cyklu "Wszystkie słowa na P" będzie poświęcona hasłu "Pokój". Czy w literaturze i poezji da się jeszcze znaleźć pocieszenie? Małgorzata Lebda porozmawia na ten temat z Maciejem Bobulą i Michałem Sobolem we wtorek, 29 marca o godz. 18. W poniedziałek, 21 marca o godz. 18 zapraszamy na debatę z cyklu "W(y)kluczenia". Jednym z wątków poruszanych w dyskusji będzie budowanie wspólnoty i międzyludzkiej solidarności – punktem wyjścia do refleksji stanie się książka "Śmierć Viveka Ojiego" Akwaeke Emezi, nowej gwiazdy anglojęzycznej literatury. W rozmowie udział wezmą Margaret Amaka Ohia-Nowak i Anton Ambroziak. Spotkanie poprowadzi reporterka Aleksandra Lipczak. Natomiast 19 marca w ramach Szkoły Pisania KMLU odbędą się całodniowe warsztaty poświęcone pisaniu krótkich reportaży i notek prasowych. Zajęcia w języku angielskimpoprowadzi dziennikarz i pisarz Michael Downs przebywający w Krakowie na stypendium Fulbrighta.

Propozycja dla ukraińskojęzycznych mieszkańców i mieszkanek Krakowa

W marcu rozpoczyna się serię dodatkowych spotkań w ramach cyklu "Literackie Chwile" w Pałacu Potockich. Od 13 marca do końca kwietnia w każdą niedzielę o godz. 13 zapraszamy do Pałacu Potockich dzieci i ich opiekunów. Do uczestnictwa w spotkaniach literackich, plastycznych oraz muzycznych zachęcamy w szczególności rodziny z dziećmi z Ukrainy. Warsztaty będą dostępne w językach polskim i ukraińskim, na miejscu będzie także tłumacz. Pierwsze zajęcia z tej serii – "Literackie chwile, czyli pudełko pełne miłości" (5–8 lat) – odbędą się 13 marca. Inspiracją dla nich będzie książka "Rękawiczka. Ukraińska bajka ludowa" (Wydawnictwo Dwie Siostry, ilustracje: Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw, tłumaczenie: Katarzyna Kotyńska).

Zapisy na najbliższe i kolejne bezpłatne warsztaty dla dzieci oraz rodzin z Ukrainy w Pałacu Potockich będą dostępne regularnie w poniedziałek o godz. 10 na tydzień przed każdym wydarzeń.

Kontynuacja działań edukacyjnych

W marcu KBF będzie kontynuować podjęte na początku roku działania edukacyjne i promujące czytelnictwo – inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży, takie jak wspomniane wcześniej poranki dla najmłodszych z cyklu "Literackie Chwile" w Pałacu Potockich i "Szkołę czytania" dla uczniów szkół, a także propozycje dla dorosłej publiczności: dyskusje wokół nowości prozatorskich ("Premiery KMLU"), rozmowy o przekładzie literatury z mniejszych języków ("Przekładowo rzecz ujmując") oraz spotkania wokół zapomnianych twórców krakowskich ("Wyszukaj Klasyka").

Marzec od lat jest w Krakowie miesiącem poświęconym komiksowi – dzięki wieloletniej współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym w tym miesiącu wysłuchamy rozmowy wokół powieści graficznych w ramach cyklu "Rynek komiksowy", a także będziemy mogli czynnie uczestniczyć w Krakowskim Festiwalu Komiksu (25–27 marca).

Od marca rozpoczną się także cykliczne zajęcia z języka polskiego – program warsztatowy "Na końcu języka" jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych, ale także nauczycieli, którzy chcą uzupełnić podstawę programową o dodatkowe zajęcia z kultury języka polskiego i poprawności językowej w oparciu m.in. o twórczość Stanisława Lema. Rozpoczną się również regularne spotkania z cyklu "Po pierwsze: debiut", czyli dyskusje o wydawanych w Polsce pierwszych książkach prozatorskich, które poprowadzi krytyczka literatury Monika Ochędowska.

Nieodpłatne korzystanie z sal

Począwszy od marca KBF zaprasza instytucje pożytku publicznego do nieodpłatnego korzystania z dostępnych w Pałacu Potockich sal w ramach inicjatyw pomagających obywatelom i obywatelkom Ukrainy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu pod adresem [email protected]. "W obecnej sytuacji konfliktu zbrojnego w Ukrainie zapraszamy instytucje pozarządowe do naszych sal spotkań przy Rynku Głównym 20, gdzie mogą bezpłatnie skorzystać z miejsca na wszelkiego rodzaju zbiórki pomocowe. Dostępność czasową i lokalową oraz zgodność ze strategią programową Pałacu Potockich będziemy weryfikować bezpośrednio w korespondencji z poszczególnymi instytucjami" - zapraszają organizatorzy.

- Krakowski pałac kultury niebawem zaproponuje program spotkań, które zarówno aktywnie komentują rzeczywistość, jak i mogą dać tak ważne w tym trudnym czasie wytchnienie i przestrzeń, aby nabrać sił do dalszych działań. Zachęcam wszystkich do udziału w proponowanych przez nas wydarzeniach, a krakowskie organizacje i aktywistów do kontaktu z nami – jesteśmy otwarci na współpracę i wsparcie lokalnych działań i pomysłów. Pałac Potockich doskonale sprawdza się jako przestrzeń realizacji warsztatów, spotkań, narad czy konferencji. Kultura nie pozostaje obojętna, my nie jesteśmy obojętni - podkreśla Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska