MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszustwo "na blika". Przestępcy przejęli jego profil w mediach społecznościowych i wyłudzali pożyczki od znajomych

OPRAC.: (ika)
Jak przyznaje policja, to często stosowana metoda przez oszustów. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu blik w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze
Jak przyznaje policja, to często stosowana metoda przez oszustów. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu blik w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze KPP Zambrów/ zdjęcie ilustracyjne
Pięcioro mieszkańców pow. zambrowskiego straciło ponad 2,6 tys. zł, bo myśleli, że pomagają koledze. Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, włamali się na konta społecznościowe 27-latka. Podszywając się pod jego właściciela, wysyłali do znajomych wiadomości z prośbą o kody blik.

Oszustwo "na blika". Darczyńcy zorientowali się za późno

Na policję sprawę zgłosił właściciel "zhakowanego" konta na Facebooku. 27-letni mieszkaniec gminy Zambrów poinformował mundurowych, że ktoś włamał się na jego konto społecznościowe, a następnie podając się za niego, poprosił za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę.

Czytaj też:

W ten sposób oszust wyłudził od pięciu osób z grona znajomych zgłaszającego wygenerowanie kodów blik.

- W rezultacie osoby te przekonane, że korespondują z kolegą straciły łącznie ponad 2,6 tys. zł. Pokrzywdzeni dowiedzieli się, że padli ofiarami przestępcy, dopiero gdy nawiązali kontakt telefoniczny z zgłaszającym. Niestety za późno - poinformowała we wtorek (30.04) st. sierż. Marta Dmochowska z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie.

Oszustwo "na blika". Nie dajmy się zwieść pozorom. Ważne wskazówki

Dodaje, że to często stosowana metoda przez oszustów. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu blik w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

- Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom - apeluje st. sierż. Marta Dmochowska.

Zobacz także:

Aby nie paść ofiarą oszustów policja radzi:

  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
  • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.
od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna