Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Nowoczesne technologie ułatwią poznanie historii byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Ludzie na całym świecie mogą teraz odwiedzić autentyczne Miejsce Pamięci Auschwitz i wraz z przewodnikiem-edukatorem zobaczyć tereny byłego niemieckiego obozu także online
Ludzie na całym świecie mogą teraz odwiedzić autentyczne Miejsce Pamięci Auschwitz i wraz z przewodnikiem-edukatorem zobaczyć tereny byłego niemieckiego obozu także online Muzeum Auschwitz-Birkenau / Marek Lach
Miliony ludzi na całym świecie może teraz odwiedzić autentyczne Miejsce Pamięci Auschwitz i wraz z przewodnikiem-edukatorem zobaczyć tereny byłego niemieckiego obozu także online. Na żywo przedstawia on odwiedzane miejsca i związane z nimi wydarzenia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe możliwości edukacji o historii KL Auschwitz-Birkenau

Z innowacyjnej aplikacji „Auschwitz in Front of Your Eyes” mogą skorzystać zainteresowane z całego świata. Jest to m.in. wyjście naprzeciw tym, którzy z różnych względów nie mogą osobiście przyjechać do Polski, by odwiedzić Miejsce Pamięci.

Projekt powstał we współpracy Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundacji Auschwitz-Birkenau, izraelskich firm AppsFlyer i Diskin oraz wsparciu specjalistycznych firm, jak Orange, a także dzięki zaangażowaniu wielu darczyńców prywatnych i fundacji.

- Projekt ten jest ogromną szansą, ale też wielką odpowiedzialnością, bowiem z edukacją o Auschwitz wchodzimy do zupełnie innej przestrzeni. Autentyzm miejsca nadal odgrywać będzie ogromną rolę, ale to będzie zupełnie nowy wymiar edukacji - podkreślił Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau, podczas niedawnej konferencji pod hasłem „Narzędzia z «tu i teraz» w nauczaniu o «wtedy» – nowe technologie w edukacji o Auschwitz i Holokauście”, w trakcie której była prezentowana wspomniana platforma.

Na ogromną rolę nowych technologii wskazują także byli więźniowie obozu, podkreślając, że nie każdy może, nie każdy ma siłę i środki na to, żeby przyjeżdżać tutaj z końca Europy czy nawet z innych kontynentów, ale dzięki rozwojowi i realizacji takich programów w Muzeum może iść tymi obozowymi drogami, którymi chodzili więźniowie.

Właśnie świadectwa ocalałych, dokumenty, archiwalne fotografie, materiały multimedialne będą właśnie na żywo zwiedzających online prezentować przewodnicy-edukatorzy.

– W miarę upływu czasu liczba żyjących ocalałych szybko maleje, a my tracimy przywilej słuchania ich historii z pierwszej ręki. Jesteśmy bardzo szczęśliwym pokoleniem, któremu zdarzyło się żyć wśród ocalałych z Holokaustu. Dlatego my wszyscy ponosimy wielką odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, aby upewnić się, że Holokaust zostanie zapamiętany i nigdy nie będzie zapomniany – stwierdził dyrektor generalny AppsFlyer, Oren Kaniel.

Odpowiedzialność za autentyczność przekazu

Na odpowiedzialność za zachowanie autentyczności przekazu i związanych z tym trudnościach zwrócił uwagę dyrektor muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.

– Przyspieszenie technologiczne nie ułatwia nam analiz długofalowych czy obserwacji np. co się w ciągu ostatniej dekady sprawdziło, a co się nie sprawdziło. Rzeczy, które istniały dekady temu, już nie istnieją, są nowe i nie ma sensu tego sprawdzać. Trzeba działać bardziej intuicyjnie czy analitycznie i to wcale nie jest łatwe zwłaszcza w muzeach, które lubią myśleć o sobie w perspektywie długiego trwania – zauważył Piotr Cywiński.

Na konferencji swoje projekty związane z nowymi technologiami prezentowali także przedstawiciele miejsca pamięci Bergen-Belsen, Domu Anny Frank, USC Shoah Foundation, Beit Haedut, Muzeum Pamięci Sybiru oraz Falstad Centre.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska