Oslo: Justyna Kowalczyk wicemistrzynią świata

sportowetempo.pl
archiwum
Justyna Kowalczyk po raz drugi zaprezentowała się na MŚ w Oslo. W czwartek w sprincie techniką dowolną zajęła 5. miejsce, dzisiaj w biegu łączonym szanse na medal miała znacznie większe i nie zawiodła zdobywając srebrny medal. Wygrała Norweżka Marit Bjoergen.

Na starcie biegu łączonego (7,5 km techniką klasyczną plus 7,5 km techniką dowolną) stanęły 54 zawodniczki z 24 krajów. Podobnie jak na skoczni, także trasa narciarska została spowita przez gęstą mgłę. Najlepsze biegaczki specjalnie się tym nie przejęły i od początku nadawały ton. Po 2,5 km w czołówce Marit Bjoergen, Aino Kaisa Saarinen, Justyna Kowalczyk, Therese Johaug, Anna Haag i Marianna Longa. Na czwartym kilometrze i jedenastu minutach biegu rozpoczął się 3-kilometrowy podbieg. To szansa dla naszej Justyny i w pełni to wykorzystała. Po 5,5 kilometra prowadziła Bjoergen przed Johaug i Kowalczyk. Czwarta Kalla miała już ponad 15 sekund straty. Na półmetku po 7,5-kilometra, a więc przy zmianie nart i stylu na dowolny, Bjoergen miała 3,4 przewagi nad Kowalczyk i 3,6 nad Johaug. Na czwarte miejsce wysunęła się Saarinen - 28,5 sek.

Na początku kolejnego kółka (9,5 km) niewiele się zmieniło i nadal czołowa trójka biegła razem, a ich przewaga nad stawką była spora - czwarta Kalla już 36,9. Na kolejnych punktach pomiaru czasu (11,2 i 13,2 km) norwesko-polski tercet ciągle razem. Na kilometr przed metą "urwała" się Bjoergen, uzyskała 20-metrową przewagę i stało się jasne, że zdobędzie złoty medal.