Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Okres lęgowy trwa, a ci w najlepsze drzewa wycinają!" Nadleśnictwo uspokaja

Anna Chlebus
Anna Chlebus
04.03.2024 legnica zabytkowy park miejski wycinka drzew drzewa wyciete drzewo pien konar gazeta wroclawskagazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polska press grupa
04.03.2024 legnica zabytkowy park miejski wycinka drzew drzewa wyciete drzewo pien konar gazeta wroclawskagazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polska press grupa Gazeta Wroclawska Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
- Dlaczego teraz, na wiosnę, kiedy trwa okres lęgowy ptaków nagle w lubelskim Starym Gaju rozpoczęła się wycinka drzew? - zgłosiła się do nas zaniepokojona Czytelniczka z ulicy Szafirowej, która w pobliskim lesie bywa często.

"Tablic nie ma, okres lęgowy trwa, a ci w najlepsze drzewa wycinają"

- Do pewnego momentu stosowano tablice informujące o wycince i zakazujące wstępu do lasu, niestety po jakimś czasie zniknęły, a wycinka prowadzona jest dalej mimo upływu czasu ochronnego ze względu na okres lęgowy ptaków - poinformowała Czytelniczka. - 19 marca wycinano sosny na wysokości przystanku kolejowego Lublin Zachodni, tuż przy wejściu do przejścia na perony. Tam także brakowało także tablic informacyjnych i zakazu. Bardzo proszę o interwencję ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców sąsiednich osiedli i ochronę przyrody!

"Nie ma powodów do obaw"

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z organem odpowiedzialnym za Stary Gaj, czyli Nadleśnictwem Świdnik.

- Obecnie w oddziale 166a wykonywany jest zabieg trzebieży późnej, są to cięcia o charakterze pielęgnacyjnym – wycina się pojedyncze drzewa, których usunięcie podyktowane jest względami zdrowotnymi tych drzew lub ich usunięcie ma poprawić warunki wzrostu i rozwoju tym, które pozostają - tłumaczy starsza specjalistka Magdalena Szczepanik. - Powierzchnia, na której trwają prace została przez wykonawców w sposób prawidłowy oznakowana tablicami z zakazem wstępu. Z doświadczenia jednak wiemy, że na terenie lasu Stary Gaj tablice są notorycznie niszczone i wyrywane przez osoby postronne. Aby zapobiec sytuacjom zagrożenia dla zdrowia i życia osób przebywających na terenie kompleksu, służby terenowe codziennie przed rozpoczęciem prac sprawdzają oznakowanie granic lasu objętego zakazem wstępu.

Okres lęgowy dla każdego gatunku jest inny

Okazuje się, że w przepisach prawa nie ma wprost określonego terminu okres lęgowy i żadne przepisy nie określają czasu jego trwania.

- W Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16.12.2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt jest wskazane jedynie, że w okresie od 16 października do końca lutego można usuwać gniazda ptaków z budek, obiektów budowlanych i terenów zielonych, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub względy sanitarne - tłumaczy Szczepanik. - Stąd w powszechnej opinii pozostały okres od 1 marca do 15 października funkcjonuje jako okres lęgowy. Nie jest to jednak właściwe, ponieważ okres lęgowy jest inny dla każdego gatunku i wynika z jego biologii.

Specjalistka zapewniła także, że w celu zapewnienia spokoju gatunkom ptaków objętych ochroną prawną przed przystąpieniem do prac gospodarczych pracownicy nadleśnictwa przeprowadzają wizje terenowe, aby dokonać identyfikacji miejsc ich występowania.

- W przypadku, gdyby w obrębie prowadzonych prac odnotowano obecność gniazd gatunków objętych ochroną, Nadleśnictwo dostosowałoby zakres zabiegów tak, by tę ochronę zapewnić - poinformowała Szczepanik.

Jak to wygląda w mieście?

Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej zajmuje się utrzymaniem blisko 800 ha terenów zieleni na terenie miasta.

- Pielęgnacja drzew i krzewów zlecana jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami sztuki ogrodniczej - zapewnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza. - Wiosną przeprowadzane są prace polegające na cięciu krzewów, obcinaniu przekwitłych kwiatostanów, przycinaniu traw, uzupełnianiu kory w rabatach, nasadzeniach brakujących roślin, poprawianiu szpilkowania maty w rabatach, demontażu osłon zabezpieczających przed solą i inne niezbędne prace porządkowe.

W zakresie opieki nad drzewostanem natomiast wszystkie prace realizowane są w oparciu o zapisy ustawy o ochronie przyrody.

- Wnioski o usunięcie drzew rosnących na terenach należących do Gminy Lublin składane są tylko wówczas, gdy drzewa są zamierające, stanowią zagrożenie dla mienia albo uczestników ruchu drogowego lub kolidują z budową zjazdów - mówi Głazik. - Wnioski składamy sukcesywnie przez cały rok, natomiast wycinki realizowane są w terminach wskazanych w decyzjach. Dodatkowo decyzje na usunięcie drzew w pasach drogowych wymagają uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew przeprowadzane są natomiast w terminach optymalnych dla poszczególnych gatunków.

- Cięcia techniczne (odsłonięcie znaków, skrajni drogi i chodnika, kolizje z budynkami, trakcją, latarniami) realizujemy przez cały rok - dodaje Głazik. - Główną zasadą podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie w zakresie minimalnym, tak aby nie zaszkodzić drzewom.

Więcej informacji tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski