MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy znaczenie symboli Świąt Wielkanocnych [ZDJĘCIA]

Redakcja
Rezurekcja (z łac. resurrectio – zmartwychwstanie) to uroczyste nabożeństwo połączone z procesją, która obwieszcza Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa.Procesja rezurekcyjna odbywa się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny. – Udział w procesji rezurekcyjnej jest wyznaniem naszej wiary, dziękczynienia, a przede wszystkim wyraża radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa, którą chcemy w ten sposób przekazać całemu światu – mówi o. Jan Maria Szewek. Jak podkreśla, to, kiedy się odbywa, wynika z zapisów Ewangelii. – Czytamy m.in., że niewiasty poszły do grobu Pana Jezusa skoro świt, a grób był już pusty. To oznacza, że zmartwychwstanie musiało nastąpić w nocy. Z tego wynika, że procesja powinna odbyć się w nocy lub o poranku w Niedzielę Wielkanocną przed pierwszą mszą św., z reguły jest to o szóstej rano – wyjaśnia franciszkanin.W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej procesja rezurekcyjna z Grobu Pańskiego do bazyliki odbywa się w Niedzielę Wielkanocną o 6 rano.  Podobnie jest w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu Księży Salezjanów, gdzie procesja o poranku przechodzi wokół Rynku. Z kolei w sąsiedniej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbywa się w sobotę późnym wieczorem, a  w kościele św. Maksymiliana na os. Chemików procesja odbędzie się po liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o 21. Procesję rezurekcyjną zawsze poprzedza Wigilia Paschalna, która odprawiana jest w Wielką Sobotę wieczorem.Nie jest to typowa msza św., gdyż oprócz liturgii słowa i liturgii eucharystycznej składa się z liturgii światła i chrzcielnej. Rozpoczyna się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Tu następuje poświęcenie ognia, a potem ksiądz kreśli na paschale znak krzyża, litery alfa i omega. Następnie z zapalonym paschałem wchodzi do kościoła. Podczas liturgii chrzcielnej wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Dawniej większość chrześcijan w tej chwili przyjmowała chrzest.
Rezurekcja (z łac. resurrectio – zmartwychwstanie) to uroczyste nabożeństwo połączone z procesją, która obwieszcza Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa.Procesja rezurekcyjna odbywa się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny. – Udział w procesji rezurekcyjnej jest wyznaniem naszej wiary, dziękczynienia, a przede wszystkim wyraża radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa, którą chcemy w ten sposób przekazać całemu światu – mówi o. Jan Maria Szewek. Jak podkreśla, to, kiedy się odbywa, wynika z zapisów Ewangelii. – Czytamy m.in., że niewiasty poszły do grobu Pana Jezusa skoro świt, a grób był już pusty. To oznacza, że zmartwychwstanie musiało nastąpić w nocy. Z tego wynika, że procesja powinna odbyć się w nocy lub o poranku w Niedzielę Wielkanocną przed pierwszą mszą św., z reguły jest to o szóstej rano – wyjaśnia franciszkanin.W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej procesja rezurekcyjna z Grobu Pańskiego do bazyliki odbywa się w Niedzielę Wielkanocną o 6 rano. Podobnie jest w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu Księży Salezjanów, gdzie procesja o poranku przechodzi wokół Rynku. Z kolei w sąsiedniej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbywa się w sobotę późnym wieczorem, a w kościele św. Maksymiliana na os. Chemików procesja odbędzie się po liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o 21. Procesję rezurekcyjną zawsze poprzedza Wigilia Paschalna, która odprawiana jest w Wielką Sobotę wieczorem.Nie jest to typowa msza św., gdyż oprócz liturgii słowa i liturgii eucharystycznej składa się z liturgii światła i chrzcielnej. Rozpoczyna się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Tu następuje poświęcenie ognia, a potem ksiądz kreśli na paschale znak krzyża, litery alfa i omega. Następnie z zapalonym paschałem wchodzi do kościoła. Podczas liturgii chrzcielnej wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Dawniej większość chrześcijan w tej chwili przyjmowała chrzest.
Co wkładamy do koszyczka? Dlaczego nie wolno zabrać do kościoła cytryny? Dlaczego rezurekcja w jednych kościołach odbywa się w nocy, a w innych o poranku? Zobacz naszą galerię i poznaj szczegóły. Zdradzamy znaczenie symboli Świąt Wielkiej Nocy. Przedszkolaki tłumaczą, jak wyglądają przygotowania i Święta w ich domach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska