Obiekty z województwa małopolskiego w Finale 28. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

Materiał informacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach
Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach
Ponad 400 inwestycji już zgłosiło się do 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Wszystkie obiekty warto zobaczyć na www.modernizacjaroku.org.pl. Zakończyłeś budowę i nie boisz się pokazać jej światu to zgłoś do Konkursu.

4 kwietnia 2024 roku, o godzinie 12:00 startuje głosowanie internetowe Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.", więc nie zwlekaj ze zgłoszeniem obiektu.

Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach

Inwestor: Gmina Szaflary
Wykonawca: Marek Głowa Firma Ogólnobudowlana Łuposzna
Autor projektu: Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Meander Mirosław Misiura Nowy Targ

Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach
Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach

Centrum Rekreacyjno-Sportowe w Starogardzie Gdańskim, zlokalizowane w sercu miasta przy rzece Wierzycy oraz malowniczej ścieżce edukacyjnej w jej dolinie, na historycznym obszarze znanym jako Piekiełki, to projekt mający na celu ożywienie lokalnej kultury i historii oraz promowanie integracji społecznej między różnymi pokoleniami i sąsiednimi społecznościami.

W latach 70. XX wieku w tym samym miejscu istniała popularna otwarta pływalnia publiczna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przekształcenie tego obszaru w centrum rekreacyjno-sportowe miało przywrócić mu lokalną tożsamość kulturową i historyczną, oraz stanowić miejsce integracji społecznej dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego, powiatu i całego Kociewia, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają możliwości wyjazdu na dalekie wakacyjne podróże.

Centrum Rekreacyjno-Sportowe na Piekiełkach zostało stworzone z myślą o lokalnej społeczności, przy jednoczesnym uwzględnieniu bioróżnorodności oraz zgodności z obszarem Natura 2000, co sprzyja także rozwojowi świadomości ekologicznej mieszkańców miasta. Projektanci postawili na naturalne materiały oraz prostotę i funkcjonalność. Baseny zostały wykonane w formie stelażowej obudowane pomostami z naturalnych materiałów, a urządzenia na placu zabaw pochodzą z naturalnych źródeł. Zarówno plac zabaw, jak i labirynt służą edukacji ekologicznej, promując recykling, permakulturę, upcykling oraz zero-waste.

Kompleks ma na celu promowanie aktywnego trybu życia i stanowi atrakcyjną formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest także dodatkową atrakcją turystyczną dla odwiedzających Starogard Gdański turystów z całej Polski i zagranicy. Ponadto, jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Rekreacyjno-Sportowe wyróżnia się pomysłowością i różnorodnością atrakcji, a także funkcjonalnością i prostotą. Składa się z części basenowej, sportowej, rekreacyjnej oraz turystycznej, oferując: baseny, wodny plac zabaw, miejsce do plażowania, saunę, boisko do siatkówki plażowej, wielofunkcyjne boisko do sportów plażowych, naturalny plac zabaw, naturalny labirynt, wybieg dla psów oraz parking dla kamperów.

Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Gminnych im. Marii Skłodowskiej Curie w Łapczycy

Inwestor: Gmina Bochnia
Wykonawca: Impuls Contractor Sp. z o.o. Sp.k. Kraków
Autor projektu: Projekt For You Sp. z o.o.

Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Gminnych im. Marii Skłodowskiej Curie w Łapczycy
Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Gminnych im. Marii Skłodowskiej Curie w Łapczycy

Przedmiotem przedsięwzięcia było zmodernizowanie energetyczne budynku Zespołu Szkół Gminnych im. Marii Skłodowskiej Curie w Łapczycy.

W ramach tego projektu przeprowadzono następujące działania: izolacja termiczna ścian budynku, izolacja termiczna stropu pod przestrzenią dachową oraz stropu nad salą gimnastyczną, wymiana stolarki drzwiowej, prace remontowo-budowlane i adaptacyjne w kotłowni i innych pomieszczeniach, zastąpienie istniejącego oświetlenia świetlówkowego i żarowego oświetleniem LED, modernizacja instalacji ogrzewania, montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 64,64 kW oraz wprowadzenie hybrydowego systemu ogrzewania, obejmującego kaskady pomp ciepła typu A/W (powietrze/woda) oraz nowego kotła gazowego kondensacyjnego w części starszej budynku.

Głównym celem tego projektu było zwiększenie efektywności energetycznej budynku szkoły, co prowadzi do obniżenia zużycia energii i w efekcie zmniejszenia emisji CO2.

Projekt był częścią większego przedsięwzięcia o nazwie "Termomodernizacja budynków szkół Gminy Bochnia", w ramach którego przeprowadzono kompleksowe termomodernizacje 10 budynków szkolnych. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia przekroczył 21 milionów złotych, z czego 13,8 miliona złotych pochodziło z dotacji udzielonej przez gminę Bochnia ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG.

Koszt termomodernizacji budynku Zespołu Szkół Gminnych w Łapczycy wyniósł ponad 2,7 miliona złotych, z czego 1,1 miliona złotych stanowiły środki pochodzące z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Budowa Szkoły Podstawowej nr 20 w Krakowie

Inwestorzy:
Gmina Miejska Kraków
Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie
Wykonawca i Autor projektu: ERBUD S.A. Warszawa

Budowa Szkoły Podstawowej nr 20 w Krakowie
Budowa Szkoły Podstawowej nr 20 w Krakowie

Architektura budynku jest reprezentatywną próbą współczesnych rozwiązań projektowych, które cechuje pragmatyczne podejście do funkcjonalności. Budynek w harmonijny sposób komponuje się z otoczeniem, mając bardzo klarowną formę i składając się z dwóch segmentów o kształcie prostokąta.

Bryła budynku została zaplanowana jako niski, prostopadłoścenny obiekt z płaskim dachem oraz attykami. Zarówno południowe, jak i północne narożniki zostały delikatnie zaokrąglone, a na dłuższych elewacjach widoczny jest rytm wyznaczony przez regularnie rozmieszczone okna. Subtelna kolorystyka elewacji doskonale komponuje się z otoczeniem, dominując jasny kolor tynku, z ciemnoszarymi wstawkami między oknami oraz różnokolorowymi żaluzjami fasadowymi.

Szkoła Podstawowa nr 20 prezentuje się jako nowoczesna, trzykondygnacyjna konstrukcja, oferująca 24 sale lekcyjne (w tym 4 pracownie: chemiczna, biologiczna, informatyczna, fizyczna) dla co najmniej 600 uczniów. Ponadto, znajdują się tu pomieszczenia administracyjne dla personelu szkolnego, kuchnia, stołówka, świetlica, biblioteka oraz szatnie. Całość obiektu, o łącznej powierzchni netto blisko 8,4 tys. m kw., obejmuje również halę sportową (o wymiarach 16,5 x 29,5 m) z trybunami dla 180 widzów oraz salę treningową. Nietypowym elementem jest umieszczenie na dachu hali sportowej wielofunkcyjnego boiska o wymiarach 24,5 x 35,5 m. Dodatkowo, przy budynku znajduje się wielofunkcyjne boisko sportowe terenowe o wymiarach 20x35 m z nawierzchnią z trawy syntetycznej oraz trybunami na 150 miejsc, wraz z kompletną infrastrukturą zewnętrzną, taką jak parkingi, chodniki, wiaty rowerowe, drogi i ogrodzenie terenu. Cały obiekt zasilany jest instalacją fotowoltaiczną zainstalowaną na dachu budynku szkoły. Ponadto, obiekt w pełni uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zapewniając szerokie korytarze, dostęp do sanitariatów, a także wewnętrzne windy.

Rozbudowa i modernizacja oddziału wewnętrznego wraz z intensywną opieką kardiologiczną w SP ZOZ w Myślenicach

Inwestorzy:
Starostwo Powiatowe w Myślenicach
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Myślenicach
Wykonawcy:
P.H.U. ELEKTROSOL Nowy Targ
Podhalańska Grupa Budowlana ROBEX – BUD Jordanów
Autor projektu: Ab-Projekt FPHU Andrzej Brągiel Kraków

Rozbudowa i modernizacja oddziału wewnętrznego wraz z intensywną opieką kardiologiczną w SP ZOZ w Myślenicach
Rozbudowa i modernizacja oddziału wewnętrznego wraz z intensywną opieką kardiologiczną w SP ZOZ w Myślenicach

W maju 2023 roku miało miejsce otwarcie zmodernizowanego Oddziału Wewnętrznego wraz z Intensywną Opieką Kardiologiczną w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Myślenicach.

Przeprowadzona inwestycja była znaczącym przedsięwzięciem obejmującym kompleksową modernizację ponad 780 m² powierzchni oraz szeroki zakres prac, obejmujący prace rozbiórkowe, budowlane, instalacyjne oraz wykończeniowe. W ramach prac rozbiórkowych przeprowadzono demontaż okien, podłóg, instalacji sanitarnej i elektrycznej, natomiast roboty budowlane obejmowały montaż stolarki okiennej i drzwiowej, drzwi przeciwpożarowych, sufitów podwieszanych, posadzek oraz tynków. Dodatkowo wykonano instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze, chłodnicze, wentylacji i klimatyzacji, gazów medycznych oraz elektryczne.

W wyniku modernizacji, oddział chorób wewnętrznych zyskał dodatkową powierzchnię, a każda sala dla pacjentów została wyposażona w oddzielny węzeł sanitarny. Powstała również nowa sala intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz pracownia echokardiografii. Oddział został kompleksowo zaopatrzony w nowoczesne łóżka, szafki przyłóżkowe, aparaturę medyczną oraz meble medyczne.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 7 068 400 złotych, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 6 200 000 złotych, wkład Powiatu Myślenickiego w wysokości 678 543 złotych oraz wkład Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Myślenicach w wysokości 189 857 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska