Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O roczny urlop macierzyński walczyły na krakowskich porodówkach

A.Górska, K.Janiszewska
- Byle do poniedziałku - prosiły panie o przeciągnięcie porodu dr. Piotra Marszała, dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym "Ujastek". Kobiety, którym termin porodu wypadł po 18 marca, nie są jednak do końca zadowolone z nowych regulacji. Chciałyby, aby dłuższym urlopem zostały objęte wszystkie matki, których dzieci przyjdą na świat w 2013 r. Na to jednak nie ma szans. Projekt ma być złożony w Sejmie wiosną, nie ma czasu na zmiany. Tym bardziej, że początkowo przepisy i tak miały dotyczyć rodziców, których dziecko urodziło się po 1 września.

- Tłumaczyłem moim pacjentkom, że przecież to nie ja czy położna się rodzi, tylko dziecko decyduje, kiedy ma wyjść! - rozkłada ręce dr Marszał. - Porodów naturalnych nie da się przeciągnąć. Ale cięcia cesarskie - jeśli była możliwość i stan zdrowia pacjentki oraz dziecka na to pozwalał - planowaliśmy głównie po 17 marca. Rozumiemy te kobiety, które chcą dłużej opiekować się dzieckiem - przyznaje Marszał. W "Ujastku" w weekend nie było ani jednego cesarskiego cięcia, zaś wczoraj do popołudnia - ok. 10.

Podobnie było także w Szpitalu Uniwersyteckim. - W zeszłym tygodniu dzieci rodziło się mniej. Panie czekały na poniedziałek - mówi doc. Hubert Huras, szef kliniki położnictwa. Potwierdza, że sporo pacjentek nie zgadzało się na cesarskie cięcie przed 18 marca. - Nie sprzeciwiałem się, jeśli nie był to zabieg podwyższonego ryzyka - zaznacza doc. Huras. W "Uniwersyteckim" w niedzielę urodziło się 9 noworodków, wczoraj do późnego popołudnia lekarze odebrali 10 porodów.

Paweł Romanek, szef oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu MSW przy ul. Galla, wcale się nie dziwi prośbom krakowianek. Na jego oddziale w niedzielę urodziła tylko jedna pacjentka. - Wielu kobiet nie stać na nianię, w żłobkach brakuje miejsc. Co mają robić z dzieckiem w tej sytuacji? - dr Romanek kiwa głową ze zrozumieniem.

W Szpitalu im. Narutowicza odebrano do północy z 17 na 18 marca trzy porody i trzy kolejne już po tym czasie. Wszystkie odbyły się siłami natury. W Szpitalu Położniczym im. R. Czerwiakowskiego przy ul. Siemiradzkiego w niedzielę do północy urodziło się siedmioro dzieci, po północy - trójka.

Katarzynie Leśnodorskiej zabrakło niecałych dwóch godzin, by załapać się na wydłużony urlop macierzyński. Staś przyszedł na świat o godz. 22.05. - Termin miałam wyznaczony za dwa dni i wszyscy mi mówili, że przy pierwszym dziecku to się zwykle przeciąga. Cóż, akurat w moim przypadku było odwrotnie - nie kryje rozczarowania młoda mama. - Psychiczne obciążenie było. Liczyłam na dłuższy urlop. A tak będą musiała oddać synka do żłobka czy pod opiekę niani.

Wtóruje jej Karolina Ogara, mama Filipka, który urodził się w "Ujastku". - Zabrakło nam kilku dni - mówi ze smutkiem.- Szkoda że ustawodawca nie wprowadził nowelizacji tak, by dłuższe urlopy przysługiwały już od 1 stycznia. Zdaniem Zbigniewa Żurka, wiceprezesa Business Center Club, specjalisty ds. prawa pracy, zamiast wydłużać urlop, rząd powinien skoncentrować się na tworzeniu udogodnień dla młodych mam.

- Należy docenić starania dla poprawy dzietności - podkreśla Żurek. - Ale lepsze rezultaty dałoby tworzenie nowych żłobków, przedszkoli, zachęcanie pracodawców, by zapewnili kobietom ruchomy czas pracy - wylicza. - Tak, by płynnie mogły wrócić do swoich zadań.

Dodaje, że nowe regulacje mogą zniechęcić pracodawców do zatrudniania kobiet. Im dłużej są one poza obiegiem, tym bardziej spada ich wartość jako pracownika.

- Po powrocie kobiety muszą się na nowo adaptować - zauważa wiceprezes Business Center Club.

Rok z dzieckiem
Zmiany wejdą w życie1 września 2013 roku. Półroczny urlop będzie można wydłużyć o kolejne 26 tygodni. Będą mogli ubiegać się o to rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Ustawa obejmie osoby, które 1 września będą miały prawo do urlopu macierzyńskiego. Tak więc kobieta, która 1 września będzie np. w ostatnim tygodniu urlopu, będzie mogła przedłużyć go o kolejne pół roku. Aby skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego (płatnego 80 proc. przez cały rok), trzeba zgłosić taką chęć na 14 dni przed planowaną datą porodu.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska