Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nudna profilaktyka idzie w kąt - ciekawe spektakle i książki uczą dzieci

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Ubiegłoroczni laureaci konkursu wiedzą jak łączyć zabawę i edukację
Ubiegłoroczni laureaci konkursu wiedzą jak łączyć zabawę i edukację fot. Andrzej Banaś
Według przedstawicieli partnera naszej akcji, Cel Edu, kluczem do nauczania dzieci bezpiecznych zachowań jest profilaktyka, ale pełna zabawy.

Dziecku łatwiej przyswoić zasady bezpiecznego zachowania poprzez spektakl niż prowadząc w szkole zwykłe pogadanki - wiedzą o tym specjaliści z Cel Edu Architektury projektów edukacyjnych i kulturalnych. To organizacja, która przygotowuje autorskie eventy, kreuje wydarzenia kulturalne oraz promuje działania edukacyjne. Jednym z jej ekspertów jest Anna Machacz, która na potrzeby naszej akcji napisała książkę „Psotni Rycerze”.

- To my, dorośli, mówimy najmłodszym, co jest w życiu ważne, czego się mają bać, czego unikać, a co może przynieść im radość. Dlatego tak ważnym elementem edukacji najmłodszych jest profilaktyka - twierdzi Machacz.

Słowo „profilakyka” często kojarzy się z nieatrakcyjnymi w formie i nudnymi pogadankami na temat zdrowia i bezpieczeństwa. Ale przedstawiciele Cel Edu próbują to zmienić.

- Niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie, czy można uczyć prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w sposób ciekawy, tak, by dziecko bawiło się doskonale, a zarazem uczyło niezwykle ważnych rzeczy. I dziś wiem, że można - mówi Machacz. I dodaje: - Wystarczy trochę wyobraźni i chęci, by stworzyć atrakcyjne, zabawne i pełne działań scenariusze warsztatów dla dzieci.

Jednym z przykładów przełamywania myślenia o profilaktyce jako czymś nudnym jest przedstawienie „Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”, zrealizowane przez Straż Miejską Miasta Krakowa wraz z firmą Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.

REGULAMIN konkursu Bezpieczna droga do szkoły

- Interaktywny spektakl teatralny wciąga najmłodszych widzów w magiczny świat Czarodzieja Profilaktikusa, w którym można spotkać smoki, Strażników Światła, Zwierząt czy Dźwięków - opowiada Machacz.

Historie ukazane w przedstawieniu, w połączeniu z muzyką graną na żywo i śpiewem, przekazują ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.

Innym przykładem jest wspomniana wcześniej bajka „Psotni Rycerze. Misja w Baśniogrodzie”, której bohaterowie zmagają się z psotami, które stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla mieszkańców tytułowego Baśniogrodu, a dla najmłodszych czytelników stają się ważnymi wskazówkami jak bezpiecznie funkcjonować w świecie pełnym znaków drogowych, przejść dla pieszych czy kolorowych sygnalizatorów.

- Mówienie o trudnych tematach, pokazanie mechanizmów rządzących światem może mieć formę niezwykłej zabawy, która będzie najlepszą drogą dotarcia do dzieci - podkreśla Machacz. - Świetnymi narzędziami do realizacji zadań poznawczych i wychowawczych są działania, które równocześnie kształtują wrażliwość dzieci i pozwalają na rozwijanie wyobraźni.

Według niej, profilaktyka nie musi, a właściwie, nie może być nudna.

- Tylko mądre działania pozwolą nam pokazać najmłodszym to co ważne. Nie zapominajmy, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - kończy architekt edukacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska