Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Samochody-wraki zalegają na parkingu. Zdjęcia nie pozostawiają złudzeń

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Opuszczone samochody przy ul. Kraszewskiego wkrótce znikną z parkingu?
Opuszczone samochody przy ul. Kraszewskiego wkrótce znikną z parkingu? Fot. Remigiusz Szurek
Przechodząc w pobliżu ul. Kraszewskiego w Nowym Sączu można natknąć się na kilka zaniedbanych samochodów z lat dziewięćdziesiątych zaparkowanych na parkingu przy pobliskim osiedlu. Audi, volkswagen czy bmw na niemieckich tablicach rejestracyjnych stoją tam już od dłuższego czasu, na co wskazuje nie tylko stan pojazdów, ale również ich otoczenie, co prezentujemy na zdjęciach.

Nowa ustawa deweloperska. Komentarz Tomasza Majera

od 16 lat

- Proszę Pana te autka są ozdobą naszego osiedla. Nikomu co prawda krzywdy nie robią, ale faktycznie można by coś z nimi zrobić. Przecież samochody są od jeżdżenia, a nie od stania – komentuje starszy pan Stanisław, którego mijamy na miejscu, gdy wysiada ze swojego auta, dodajmy użytkowanego regularnie.

Jak się okazuje działania związane z tymi pojazdami już trwają. Taki stan rzeczy potwierdza w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Wydział Komunikacji Społecznej i Kultury Urząd Miasta Nowego Sącza.

- Aby pojazd można było uznać za dłużej nieużytkowany lub spełniający znamiona wraku należy ustalić czy ma on tablice rejestracyjne, czy jest zabezpieczony przed dostępem osób postronnych oraz czy faktycznie nie jest użytkowany od dłuższego czasu. Mowa o kilkukrotnej kontroli rozciągniętej w czasie, zeznaniach świadków, rozmowie z właścicielem itd. Takie działania ze strony Straży Miejskiej właśnie trwają w omawianym rejonie – poinformował nas urzędnik.

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o prawie w ruchu drogowym, ewentualne odholowanie pojazdu możliwe jest w dwóch sytuacjach: jeśli jest on pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jest to pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Wówczas może on zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Ponadto samochód-wrak jest usuwany z drogi na koszt właściciela m.in. w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu lub w przypadku pozostawienia go w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Zastosowanie powyższych przepisów jest możliwe jedynie w sytuacjach, w których konkretny pojazd znajdowałby się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu.

Powyższe przepisy mają zastosowanie do ruchu odbywającego się na drogach publicznych, w strefach ruchu lub w strefach zamieszkania, a wyjątkowo stosuje się je również do ruchu odbywającego się poza wymienionymi miejscami, jedynie w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych lub też koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób. Samochód zaparkowany na terenie prywatnym może zostać odholowany przez właściciela terenu, który może następnie dochodzić zwrotu kosztów holowania na drodze cywilno–prawnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska